הבדלים בין גרסאות בדף "זאב אברהם סלאווין (וורוניז')"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
 
שורה 25: שורה 25:
 
[[קטגוריה:בוגרי תומכי תמימים ליובאוויטש]]
 
[[קטגוריה:בוגרי תומכי תמימים ליובאוויטש]]
 
[[קטגוריה:אישים בטשקנט]]
 
[[קטגוריה:אישים בטשקנט]]
[[קטגוריה:קהילת חב"ד מונטריאול: אישים]]
+
[[קטגוריה:אישים במונטריאול]]

גרסה אחרונה מ־03:59, 24 במאי 2020

Disambig RTL.svg.pngערך זה עוסק בחסיד מתקופת אדמו"ר הריי"צ. אם התכוונתם למנהל ישיבת 'אור שמחה' בכפר חב"ד, ראו זאב אברהם סלאווין.

הרב זאב וולף אברהם סלאווין היה מחסידי אדמו"ר הרש"ב, אדמו"ר הריי"צ והרבי. התגורר במשך עשרות שנים בעייר וורוניז', ובשנותיו האחרונות עבר להתגורר במונטריאול בסמיכות לבנו. היה איש צדקה וחסד, שמסר נפשו על שמירת תורה ומצוות.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בעיירה וורוניז', היה מהתמימים שזכו ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בשנותיה הראשונות, ולאחר שסיים את חוק לימודיו בא בקשרי השידוכין והתיישב בעיירת הולדתו.

על מנת להימנע מחילול שבת, הקים יחד עם אחיו צבי בית מלאכה לאריגה, וכך הצליחו בקלות להיפטר מהעבודה בשבת באמצעות התחכמויות שונות כגון קצר חשמלי מכוון.

עבודתם הניבה פרנסה ברווח, ובשעת מלחמת העולם הראשונה סייעו לפליטים רבים שעברו דרך העיירה במאכל ובמשתה.

כמו כן הצליחו לפטור רבים מצעירי החסידים מעבודת הצבא, באמצעות קרוב משפחה שעבד באחד מבתי הרפואה באזור, שהיה מסייע להם להנפיק תעודות מחלה ונכות לתמימים, וכך יכלו להצהיר עליהם שאינם כשירים לשרת בצבא הרוסי.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה ברח יחד עם משפחתו לעומק רוסיה כמו רבים מהחסידים, עד שהגיע אחרי נידודים שונים לטשקנט שם התגורר בשכנות לרב אהרן חזן.

כשהסתיימה המלחמה, יצא את גבולות רוסיה יחד עם בניו במסגרת 'הבריחה הגדולה', ומשם נסע בעקבות בנו יוסף חיים למונטריאול והתגורר בסמיכות אליו עד לפטירתו בג' סיון[דרושה הבהרה], ונטמן בבית העלמין בעיר.

משפחתו[עריכה]