אפרים זלמן ראזומנע

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־04:18, 6 בספטמבר 2020 מאת חלוקה בוט (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "היתה" ב־"הייתה")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב אפרים זלמן ראזומנע (בערך תקנ"א - בערך תר"כ) היה מחסידי אדמו"ר הזקן ורבה של ניקולייב במשך כיובל שנים.

תולדות חיים[עריכה]

הרב ראזומנע נולד לאביו ר' דובער וגדל בעיירה סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם אדמו"ר הזקן, ואף הייתה ביניהם התכתבות הלכתית.

בחודש סיון תקס"ז, בגיל שש עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו בחתונה הגדולה בז'לובין של נכדי אדמו"ר הזקן ורבי לוי יצחק מברדיטשוב. את אחד המאמרים שאמר אדמו"ר הזקן בשבת שבע ברכות (י"ד בסיון תקס"ז) על הפסוק "נשא את ראש בני גרשון" העלה על הכתב בשנת תק"ע, בהיותו נער כבן תשע עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו"ר הזקן ובנו אדמו"ר האמצעי.

בשנת תקע"א התמנה הרב ראזומנע לרבה של ניקולייב. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא "יהודי ראזומנע", כלומר, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.

אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב"פנקס חברא ש"ס" של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר"ה עד תרכ"א.

נפטר לערך בשנת תר"כ.

ספרו הר אפרים[עריכה]

כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת תרנ"ז הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו"ר הזקן והשירים לכבוד אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי.

מצאצאיו[עריכה]

בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסווסטופול[1].

שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:

  • הנכד ר' אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר' חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס"ה.
  • נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושווסקי, עורך דין מפורסם וסופר 'המודיע' (שיצא לאור בפולטבה שבאוקראינה).

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. המליץ מס' 16, ח-כט ניסן תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.