בית חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית חב"ד הגדול בעולם בניו ג'רסי (בבניה)

בית חב"ד הוא מרכז דתי-יהודי בו מתבצעת פעילות השלוחים, חסידי חב"ד, באי-כוחו של הרבי מליובאוויטש הנשלחים למקומות בהם יש יהודים על מנת להקים תשתית קהילתית יהודית או כדי לחזק את המוסדות הקיימים. בתי חב"ד הוקמו לראשונה בשנות ה-50. לכל בית חב"ד יש מנהל-שליח, החולש על החלק הארגוני והפיננסי של בית חב"ד. בדרך כלל, קיימים מוסדות נוספים תחת הנהלת בית חב"ד, כגון בתי כנסת, מקוואות, בתי ספר ומדרשיות, חנויות תשמישי קדושה ומזון כשר, מרכזי חסד ועוד.

מטרת בית חב"ד, כפי שהוגדרה על-ידי מייסדם - הרבי, היא להוות "בית שמגדלים בו תורה, תפילה, וגמילות-חסדים", לסייע לכל יהודי בכל מקום בו הוא נמצא, הן בעניני דת ורוחניות והן בצרכים שונים.

המושג "בית חב"ד", נטבע על ידי הרבי מליובאוויטש בשנות המ"מים (שנות ה-80) ומאז הוא הפך לשם-נרדף לסניף חב"די בעולם. ארגון הגג של הבתי חב"ד בישראל הוא צעירי אגודת חב"ד, המסייע לשלוחים בפעילות השוטפת, בעיקר באספקת מוצרים נחוצים במחיר מסובסד ובייעוץ והכוונה. בארצות הברית וברחבי העולם פועלים בתי חב"ד תחת הנהלת המרכז לענייני חינוך.

ה"בית חב"ד" הראשון בארץ הוקם על ידי הרב זמרוני ציק בעיר בת ים[1]. מרכז חב"ד הראשון בעולם הוקם על ידי הרב שלמה קונין באוניברסיטת לוס אנג'לס בקליפורניה. כיום פועלים ברחבי תבל כ-3,000 בתי חב"ד, המנוהלים על ידי כ-5,000 שליחים.

יש לציין שהרבי ביקש שכל בית פרטי ייהפך לבית חב"ד "בית שמגדלים בו תורה, תפילה, וגמילות-חסדים", ושישימו על הדלת שלט שכתוב בו "בית חב"ד".

סוגי בתי חב"ד

אף שכל בתי חב"ד בעולם פועלים למען אותה מטרה, לסייע ליהודים "בגשמיות וברוחניות", ניתן למנות סוגים שונים של בתי חב"ד, ובהם:

  • בתי חב"ד אוניברסיטאי - מתמקדים בסטודנטים יהודים ובצרכים המיוחדים להם. קיימים בעיקר בארה"ב ובאירופה.
  • בתי חב"ד למטיילים - מתמקדים בסיוע לתרמילאים יהודיים במהלך הטיול. אלו נפוצים בעיקר במזרח הרחוק ובמרכז ודרום אמריקה.
  • בתי חב"ד המיועדים לאוכלוסיות מסוימות, כגון בתי חב"ד לדוברי רוסית או צרפתית.
  • בתי משיח - 'בית חב"ד' שמתרכז יותר בפעילות סביב הנושא של משיח.

ישנם גם מרכזי פעילות חב"ד בשמות דומים; "בית ליובאוויטש", "מרכז חב"ד" וכדומה, אלה עוסקים בפעילות ספציפית ולא כללית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.