ברל לזר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב לאזאר

הרב שלמה דב פנחס לאזאר, (מכונה בקיצור ר' בערל לאזאר, יליד שנת תשכ"ד, 1964) הוא שליח הרבי, ורבה הראשי של רוסיה.

תולדות חיים

הרב לאזאר נולד במילאנו שבאיטליה, לאביו הרב משה לאזאר, שנשלח על ידי הרבי.

בשנת תשל"ח החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים מוריסטון. ואחר תקופה קצרה עבר לישיבת תומכי תמימים 770 אותה סיים עם סמיכה לדיינות. בשנת תשמ"ח ביקר ברוסיה לראשונה מטעם עזרת אחים. בשנת תש"נ קיבל את ברכתו של הרבי ונשלח כשליח הרבי למוסקבה לחדש את החיים היהודיים בעיר כולה, הוא התמנה לרב בית הכנסת החב"די ההיסטורי במרינה רושצ'ה. בשנת תשנ"ג נבחר ליו"ר איחוד הרבנים של מדינות חבר העמים והתחיל בפעילות הקמת קהילות יהודיות מחדש. בשנת תשנ"ד מונה כחבר חלקי באגודת חסידי חב"ד בחבר העמים. בשנת תשנ"ט רבני חב"ד הקימו את איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה ובחרו ברב לאזאר לרבו הראשי. בשנת תשנ"ט האיגוד מנה 67 קהילות ובשנת תשס"א האיגוד מנה כבר 189 קהילות ב-170 ערים.

בשנת תש"ס נבחר על ידי איגוד הקהילות לרבה של רוסיה. הרב לאזאר בתמיכתו של לוי לבייב הקימו בקהילות הגדולות בתי ספר ומכללות של "אור אבנר" לבנים ובנות יהודיים. כמו כן ביוזמתו של הרב לאזאר הוקמו בערים הגדולות ישיבות "תומכי תמימים". ארגון אור אבנר, מחזיק בנוסף עשרות בתי תמחוי ותומך בפעילות חסד.

בתחילת שנת תשס"ט, בעת המשבר הכלכלי העולמי, בשעה שגבירים ותומכים רבים, ובתוכם ר' לוי לבייב, צמצמו את היקף תרומתם, הרב לאזר יחד עם ר' דוד מונדשיין מהנהלת אור אבנר לקחו על עצמם את גיוס הכספים עבור שלוחי הרבי ברוסיה, ובמדינות נוספות בחבר העמים.

בעת מגיפת הקורונה בשנת תש"פ יזם פעולות רחבות היקף לחיזוק אחדות החסידים, שכללו התוועדויות ליליות ארוכות עם חסידים בעלי מגוון דיעות, תיאום וגישור בין שלוחים ועסקנים, ועוד. במסגרת פעולותיו העניק בצעד חריג ראיון לשבועון בית משיח, והדף את הביקורת בתוקף, כשהוא מתעקש שמחלוקת רעיונית ואידיאולוגית לא אמורה לגרום לפירוד בין חסידים.

יחסיו הציבוריים

עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

לרב לאזאר יחסים טובים עם נציגי השלטון, והוא זוכה לביקורים תכופים במוסדותיו של נציגי הממשל הבכירים וכן מתארח אצל נציגי ממשל לעתים תכופות. לחלק מהאוליגרכים היהודיים הנאמנים לשלטון יש קשר אליו. בעזרת לב לבייב, קשר קשרים קרובים עם נשיא רוסיה בעבר וגם בהווה ולדימיר פוטין, ב-תשס"ז הוא נפגש עם יורשו של פוטין דמיטרי מדבדב.

בשנים תשס"ו ו-תשס"ז היה לאזאר חבר במושב הראשון של הלשכה הציבורית של רוסיה, גוף ממשלתי הממונה על ידי הנשיא, שמטרתו לבחון את החקיקה ודרכי פעולות הממשלה בסובייקטים הפדרליים המרכיבים את הפדרציה הרוסית. בשנת תשס"ח מונה מחדש כחבר בלשכה, שתקופת כהונת חבריה שנתיים.

בשנת תשע"ד, לקראת יום הולדתו החמישים, קיבל מברק ברכה ייחודי מאת נשיא רוסיה מר ולדימיר פוטין בו בירך אותו על פועלו למען יהדות רוסיה[1].

בחודש אב אותה שנה, קיבל הרב לאזאר מהנשיא פוטין אות כבוד על תרומתו למען רוסיה[2].


לקריאה נוספת

קישורים חיצונים

הערות שוליים