בית חיינו (גיליון)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גליון 'בית חיינו' האחרון שיצא לאור

בתשעת הימים של שנת תשמ"ט הוציאו את הגיליון הראשון בסדרת שנים זו כשהוא מסתכם בדף אחד שיצא לאור פעמיים בשבוע. בתוך מספר חודשים התרחב אט אט, עד שהפך בעידודו הנמרץ הרבי לשבועון של ממש.

בתחילה היה זה גיליון פנימי, המתפרסם בעיקר ב-‏770 ובכפר חב"ד, אך משנת תש"נ החלו עיתוני "בית חיינו" לצאת לקהל הרחב כאשר אלפים ורבבות מכל החוגים זכו מידי שבוע לקרוא מהמתרחש בחצרות קודשנו.

עורך הגליון ומוציאו לאור היה ר' יצחק זאב ברנדלר שאף נטל על עצמו את האחריות למימונו. גיסו ר' ברוך כהנא היה הכתב שהביא את הידיעות. עם השנים התווספו והתחלפו במערכת תמימים ששימשו כחברי מערכת ומהם: ברוך סלונים, אלישיב קפלון, ישראל אלפנביין, עוזי קפלון, לוי יצחק הענדל, חיים אליעזר אשכנזי ועוד.

התייחסויות הרבי לגיליונות

בחורף תש"נ שקלו חברי המערכת לסגור את הגיליון (עקב חובות כספיים), וכששלחו לרבי את הגליון כבכל שבוע, הוציא הרבי את המענה: "נתקבל ות"ח ובטח ימשיכו בזה, וכל המפרט הרי"ז משובח אעה"צ". יש לציין שהם כלל לא כתבו על רצונם לסגור את הגליון.

בכ"ה אדר תנש"א ירד הרבי לשלושת התפילות בביתו כשבסידורו גליון בית חיינו[1]. בקריאת התורה בשחרית אף הביט הרבי על כריכת הגליון בה התנוססה תמונתו הקדושה. גם לתפילת שחרית שלמחרת ירד הרבי כשמסידורו מבצבץ הגליון.

ביום שני כ' בחשוון תשנ"ב, יום לאחר שהרבי הוציא לאור את קונטרס בית רבינו שבבבל, יצא הרבי לאהל הק' כשבידו הק' שני קונטרסים, העלון בית חיינו והקונטרס הטרי "בית רבינו שבבבל".

בתאריך כ"ה בתמוז תנש"א כתבו לרבי על אודות הצטרפות 'תמימים' לחברי המערכת. הרבי הוציא את המענה תוך זמן קצר, בו ביום לאחר חלוקת דולרים "ילכו מחיל אל חיל גו'".

כריכת סדרת הספרים "בית חיינו" (מהדורת תשע"ז)

בפעם אחרת ענה: "תהא פעולה נמשכת ובהוספה והזמ"ג וכו' אזכיר עה"צ".

"תהא פעולה נמשכת ובהצלחה והזמ"ג וכו' אזכיר עה"צ".

בתנש"א ענה: "אזכיר עה"צ והזמ"ג להוספה בכהנ"ל ספירת העומר לזמן מ"ת".

כאשר הכניסו לרבי את שני הכרכים שאגדו את הגיליונות עד גיליון 115, יחד עם דיווח על הרחבת צוות העובדים ועוד, השיב הרבי תשובה מיוחדת שריגשה את חברי הצוות: "כהנ"ל נת' ות"ח ת"ח אזכיר עה"צ להנ"ל. ולכל המצטרך לכל אחד ואחד שיחי' מכם ובשו"ט".

סדרת הספרים "בית חיינו"

בשנת תשס"ז הוציא מכון מלכות שבתפארת את כל גליונות "בית חיינו" על נייר כרומו משובח, בסדרה של 5 ספרים המכילים 130 גליונות (2,500 עמודים), באישורו של הרב ברנדלר ובשנת תשע"ז הודפסו במהדורה חדשה.

קישורים חיצוניים

  • מספר 117