הבדלים בין גרסאות בדף "חדר הרבי"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שורה 30: שורה 30:
 
קובץ:מנחם בגין בחדר היחידות.jpg|מר [[מנחם בגין]] ב[[יחידות]] בחדר הרבי
 
קובץ:מנחם בגין בחדר היחידות.jpg|מר [[מנחם בגין]] ב[[יחידות]] בחדר הרבי
 
קובץ:1000.jpg|[[הרבי]] ב[[יחידות]] לחבר הקונגרס האמריקאי
 
קובץ:1000.jpg|[[הרבי]] ב[[יחידות]] לחבר הקונגרס האמריקאי
 +
קובץ:פנחס מנחם אלתר.JPG|רבי [[פנחס מנחם אלתר]] מ[[גור]] בביקור אצל הרבי
 
תמונה:בעלזא עם הרבי.jpg|ה[[אדמו"ר]] מ[[בעלז]] רבי [[יששכר דוב רוקח]] ביחידות בחדר הרבי
 
תמונה:בעלזא עם הרבי.jpg|ה[[אדמו"ר]] מ[[בעלז]] רבי [[יששכר דוב רוקח]] ביחידות בחדר הרבי
 
</gallery>
 
</gallery>

גרסה מ־17:00, 3 במרץ 2018

הרבי מקבל בחדרו ליחידות את הפרזידנט מר זלמן שז"ר
מפת הקומה הראשונה שב-770, בה ממופה חדר הרבי כמספר 13
המונח "גן עדן העליון" מפנה לכאן. לערך העוסק במקום משכן נשמות הצדיקים לאחר ההסתלקות, ראו גן עדן.

חדרו של הרבי מכונה גם גן עדן העליון, וקודש הקדשים שבזמן הגלות[1] הוא משרדו הפרטי של הרבי הממוקם מצד שמאל של הנכנס ל770 במקביל לחדר המזכירות בו הוא עוסק בלימוד התורה, מקבל אנשים ליחידות, ומשיב למכתבי אנשים מכל רחבי העולם. החל משנת תשמ"ט גם הועברה מיטת הרבי לחדרו באופן קבוע. החל מרכישת הבניין (בשנת ת"ש) עד להגעת הרבי לארצות הבריתכ"ח ניסן תש"א) שימש החדר כחדר היחידות של אדמו"ר הריי"צ, בו גם אמר מאמרי חסידות בכל ליל יום שלשי. עם הגעת הרבי, הוסב החדר לדירה זמנית לו ולרבנית חיה מושקא, עד ששכרו דירה לפני שעברו לבניין בפרזידנט 1304.

תכולת ומבנה החדר

בחדר עומדים ספריות את כל הקירות (למעט הקיר שמאחורי הרבי והחלונות), השולחן בו השתמש אדמו"ר הריי"צ בעת שהותו בחדר, ולאחר מכן הרבי. בחדר עומד גם שולחן עגול שבנה אדמו"ר המהר"ש לעת זיקנותו במו ידיו בהוראת הרופאים לצורך בריאות תפקוד ידיו. הרבי גאל את השולחן בעת ביקורו בפריז מהרבנית חנה עוזרמן - נכדת אדמו"ר המהר"ש בת בנו ר' מנחם מענדל, שהיה עשוי פרקים, אז הורכב בחדר הרבי ומאז לא יצא משם[2]. בעבר עמדה בו גם מיטת הרבי.

היחס אל החדר

חדר זה הוא פיסגת הקדושה אצל חסידי חב"ד והכניסה אליו נעשית רק לאחר הכנה מיוחדת של טבילה במקווה, אמירת פרקי תהילים והזדככות נפשית פנימית. חסידים נהגו לומר ש"החדר שיושב כ"ק אדמו"ר הוא הקדש קדשים שלנו, וכ"ק אדמו"ר הוא הארון - אשר בו לוחות תורת השם יתברך - שלנו"[1]. אדמו"ר הריי"צ אף התבטא על חדר היחידות שהוא "היכל משיח"[3].

הכניסה אליו

אל חדר הרבי נכנסים אך ורק עבור יחידות. כאשר קודם לכן החסיד מתכונן נפשית אל מעמד נעלה זה אשר הוא ככניסת הכהן גדול ביום הכיפורים אל קודש הקדשים.
המזכירים (ובדורות הקודמים המשרתים) הורשו להיכנס יותר פעמים עבור הכנסת פתקי ברכה, וסידור דברים נוספים. עם זאת, מספרים על המזכיר הרב חודוקוב כי בכל פעם שנכנס (אפילו שנכנס פעמים רבות ביום) היה מסדר את ה"גרטל" מחדש, והיה נראה כאילו הוא נכנס בפעם הראשונה.
כן היו חסידים שהורשו להכנס בכל עת אל הקודש פנימה כמו הרב ראובן דונין והרב יהודה לייב ביסטריצקי.

חדר היחידות של אדמו"ר הריי"צ

הרבי הורה שיכנסו אל חדרו של אדמו"ר הריי"צ אך ורק עבור תפילה, אמירת תהילים או קריאת פ"נ. כן אמר הרבי שחתנים יכנסו שם לתפילת מנחה קודם חופתם. כניסה עבור ענינים אחרים - אמר הרבי - היא מסוכנת.
במשך השנים נערכו שם מניני תפילה בשבתות וימים טובים (התפללו שם בדרך כלל חיים ליברמן וחסדים נוספים שנותרו מקושרים בעיקר אל הרבי הריי"צ גם לאחר שהרבי קיבל את הנשיאות).

הכניסה כיום אל חדרו של הרבי

כיום מתנהלים בחדר הרבי מניינים בשחרית של ימי שני וחמשי שבתות וימים טובים, המנהלים על ידי הרב מאיר הרליג, שאחראי על ניהול החדר כיום. בחדר נקבע בו ארון קודש לשירות המתפללים.
יש המתנגדים לכניסה לחדר, שהם בעיקר המאמינים כי הרבי חי וקיים[4].

גלריית תמונות

קישורים חצוניים

ראו גם

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 התמים חלק ב' עמוד קכו: "עד אשר יבנה בית המקדש בירושלים, ליובאוויטש היא ירושלים שלנו, ובית הכנסת שהרבי מתפלל בו, הוא בית המקדש שלנו.. החדר שיושב בו הרבי הוא קודש הקדשים שלנו, והרבי הוא הארון אשר בו לוחות תורת השם יתברך".
  2. ראה מבית הגנזים' עמוד רע"ז
  3. ספר השיחות, תרצ"ו בתחילתו.
  4. אם כי יש מהם הנוהגים להתפלל בשעת המנין שמתנהל בתוכו מחוצה לו