הבדלים בין גרסאות בדף "ארגון הפנסאים"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
(←‏ספרים: הרחבה)
שורה 51: שורה 51:
 
;כללי
 
;כללי
 
*שיחו בכל נפלאותיו - ביוגרפיה על הרבי לילדים.
 
*שיחו בכל נפלאותיו - ביוגרפיה על הרבי לילדים.
 +
*סיפור למופת.
 +
*כל השביעין חביבין.
 +
*טועמים גאולה.
 +
*ללמוד וללמד.
  
 
==הנהלת הארגון==
 
==הנהלת הארגון==

גרסה מ־01:03, 25 בדצמבר 2015

ארגון הפנסאים הינו ארגון שנוי במחלוקת[1], הפועל עם ילדי הקהילה החב"דית בארץ ובעולם. לארגון 18 סניפים פעילים, והוא מקיים מערכת עניפה של כנסים, שבתונים, והוצאה לאור. דגש מיוחד בפעילותו מושם על עידוד הילדים ללימוד תורה. הדמות הרוחנית שמאחורי הארגון הוא המשפיע הרב זלמן גופין. בין מייסדי הארגון ותומכיו העיקריים נמנה חבר ועד כפר חב"ד הרב שמעון רבינוביץ.

היסטוריה

שם הארגון

שם הארגון שאוב מפתגמו של אדמו"ר הרש"ב "חסיד הוא פנסאי"[2], והסלוגן המלווה את פעילותו הוא "מאירים את העולם על ידי לימוד התורה".

כפר חב"ד

הארגון הוקם בחשוון תש"ע על ידי תלמידי ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד ופעל בשם 'צבאות השם' במתכונת שבועית עם ילדי כפר חב"ד. עיקר הפעילות היה לימוד בחברותות של ילדים עם בחורי הישיבה.

הארגון הוקם כחצי שנה לאחר הקמת ארגון לילדים בשם 'עוגן', שפעל גם הוא עם ילדי כפר חב"ד והיה בעל אוריינטציה משיחיסטית ברורה. פנסאים (שנקרא באותם ימים 'צבאות השם') נועד לתת מענה של פעילות לילדי כפר חב"ד ללא מאפיינים משיחיטסים. פעילות שני הארגונים: 'עוגן' ו'צבאות ה' (פנסאים), עוררה מחלוקת ותחרותיות בין ילדי כפר חב"ד, שהתפרצה באופן פומבי בתהלוכת ל"ג בעומר תשע"א, ב-2 תהלוכות מתופפים ועוד. בעקבות כך הורה רבו של כפר חב"ד באותם ימים הרב מרדכי שמואל אשכנזי על סגירת שני הארגונים והקמת פעילות מאוחדת לילדי כפר חב"ד שתונהל על ידי ועד כפר חב"ד. בעקבות הדברים חדל ארגון 'עוגן' מלפעול ואילו ארגון 'צבאות ה' המשיך לפעול במתכונת שונה. שם הארגון שונה לפנסאים וכעבור זמן הוא עבר לפעול באופן ארצי.

פעילות ארצית ועולמית

בשנת תשע"ב החל הארגון לפעול מחוץ לתחומי כפר חב"ד[3].

ביקורת

פעולות הארגון שנויות במחלוקת וזכו לביקורת נוקבת מצד מנהל הארגון הוותיק צבאות השם ארץ הקודש בראשות הרב דוד נחשון הפועל עם ילדים ברחבי הארץ עוד משנות המ"מים בברכת ובעידוד הרבי.[4]. לדעת ראשי הארגון, מעולם הרבי לא הפקיד את הפעילות של צבאות ה' בידיו שלה רב נחשון בלבד, ולכל אחד הרוצה לפעול עם ילדים במסגרת חב"דית יש רשות להשתמש בסמלי צבאות ה' ובשם הארגון, והפעילות מתקיימת על מנת לתת אלטרנטיבה למשפחות המעוניינות שבנם ישתתף בפעילות שלא מזהה את הרבי כמשיח באופן מוצהר, אך מנגד[דרושה הבהרה].

בשנת תשע"ו החל הארגון באופן עקרוני ומכוון להשתמש בכל פרסומיו בלוגו של צבאות ה', ולכנות את הילדים המשתתפים בפעילויות בשם 'חיילי צבאות השם'.

נכון לשנת תשע"ו, מקיים הארגון פעילות דו-שבועית ב-18 סניפים ברחבי הארץ, ומפעיל מערך נרחב של הוצאה לאור של חוברות לימוד ועלונים שבועיים, וכן כינוסים ארציים לילדי חב"ד. ההשתתפות בפעילות מותנית בתשלום, והארגון מסונף לרשת 'מועדוניות נוער חב"ד'.

בנוסף, עומד הארגון בקשר גם עם ילדי השלוחים ברחבי העולם ומקיים כנסים ווירטואליים לילדים אלו.

פעולות ומיזמים

מקהלת הפנסאים

כבר בשנותיו הראשונות של הארגון הוקמה מקהלה המלווה את פעילות הארגון. המקהלה מופיעה בכנסי הארגון ובכנסים כלל חב"דיים[5], וכן מוציאה מזמן לזמן שיר חדש[6].

בשנת תשע"ה יצא לאור הדיסק הראשון של המקהלה.

הפקות

פנסאים צעירים

העלון השבועי של הארגון נקרא בשם פנסאים צעירים (בעבר נקרא העלון בשם ּאיך בין א לאמטערנעצ'יק) והוא החל לצאת לאור בשנת תש"ע. העלון עבר גלגולים שונים וכיום הוא כולל 16 עמודים צבע המודפסים על דף כרומו ומחולקים לילדי הארגון מידי שבוע.

מגזין עונתי

לקראת חג הסוכות תשע"ה החל הארגון להפיק מגזין עונתי בשם אבוקות של אור בו מופיעים כתבות וסיפורים לילדים[7].

מגזין לימודים

בחודש כסלו תשע"ו הופק לראשונה מגזין לימודים בשם הכא במאי עסקינן בו מופיע סיפור בהמשכים, סקירה מצולמת של סניפי הארגון ברחבי הארץ, וחידושי תורה פרי עטם של ילדי הארגון[8].

מגזין וידאו

בשנת תשע"ד החל הארגון בהפקת מגזין וידאו חודשי בשם 'מ'זאגט לחיים' בהפקת ובהשתתפות השחקן החב"די ר' מיכאל וייגל ובהשתתפות שחקנים מקצועיים נוספים.

במגזין מופיע קטע וידאו קצר מהרבי, לצד סרט עלילתי המתפרסם בהמשכים.

ספרים

ספרי לימוד
 • ברכות הנהנין.
 • להביא לימות המשיח - סוגיות בעניני גאולה ומשיח.
 • הלכות שבת.
כללי
 • שיחו בכל נפלאותיו - ביוגרפיה על הרבי לילדים.
 • סיפור למופת.
 • כל השביעין חביבין.
 • טועמים גאולה.
 • ללמוד וללמד.

הנהלת הארגון

חברי הועד הרוחני של מגזין הוידאו

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ראו בפסקה ביקורת
 2. פתגם זה התבאר באריכות על ידי הרבי בהתוועדות י"ב תמוז תשכ"ב.
 3. מערכת שטורעם, 'הפנסאים' משיק תנועת הנוער הארצית בערב יוקרתי - באתר קישור שטורעם
 4. הרב נחשון: אין לאיש רשות להשתמש בשם צבאות ה'.
 5. מערכת שטורעם, מופע הפנסאים בעצרת הרבבה ■ וידאו מלא - באתר קישור שטורעם
 6. לדוגמא: מערכת שטורעם, צפו: הפנסאים בהפקה מרגשת ליום ההילולא
 7. מערכת שטורעם, צפו בכותרות המגזין שכבש את בתי אנ"ש - באתר קישור שטורעם
 8. מערכת שטורעם, הכא במאי עסקינן ■ העלון החדש של הפנסאים - באתר קישור שטורעם