גרשון חנוך העניך אייכהורן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־04:54, 14 בספטמבר 2016 מאת שלום בוט2 (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "מהוריי"צ" ב־"הריי"צ")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גרשון חנוך העניך הכהן אייכהורן

הרב החסיד ר' גרשון חנוך העניך הכהן אייכהורן (?-כ"ז שבט תשי"ז) היה מחסידי חב"ד איסט-סייד שבמנהטן, פעיל נמרץ ב'אגודת התמימים', חבר 'וועד הפועל' של אגודת חסידי חב"ד בארה"ב. שימש כמשולח עבור ישיבות תומכי תמימים בארצות הברית.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בפולין לאביו ר' יעקב יצחק הכהן, אביו לא נמנה על חסידי חב"ד.

בשנות צעירותו המוקדמות למד בישיבתו של הרב הגאון חיים סולובייצ'יק מבריסק, ר' חיים בראותו את ר' גרשון פנה אליו והציע לו שילך ללמוד בליובאוויטש, באומרו ששם הוא מקומו. ר' גרשון למד בתו"ת בליובאוויטש שבליובאוויטש עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה בשנת תרע"ד, אז חזר למדינת מולדתו פולין.

ר' גרשון עבר תלאות רבות, בחששו שיגויס לצבא, על כן הסתתר משלטונות הצבא. ר' גרשון נדד ממקום למקום בחוסר מנוחה, בשנת תרפ"א הגיע לארצות הברית.

בארה"ב, עם הגיעו עבד בעבודות קשות ומפרכות, עבד במתפרות הידועות, ועסק אף בעבודות קשות כבנין. הרב ישראל ג'יקובסון שהגיע לארה"ב בתרפ"ו סידר לו עבודה מכובדת שיוכל להתפרנס ממנה מתוך מנוחת הדעת, והוא החל לעבוד כשמש באחד מבתי הכנסיות בברוקלין.

ר' גרשון התגורר במנהטן (באיסט סייד). ר' גרשון השתדל תמיד לקרב יהודים לאביהם שבשמים על ידי שמירת תורה ומצוות והנהגה על פי שולחן ערוך.

שמר על קשר עם חסידי חב"ד, היו אלו הרב ישראל ג'יקובסון ור' אליהו יאכיל סימפסון, ועוד.

היה פעיל נמרץ ב'אגודת התמימים'. חבר 'וועד הפועל' של אגודת חסידי חב"ד בארה"ב. שימש כמשולח עבור ישיבות תו"ת בארה"ב. שלח את בנו ר' שלום דובער ללמוד ב'תומכי תמימים'.

נפטר כ"ז שבט תשי"ז, ומנ"כ בניו יורק בסמוך לאוהל הקדוש.

משפחתו[עריכה]