פתיחת התפריט הראשי
שליח הרבי הרב ויינר והרב רפאל צבי הרטמן מעניקים לראש העיר מהדורת תניא שהודפסה בעיר
תהלוכת ל"ג בעומר בעיר בהשתתפות אלפי ילדים

בית שמש היא עיר במרכז ארץ ישראל, מיקומה הוא בין תל אביב לירושלים, בין שפלת החוף להרי ירושלים.

בית שמש נזכרת מספר פעמים בתנ"ך, והעיר הנוכחית נבנתה על חלק ממקומה בעבר. בכ"ז כסלו תשי"א נבנתה העיר כמעברה בשם "הר-טוב" ובי"ג תמוז תשנ"א הוכרזה כעיר.

בעיר פועלת קהילת חב"ד גדולה המונה כ-300 משפחות, עם מוסדות חינוך, רבני קהילות, ובתי כנסת רבים.

בעת ביקורו של ראש העיר אצל הרבי, ביום ראשון ה' מנחם אב תשמ"ט בעת חלוקת הדולרים, לאחר שהוצג על ידי המזכיר הרב גרונר, הרבי חייך אליו והושיט לו את היד, וראש העיר נישק, אותה, ולאחר מכן אמר לו הרבי: "בית שמש הוא הבית של השמש, שמשם השמש מאירה לכל העולם כולו, שזה הולך על שמש ומגן ה' אלוקים, ובעת ביאת משיח תתגלה השמש בתוקפה"[1], והרבי העניק דולר אחד עבורו ודולר אחד עבור כל העיר.

אוכלוסייהעריכה

העיר מיושבת בשומרי תורה רבים. בשנת תשס"ט נבחר לראשונה לראשות העיר יהודי שומר תורה ומצוות ר' משה אבוטבול, שזכה לתמיכת קהילת חב"ד, ובשנת תשע"ה בבחירות מתוקשרות שלוו בהתערבות פוליטית כלל ארצית, נבחר שוב על חודו של קול בסיועה של קהילת חב"ד המקומית.

קהילת חב"ד בבית שמשעריכה

בית חב"דעריכה

בשנת תשמ"ח התיישב במקום שליח הרבי, הרב אליעזר ויינר, שהיה לחסיד חב"ד הראשון בעיר. בשנת תשמ"ט הגיע לעיר הרב משה ריבקין והצטרף לפעילי בית חב"ד.

קהילת חב"דעריכה

עד לשנת תשנ"ט פעלה בעיר קהילת חב"ד קטנה יחסית שכללה עשרות משפחות בלבד. בשנת תשנ"ח הוקמה השכונה החדשה רמת בית שמש ומשפחות רבות מחסידי חב"ד הגיעו להתגורר בה, ותוך זמן קצר הוקמו בעיר מוסדות חינוך חב"ד לגילאי הגן והיסודי.

עם בנייתה של רמה ג' וביסוסה של קהילת חב"ד המקומית, לצד הקמתה מחדש של הישיבה קטנה בשנת תשע"ח ופתיחתה של ישיבה גדולה לקראת שנת הלימודים תש"פ, הביאה לתנופת התפתחות נוספת בקהילה ומוסדותיה.

נכון לשנת תשע"ט מתגוררות בה למעלה משלוש מאות משפחות חב"ד.

רבני בתי כנסת חב"ד השונים:

מוסדות חב"ד בעירעריכה

ועד הקהילהעריכה

תפקידו ליצג, לתאם ולאחד את כל אנ"ש המפוזרים בשכונות העיר השונות ומתפללים בבתי הכנסת המרוחקים ואת המוסדות על ידי פעולות משותפות.

חברי הועד: הרב רפאל צבי הרטמן, הרב אליעזר ויינר, הרב יניב כהן, הרב זאב רייניץ, הרב ישראל בייזר, והרב שרגא נתן דהן.

לקריאה נוספתעריכה

קישורים חיצונייםעריכה

הערות שוליים

  1. משולב מהתיעוד ביומן בית חיינו, ויומן פרטי מאת מערכת 'רבי דרייו' בתשורה מחתונת משפחת ברון.
  2. הייתה ישיבה שהוקמה על ידי הרב סגל והרב רייניץ, ופעלה מספר שנים עד לסגירתה, ובשנת הלימודים תשע"ח נפתחה מחדש על ידי ההנהלה חדשה.