ארגון הפנסאים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־20:53, 12 בינואר 2017 מאת 5.102.242.150 (שיחה) (שחזור לעריכה הקודמת)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המונח "הפנסאים" מפנה לכאן. לערך העוסק בבטאון היוצא לאור על ידי מכון ממש, ראו מכון ממש#בטאון הפנסאים.
סמל הארגון

ארגון הפנסאים הוא ארגון שנוי במחלוקת[1], הפועל עם ילדי הקהילה החב"דית בארץ ובעולם. לארגון 25 סניפים, והוא מקיים כנסים, שבתונים, וכן מחלקת הוצאה לאור. דגש מיוחד בפעילותו מושם על עידוד הילדים ללימוד תורה. משפיע הארגון הוא הרב זלמן גופין[2]. ממייסדי הארגון הוא יושב ראש ועד כפר חב"ד ר' שמעון רבינוביץ.

היסטוריה

שם הארגון

שם הארגון שאוב מפתגמו של אדמו"ר הרש"ב "חסיד הוא פנסאי"[3], והסלוגן המלווה את פעילותו הוא "מאירים את העולם על ידי לימוד התורה".

כפר חב"ד

הארגון הוקם בחשוון תש"ע על ידי תלמידי ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד ופעל בשם 'צבאות השם' במתכונת שבועית עם ילדי כפר חב"ד. עיקר הפעילות היה לימוד בחברותות של ילדים עם בחורי הישיבה.

הארגון הוקם כחצי שנה לאחר הקמת ארגון לילדים בשם 'עוגן', שפעל גם הוא עם ילדי כפר חב"ד והיה בעל אוריינטציה משיחיסטית ברורה. פנסאים (שנקרא באותם ימים 'צבאות השם כפר חב"ד') נועד לתת מענה של פעילות לילדי כפר חב"ד ללא מאפיינים משיחסטים. פעילות שני הארגונים: 'עוגן' ו'צבאות ה' (פנסאים), עוררה מחלוקת ותחרותיות בין ילדי כפר חב"ד, שהתפרצה באופן פומבי בתהלוכת ל"ג בעומר תשע"א, ב-2 תהלוכות מתופפים ועוד. בעקבות כך הורה רבו של כפר חב"ד באותם ימים הרב מרדכי שמואל אשכנזי על סגירת שני הארגונים והקמת פעילות מאוחדת לילדי כפר חב"ד שתנוהל על ידי ועד כפר חב"ד. בעקבות הדברים חדל ארגון 'עוגן' מלפעול ואילו ארגון 'צבאות ה' המשיך לפעול במתכונת שונה. שם הארגון שונה לפנסאים וכעבור זמן הוא עבר לפעול באופן ארצי.

פעילות ארצית ועולמית

בשנת תשע"ב החל הארגון לפעול מחוץ לתחומי כפר חב"ד[4].

נכון לשנת תשע"ז, מקיים הארגון פעילות דו-שבועית ב-25 סניפים ברחבי הארץ, ומפעיל מערך נרחב של הוצאה לאור של חוברות לימוד ועלונים שבועיים, וכן כינוסים ארציים לילדי חב"ד. ההשתתפות בפעילות מותנית בתשלום, והארגון מסונף לרשת 'מועדוניות נוער חב"ד'.

בנוסף, עומד הארגון בקשר גם עם ילדי השלוחים ברחבי העולם ומקיים כנסים ווירטואליים לילדים אלו.

בשנת תשע"ו חנך הארגון מבנה של קבע בבית שז"ר שבמרכז כפר חב"ד[5].

ביקורת

פעולות הארגון שנויות במחלוקת, עקב ההתעלמות העקבית בפעילויות וההוצאות לאור של הארגון מבשורת הגאולה ומזהותו של הרבי כמלך המשיח. אולם בעיקר נמתחה ביקורת נוקבת על השימוש בשם ובסמל 'צבאות השם' ללא נטילת רשות מתנועת הנוער הארצית צבאות השם ארץ הקודש, על ידי יו"ר התנועה הרב דוד נחשון הפועל עם ילדים ברחבי הארץ מאז ייסוד התנועה בברכת ובעידוד הרבי[6].

לדעת ראשי הפנסאים[7], מעולם הרבי לא הפקיד את הפעילות של צבאות ה' בידיו של הרב נחשון. להיפך: הפעילות עם חיילי צבאות השם צריכה להיות מופקדת בידי ארגון הפנסאים בלבד, שכן הם פועלים בכפוף למוסד צא"ח[8].

פעולות ומיזמים

מקהלת הפנסאים

כבר בשנותיו הראשונות של הארגון הוקמה מקהלה המלווה את פעילות הארגון. המקהלה מופיעה בכנסי הארגון ובכנסים כלל חב"דיים[9], וכן מוציאה מזמן לזמן שיר חדש[10].

בשנת תשע"ה יצא לאור הדיסק הראשון של המקהלה.

רשת מחנות קיץ

לאחר הקמת רשת מחנות קיץ על ידי צבאות השם בישראל הוחלט בארגון הפנסאים בשנת תשע"ה על הקמת רשת נפרדת עבור הקייטנות ומחנות הקיץ המזוהות איתם ובראשם גן ישראל ארץ הקודש וגן ישראל חיילי הרבי וכן קייטנות נוספות בחלק מהערים בארץ. בדומה לרשת מחנות הקיץ המקבילה, מקבלים החיילים המאוגדים תחת הרשת חולצה בצבע תואם, נערכים עבור כולם חוברת לימודים אחידה, החיילים שרים המנון אחיד, ועוד.

בשנת תשע"ו הוקמה 'קרן לילדי אנ"ש', במסגרתה כל אחד מהתורמים לקרן זכאי להנחות ברשת מחנות הקיץ שמטעם הארגון. לפי הפרסומים מטעם הקרן, בשנה הראשונה לפעילותה נאסף תקציב של למעלה מ-800,000 ש"ח, וקרוב לאלפיים ילדים קיבלו סיוע משמעותי של הנחות כספיות מטעמה.

הפקות

פנסאים צעירים

העלון השבועי של הארגון נקרא בשם פנסאים צעירים (בעבר נקרא העלון בשם ּאיך בין א לאמטערנעצ'יק) והוא החל לצאת לאור בשנת תש"ע. העלון עבר גלגולים שונים וכיום הוא כולל 16 עמודי צבע, המודפסים על דף כרומו ומחולקים לילדי הארגון מידי שבוע.

מגזין מיוחד

לקראת חג הסוכות תשע"ה החל הארגון להפיק מגזין שנתי בשם אבוקות של אור בו מופיעים כתבות וסיפורים לילדים[11].

לקראת חג הפסח תשע"ו יצא מגזין דומה בשם "אפיקומן"[12].

פעילות ארצית עם ילדי חב"ד

ארגון הפנסאים פועל ב - 25 ערים (נכון לשנת תשע"ז). במהלך הפעילות הילדים לומדים את ספר הלימוד שהוציאו הפנסאים (ראה בהרחבה להלן), והפעילות מלווה במגוון פרסים יקרי ערך. במהלך הפעילות המתקיימת פעמיים בשבוע לומדים במשך 45 דקות את חומר הלימוד, ולאחר מכן מכן מקבלים חטיף ועשרות נקודות לקנייה בסניף יודאיקה כפר חב"ד. במהלך שנת הלימוד מקיימים הפנסאים שלושה כנסים עיקריים, בחנוכה, י"א ניסן וג' תמוז, לאחר הכנסים נפתחת חנות "יודאיקה" לציבור הילדים, הרוכשים מתנות ופרסים באמצעות הנקודות.

מגזין לימודים

בחודש כסלו תשע"ו הופק לראשונה מגזין לימודים בשם הכא במאי עסקינן בו מופיע סיפור בהמשכים, סקירה מצולמת של סניפי הארגון ברחבי הארץ, וחידושי תורה פרי עטם של ילדי הארגון[13].

מגזין וידאו

בשנת תשע"ד החל הארגון בהפקת מגזין וידאו חודשי בשם 'מ'זאגט לחיים' בהפקת ובהשתתפות השחקן החב"די ר' מיכאל וייגל ובהשתתפות שחקנים מקצועיים נוספים.

במגזין מופיעים קטעי וידאו מהרבי, לצד סרט עלילתי המתפרסם בהמשכים.

ספרים

ספרי לימוד
 • ברכות הנהנין.
 • להביא לימות המשיח - סוגיות בעניני גאולה ומשיח.
 • הלכות שבת.
 • הלכות פסח.
 • הלכות תפילה.
כללי
 • שיחו בכל נפלאותיו - ביוגרפיה על הרבי לילדים.
 • סיפור למופת.
 • כל השביעין חביבין.
 • טועמים גאולה.
 • ללמוד וללמד.

הנהלת הארגון

חברי הועד הרוחני של מגזין הוידאו

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ראו בפסקה ביקורת
 2. מערכת שטורעם, 'הפנסאים' - מתאחדים לע"נ הרב רייטשיק - באתר קישור שטורעם
 3. פתגם זה התבאר באריכות על ידי הרבי בהתוועדות י"ב תמוז תשכ"ב.
 4. מערכת שטורעם, 'הפנסאים' משיק תנועת הנוער הארצית בערב יוקרתי - באתר קישור שטורעם
 5. מערכת שטורעם, תנופה אדירה לפעילות צבאות ה' הארצית - באתר קישור שטורעם
 6. הרב נחשון: אין לאיש רשות להשתמש בשם צבאות ה'.
 7. טענה זו הועלתה על ידם לראשונה בשנת תשע"ו. לפני כן נטען על ידם (בעל פה ובאופן בלתי רשמי) כי הרבי לא הפקיד את האחריות על צבאות השם בידי הרב נחשון בלבד, אלא הוא פעל בפעילות כזאת במסגרת פעילותו בניידות חב"ד, אך בעצם כל שליח או תלמוד תורה חב"די יכול להשתמש בשם ובסמל, ואף במסגרת הפעילות של צא"ח ניהל הרב נפתלי רוט את "מטה צבאות השם".
 8. מערכת שטורעם, תנופה אדירה לפעילות צבאות ה' הארצית - באתר קישור שטורעם
 9. מערכת שטורעם, מופע הפנסאים בעצרת הרבבה ■ וידאו מלא - באתר קישור שטורעם
 10. לדוגמא: ניצב האב > הקליפ המרגש של ה"פנסאים" - באתר קישור col
 11. מערכת שטורעם, צפו בכותרות המגזין שכבש את בתי אנ"ש - באתר קישור שטורעם
 12. שתי המגזינים יוצאים במקביל, אחד לפסח ואחד לסוכות
 13. מערכת שטורעם, הכא במאי עסקינן ■ העלון החדש של הפנסאים - באתר קישור שטורעם