הבריחה הגדולה מקראון הייטס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־08:33, 4 באפריל 2014 מאת 24.228.93.128 (שיחה) (נא לא לגעת....)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ממוזער הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

הבריחה הגדולה מקראון הייטס היא כינוי לפרשיה שנמשכה במהלך מספר שנים, בה עזבו יהודים רבים את מגורים בשכונה היהודית במרכז ברוקלין, ועברו לשכונות סמוכות בעקבות השתלטות תושבים אפרו-אמריקאים על השכונה, והפיכתה לשכונת פשע מסוכנת. בשיאה של הבריחה, נמכרו בנינים שלמים במחירי הפסד, ויהודים מכרו בלי חשבון את כל מה שהיה ביכולתם, כולל בתי כנסת ומוסדות תורה וחסד.

כנגד התופעה, הרבי זעק בכאב ודרש מהחסידים לשמור על הצביון היהודי בשכונה ולהימנע ממכירת בתים לגויים, כשלצורך כך הקים מערכת של תעמולה וועד פועל, ונשא שיחות רבות בפני החסידים בהם ציטט מהמקורות התורניים בדבר האיסור שבמעשים אלו, והחובה החלה על כח אחד מהתושבים לשמור על הצביון היהודי.

כתוצאה מפעילותו של הרבי, נשארה שכונת קראון הייטס בידיים יהודיות, בשונה מהשכונות הסמוכות לה בראנזוויל ואיסט פלטבוש, שהתורקנו מיהודים כליל, והפכו לשכונות "שחורות".

הרקע

קבוצות ההגירה הקטנות בתקופה שקדמה למלחמת העולם השניה וגל העליה הגדול שאחריה, הביאו מאות אלפי יהודים לחופי ארצות הברית, כשמרביתם קובעים את מגוריהם בשכונות השונות ברוקלין, שהפכו להיות אחד מהמרכזים היהודיים החשובים ביותר בעולם.

השכונה המרכזית בה התיישבו היהודים, הייתה קראון הייטס, כשבגבולותיה ובשכונות הסמוכות לה התגוררו קרוב ל-100,000 יהודים, ובשטחה היו פזורים מאות בתי כנסת ומוסדות יהודיים.

לצד הריכוז היהודי הגדול, התגוררו באזור אמריקאים לבנים רבים, והשכונה נחשבה לאזור מחיה יוקרתי, ורופאים עורי דין ואנשים רבים משכבות האליטה העליונה רבעו את מגוריהם בשכונה[1].

מכיון ובקראון הייטס כמעט ולא היה ניתן למצוא תושבים יהודיים שומרי תורה ומצוות, חסידי חב"ד רבים קבעו את מגוריהם בשכונת בראנזוויל הסמוכה, שנחשבה לפחות יוקרתית, ותושביה היהודיים הקפידו יותר על שמירת תורה ומצוות והיו סוגרים את חנויותיהם בשבת.

תחילת הנוכחות היהודית בברוקלין הייתה בשנות השלושים של המאה ה-19. מרבית היהודים המתגוררים ברובע הם יהודים חסידים או חרדים, וכן מרכז חב"ד העולמי - 770, מרכזה של חסידות חב"ד נמצא בשכונת קראון הייטס שברובע.

  1. כך בנין 770 היה שייך בגלגולו הקודם לרופא יהודי.