בית חנה (ירושלים)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רשת מוסדות בית חנה בירושלים הינם בתי חינוך לבנות חב"ד בעיר, הכוללים תיכון ובית ספר יסודי. המוסדות מנוהלים על ידי הרב טוביה בלוי, ולומדים בהם כ-400 תלמידות.

היסטוריה

בית הספר היסודי 'בית חנה' נוסד על ידי הרב עזריאל זליג סלונים, כשלצדו הרב נחום רבינוביץ והרב שמואל אלעזר הלפרין, לקראת שנת הלימודים תשכ"ו. בתחילה רצה הרב סלונים לקוראו בשם 'בית רבקה' על שם הרבנית רבקה שזכה להכיר אותה בקטנותו ולגדול על ברכיה, אך עקב התעקשותם של מספר עסקנים מהקהילה (ובראשם הרב יהושע יוזביץ) שהודיעו שלא ישלחו את בנותיהם למוסד אם הוא לא ייקרא על שם הרבנית חנה שניאורסון אמו של הרבי, שנפטרה פחות משנה קודם לכן, נקרא שמו 'בית חנה'[1].

בחודשים שקדמו לפתיחת המוסד, שיגר הרבי מכתבים לחסידי חב"ד בירושלים, בו עורר אותם על החיוב לשלוח את הילדות דווקא למוסדות השייכים לרבותינו נשיאינו.

בשנה השלישית עבר ניהולו לידי הרבנית סימה רלב"ג, ולאחר שנה של ניהול אינטנסיבי חשה כי הניהול מכביד עליה וביקשה את רשותו של הרבי להעביר את ניהול המוסד לידי מישהו אחר, והציעה את הרב טוביה בלוי.

בעקבות שמועות שהגיעו לרבי בנוגע למלשינות בין חסידי חב"ד בירושלים, ביקש הרבי מהרב עזריאל זליג סלונים לברר את הדבר, ורק לאחר שהתברר למעלה מכל ספק שהרב בלוי לא נוגע בדבר, הסכים הרבי למינויו, ובחודש כסלו תשל"ג הפקיד הרבי את ניהול מוסדות חב"ד בירושלים בידי ועדה בה יהיו חברים הרב טוביה בלוי, הרב יהוסף גדליה רלב"ג והרב אברהם חנוך גליצנשטיין.

לימים, הצטרף להנהלת המוסד הרב פרץ אוריאל בלוי.

בית הספר ידוע בהקפדתו הגבוה על ערכי החסידות והצניעות, והוא יוזם פרוייקטים ייחודיים רבים.

בחודש שבט תשס"ו חנך בית הספר העל יסודי את 'בית חב"ד פנינת יוכבד' שנבנה בדוגמת 770 המהווה פינת פעילות במסגרתו משפיעות חניכות המוסד בהפצת יהדות וחסידות[2].

בשנת תש"ע נחנך הבנין החדש של בית הספר היסודי[3].

צוות המוסד

הערות שוליים