גרשון בורקיס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב גרשון בורקיס (יליד שנת תש"ז, 1947) הוא המוציא לאור של סדרת 'מחניים' הכוללת סיפורי חסידים מעובדים ומנוקדים לנוער, והראשונה שפרצה את הדרך להוצאה לאור של ספרי הילדים כפי שהם כיום.

תולדות חיים

נולד ברומניה בכ"א סיון תש"ז, להוריו בנימין ושרה בורקיס, ובהיותו ילד בן שלוש עלתה משפחתו לארץ הקודש.

בהגיעו לגיל ישיבה נכנס ללמוד בישיבות המזוהות עם הזרם הציוני-דתי, אך לאחר שנחשף לעולמה של חסידות חב"ד עבר ללמוד (בשנת תשכ"ה) בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, ובהמשך, הצטרף בשנת תשכ"ז לתלמידים שנסעו ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

לאחר נישואיו עם רעייתו פנינה קבע את מגוריו במגדל העמק על פי הוראת הרבי שם עסק במסירות שיעורי תורה והפצת חסידות עד לשנת תשל"ה שאז עבר לכפר חב"ד ולאחר שנתיים עבר על פי הוראת הרבי לשיכון חבד בלוד.

בשנת תשל"ז נסע לרבי לחודש החגים יחד עם רעייתו ובמהלך היחידות העלה בפני הרבי טענה שאין לילדיו ספרים שיכולים לקרוא, בעקבות כך הורה לו הרבי ועודדו ונתן לו הוראות מפורטות כיצד לעסוק בהוצאה לאור של סיפורי חסידים מעובדים לילדים, וכך ייסד את הוצאת 'מחניים', שזכתה להצלחה גדולה בציבור שומרי התורה ומצוות, ולהוראות והדרכות ישירות מהרבי.

הספרונים לילדים היוו חידוש, והיו מההוצאות לאור הראשונות שפרצו את הדרך להוצאה לאור של הספרים המעובדים לילדים כפי שהיא מוכרת כיום.

משפחתו

  • בנו, ר' אהרון בורקיס - מנהל מערך ההפצה של הוצאת 'מחנים'
  • בנו ר' שמואל בורקיס - לוד
  • חתנו, הרב הרטמן - בית דגן
  • חתנו, הרב שי שור גבעת שמואל