עריכת הדף "אפרים זלמן ראזומנע"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אזהרה: אינכם מחוברים לחשבון. כתובת ה־IP שלכם תוצג בפומבי אם תבצעו עריכות כלשהן. אם תיכנסו לחשבון או תיצרו חשבון, העריכות שלכם תיוחסנה לשם המשתמש שלכם ותקבלו גם יתרונות אחרים.

ניתן לבטל את העריכה. אנא בדקו את השוואת הגרסאות שלהלן כדי לוודא שזה אכן מה שאתם רוצים לעשות, ולאחר מכן שמרו את השינויים למטה כדי לסיים את ביטול העריכה.

גרסה אחרונה הטקסט שלך
שורה 1: שורה 1:
הרב '''אפרים זלמן ראזומנע''' (בערך [[תקנ"א]] - בערך [[תר"כ]]) היה מחסידי [[אדמו"ר הזקן]] ורבה של [[ניקולייב]] במשך כיובל שנים.
+
הרב '''אפרים זלמן ראזאמנע''' (או ראזומנע) היה מחסידי כ”ק אדמו”ר הזקן ורבה של [[ניקולייב]] במשך כיובל שנים.
 +
הרב ראזומנע נולד לאביו ר’ דובער וגדל ב[[עיירה]] סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם אדמו”ר הזקן, ואף היתה ביניהם התכתבות הלכתית.
  
==תולדות חיים==
+
ב[[חודש סיון]] תקס”ז, בגיל שש–עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו ב[[חתונה הגדולה בז’לובין]] של נכדי [[אדמו"ר הזקן]] ורבי לוי יצחק מברדיטשוב. את אחד המאמרים שאמר אדמו”ר הזקן ב[[שבת]] שבע ברכות (י”ד בסיון תקס”ז) על הפסוק “נשא את ראש בני גרשון” העלה על הכתב בשנת תק”ע, בהיותו נער כבן תשע–עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו”ר הזקן ובנו אדמו”ר האמצעי.
הרב ראזומנע נולד לאביו ר' דובער וגדל ב[[עיירה]] סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם [[אדמו"ר הזקן]], ואף הייתה ביניהם התכתבות הלכתית.
 
  
ב[[חודש סיון]] [[תקס"ז]], בגיל שש עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו ב[[החתונה הגדולה בז'לובין|חתונה הגדולה בז'לובין]] של נכדי [[אדמו"ר הזקן]] ורבי [[לוי יצחק מברדיטשוב]]. את אחד המאמרים שאמר אדמו"ר הזקן ב[[שבת]] [[שבע ברכות]] (י"ד בסיון תקס"ז) על הפסוק "נשא את ראש בני גרשון" העלה על הכתב בשנת תק"ע, בהיותו נער כבן תשע עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו"ר הזקן ובנו אדמו"ר האמצעי.
+
בשנת תקע”א התמנה הרב ראזומנע לרבה של [[ניקולייב]]. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא “יהודי ראזומנע”, כלומר, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.
  
בשנת [[תקע"א]] התמנה הרב ראזומנע לרבה של [[ניקולייב]]. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא "יהודי ראזומנע", כלומר, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.
+
אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב”פנקס חברא ש”ס” של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר”ה עד תרכ”א.
  
אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב"פנקס חברא ש"ס" של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר"ה עד תרכ"א.
+
נפטר לערך בשנת תר”כ.
 
 
נפטר לערך בשנת [[תר"כ]].
 
  
 
==ספרו הר אפרים==
 
==ספרו הר אפרים==
כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת [[תרנ"ז]] הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו"ר הזקן והשירים לכבוד אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי.
+
כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת תרנ”ז הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו”ר הזקן והשירים לכבוד אדמו”ר הזקן ואדמו”ר האמצעי.
  
==מצאצאיו==
+
==צאצאיו==
בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסווסטופול{{הערה|המליץ מס' 16, ח-כט [[ניסן]] תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.}}.
+
בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסעוועסטאפאל.{{הערת שוליים|המליץ מס' 16, ח-כט [[ניסן]] תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.}}
  
 
שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:
 
שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:
  
* הנכד ר' אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר' חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס"ה.
+
* הנכד ר’ אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר’ חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס”ה, אך לחניו מושמעים עד היום הזה.
*נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושווסקי, עורך דין מפורסם וסופר 'המודיע' (שיצא לאור ב[[פולטבה]] שבאוקראינה).
 
  
==קישורים חיצוניים==
+
*נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושעווסקי, עורך דין מפורסם וסופר ‘המודיע’ (שיצא לאור ב[[פולטבה]] שבאוקראינה).
*[[שניאור זלמן ברגר]], [http://beismoshiachmagazine.org/katavot/2013/12/23/194415949966.html שיר המעלות לאפרים], ב[[שבועון בית משיח]]
 
* [http://www.shturem.net/index.php?section=blog_new&article_id=78&lang=Hebrew הרבי מו"ל את ספרו של זקינו] {{שטורעם}}
 
  
 +
==מקורות ולקריאה נוספת==
 +
*[http://beismoshiachmagazine.org/katavot/2013/12/23/194415949966.html שיר המעלות לאפרים]
 +
* [http://www.shturem.net/index.php?section=blog_new&article_id=78&lang=Hebrew הרבי מו"ל את ספרו של זקינו]
 
{{הערות שוליים}}
 
{{הערות שוליים}}
{{מיון רגיל:ראזומנע, אפרים}}
+
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הזקן|ראזאמנע אפרים זלמן]]
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הזקן]]
+
[[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת הצמח צדק|ראזאמנע אפרים זלמן]]
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר האמצעי]]
 
[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הצמח צדק]]
 
[[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת אדמו"ר האמצעי]]
 
[[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת הצמח צדק]]
 
[[קטגוריה:אישים בניקולייב]]
 

לתשומת לבך: תרומתך לחב"דפדיה תפורסם תחת תנאי הרישיון GNU Free Documentation License 1.2 (אפשר לעיין בדף חב"דפדיה:זכויות יוצרים לפרטים נוספים). אם אינך רוצה שעבודתך תהיה זמינה לעריכה על־ידי אחרים, שתופץ לעיני כול, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה תוך ציון המקור – אין לפרסם אותה פה.
כמו־כן, שמירת העריכה משמעה הבטחה שכתבת את הטקסט הזה בעצמך, או העתקת אותו ממקור שאינו מוגן בזכויות יוצרים. אין לעשות שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

ביטול עזרה בעריכה (נפתח בחלון חדש)