הבדלים בין גרסאות בדף "דוד צבי אריה שניאורסון"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שורה 8: שורה 8:
 
===פועלו===
 
===פועלו===
 
היה עורך דין תלמודי שנים רבות, אך גם התבקש לסייע במקרים קשים שנידונו בערכאות הערביים בירושלים.  
 
היה עורך דין תלמודי שנים רבות, אך גם התבקש לסייע במקרים קשים שנידונו בערכאות הערביים בירושלים.  
הרצד"א ערך פעילות רבה לפדיית המבנים מסביב ל[[כותל המערבי]]{{הערת שוליים|1=רבני [[העדה החרדית]] ו[[הרב קוק]] נחלצו לעזרתו, והשפיעו על עסקנים נוספים לסייע לו.}}. את פעילות זו החל, ככול הנראה, בהשפאת גיסו - הרב [[מנחם מענדל נאה]], שקיבל על כך הוראה מ[[אדמו"ר הרש"ב]] לפעול ככול האפשר לרכישת הבתים הצמודים לכותל המערבי{{הערה|1=[http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=68454 חשיפה: הרבי הרש"ב הורה לרכוש בתים בצמוד לכותל] {{אינפו}}}}. כמו כן פעל רבות לפדיית קברי ה[[סנהדרין]]. רכש עוד אדמות רבות בארץ ישראל.
+
הרצד"א ערך פעילות רבה לפדיית המבנים מסביב ל[[כותל המערבי]]{{הערת שוליים|1=רבני [[העדה החרדית]] ו[[הרב קוק]] נחלצו לעזרתו, והשפיעו על עסקנים נוספים לסייע לו.}}. את פעילות זו החל, ככל הנראה, בהשפעת גיסו - הרב [[מנחם מענדל נאה]], שקיבל על כך הוראה מ[[אדמו"ר הרש"ב]] לפעול ככול האפשר לרכישת הבתים הצמודים לכותל המערבי{{הערה|1=[http://old2.ih.chabad.info/#!g=1&url=article&id=68454 חשיפה: הרבי הרש"ב הורה לרכוש בתים בצמוד לכותל] {{אינפו}}}}. כמו כן פעל רבות לפדיית קברי ה[[סנהדרין]]. רכש עוד אדמות רבות בארץ ישראל.
 
בזמן המלחמה בין טורקיה לאיטליה, גורשו כל האזרחים האיטלקים ל[[מצרים]] – ביניהם הרדצ"א. מאוחר יותר, בזמן בו עבר [[הרבי הריי"צ]] במצרים, בדרך ל[[ביקור הרבי הריי"צ בארץ הקודש]], נפגש עם [[אדמו"ר הריי"צ]] וסייע לו בביקור (ראה בפסקה הבאה).
 
בזמן המלחמה בין טורקיה לאיטליה, גורשו כל האזרחים האיטלקים ל[[מצרים]] – ביניהם הרדצ"א. מאוחר יותר, בזמן בו עבר [[הרבי הריי"צ]] במצרים, בדרך ל[[ביקור הרבי הריי"צ בארץ הקודש]], נפגש עם [[אדמו"ר הריי"צ]] וסייע לו בביקור (ראה בפסקה הבאה).
 +
 
נפטר [[כ"ז אב]] [[תש"ח]].
 
נפטר [[כ"ז אב]] [[תש"ח]].
  

גרסה מ־01:06, 8 בנובמבר 2017

הרב דוד צבי אריה שניאורסון

הרב דוד צבי אריה שניאורסון (מכונה "הרצד"א"; תר"ל-כ"ז באב תש"ח), היה מצאצאי אדמו"ר הזקן, עורך דין תלמודי[1] שסייע בגאולת בתים בירושלים.

תולדות חיים

נולד בירושלים בשנת תר"ל לאביו, הרב שניאור זלמן שניאורסון[2]. היה דור רביעי לאדמו"ר הזקן[3]. הוסמך על-ידי גדולי הדור בתקופתו[4].

לאחר פטירת אביו, בשנת תרמ"ב, גילה הרצד"א שטר 'תנאים' שכתב אביו עבורו, עם בתו של הרב דובער אשכנזי[5]. הוא נסע לחברון, התחתן עם בתו של הרב דובער, שהיה גם חותנם של הרב מנחם מענדל נאה והרב שלמה יהודה ליב אליעזרוב, שמאז היו גסיו.

פועלו

היה עורך דין תלמודי שנים רבות, אך גם התבקש לסייע במקרים קשים שנידונו בערכאות הערביים בירושלים. הרצד"א ערך פעילות רבה לפדיית המבנים מסביב לכותל המערבי[6]. את פעילות זו החל, ככל הנראה, בהשפעת גיסו - הרב מנחם מענדל נאה, שקיבל על כך הוראה מאדמו"ר הרש"ב לפעול ככול האפשר לרכישת הבתים הצמודים לכותל המערבי[7]. כמו כן פעל רבות לפדיית קברי הסנהדרין. רכש עוד אדמות רבות בארץ ישראל. בזמן המלחמה בין טורקיה לאיטליה, גורשו כל האזרחים האיטלקים למצרים – ביניהם הרדצ"א. מאוחר יותר, בזמן בו עבר הרבי הריי"צ במצרים, בדרך לביקור הרבי הריי"צ בארץ הקודש, נפגש עם אדמו"ר הריי"צ וסייע לו בביקור (ראה בפסקה הבאה).

נפטר כ"ז אב תש"ח.

קשריו עם הרבי הריי"צ

ביום שלישי כ"ט תמוז תרפ"ט ירד הרבי הריי"צ אל חופי אלכסנדריה, ובין מקבלי פניו היו הגיסים - הרב מנחם מענדל נאה והרב שלמה יהודה לייב אליעזרוב, גיסיו של הרדצ"א. בעת שהותו של הרבי במלון 'רג'ינה פאלס' דאג לו הרדצ"א לאוכל כשר. במהלך הסיור בארץ הקודש, בניו של הרדצ"א, ר' משה יצחק שניאורסון, שהוזכר פעמים רבות ביומן הנסיעה של הרבי הריי"צ, ואף הוזמן לחתונת ביתו של הרבי הריי"צ, הרבנית שיינא, ור' שניאור זלמן שניאורסון, תמך ברבי הריי"צ וגם הוא הוזמן לחתונת הרבנית שיינא. ביום שישי י"ז מנחם אב הגיע הרבי לאלסנדריה, שם קיבל את פניו הרדצ"א. מאוחר יותר, נכנס הרדצ"א לרבי ל'יחידות', בקשר למכירת קברי הסנהדרין. ה'יחידות' נמשכה ארבע שעות!

משפחתו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. בימינו "טוען רבני".
  2. הידוע בשם "שזבנ"י" על שם ספרו – 'נימוקי שזבנ"י'.
  3. דרך אביו - אמו של אביו, מרת שרה-רבקה, בתו של הר' משה, בן אדמו"ר הזקן.
  4. מטעם הבד"ץ האשכנזי בירושלים, רב העיר ירושלים, רבה הראשי של מצרים, ועוד.
  5. כנהוג באותם ימים, לשדך את הילדים בעודם קטנים.
  6. רבני העדה החרדית והרב קוק נחלצו לעזרתו, והשפיעו על עסקנים נוספים לסייע לו.
  7. חשיפה: הרבי הרש"ב הורה לרכוש בתים בצמוד לכותל קישור לאתר חב"ד אינפו