הבדלים בין גרסאות בדף "איסטרן פארקווי"

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(מוסדות ברחוב)
שורה 54: שורה 54:
  
 
אוהלי תורה ואוהלי מנחם ממוקמים בין רחובות ברוקלין וניו יורק, ויחד תופסים כמעט בלאק שלם. חובבי תורה ממוקם בפינת רחוב אולבני, והדר התורה בבלאק הסמוך ל-770.
 
אוהלי תורה ואוהלי מנחם ממוקמים בין רחובות ברוקלין וניו יורק, ויחד תופסים כמעט בלאק שלם. חובבי תורה ממוקם בפינת רחוב אולבני, והדר התורה בבלאק הסמוך ל-770.
 +
 +
===ארגונים===
 +
{{ערכים מורחבים|ערך=[[מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח]], [[את"ה העולמי]], [[ועד הנחות בלה"ק]]}}
 +
ברחוב שוכנים משרדי [[מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח]], ובו משרדי ההוצאה לאור של השבועון '[[בית משיח (שבועון)|בית משיח]]', המהווים את ליבת הפעילות החב"דית בעניני גאולה ומשיח ברחבי העולם.
 +
 +
בנוסף, ממוקמים ברחוב משרדים של ארגונים נוספים כגון משרד [[את"ה העולמי]] השוכן בקומת מרתף התחתון של בניין [[770]], וארגון ההוצאה לאור [[ועד הנחות בלה"ק]] שבבניין [[788]] הסמוך.
  
 
=== בתי כנסת ===
 
=== בתי כנסת ===

גרסה מ־03:17, 19 בפברואר 2014

45px ערך זה נמצא בעיצומה של עבודה ממושכת. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
צומת הרחובות איסטרן פארקוויי וקינגסטון, הבית השמאלי בצומת הוא מספר 788, ואחריו מרכז חב"ד העולמי - 770
שדרת ה"שאנז אליזה" בפריז. שדרת איסטרן פארקווי נבנתה בהשראתה
שדרת איסטרן פארקווי כפי שצולמה במאה הקודמת
כיתוב תמונה
בניין מספר 770 - מרכז חב"ד העולמי הממוקם באיסטרן פארקווי

איסטרן פארקווייאנגלית: Eastern Parkway) היא השדרה המרכזית העוברת ברובע ברוקלין של ניו יורק. הרחוב מתחיל ב"גרנד פלאזה" וב"פרוספקט פארק" ומסתיים בבית הקברות אברגרינס (Cemetery of the Evergreens).

הרחוב מורכב משדרה רחבה, דו סיטרי של ששה נתיבים, עם כביש שרות (service) בצדדים. תחת לכביש עוברת הרכבת התחתית של העיר (Subway). עצים רבים לאורך הכביש מוקדשים לזכרם של חללים במלחמת העולם הראשונה. עיצוב הרחוב בנוי על פי דגם ה"שאנז אליזה" (בצרפתית: Avenue des Champs-Élysées) בפריז, אחד הרחובות המפורסמים ביותר בעולם, ובקצהו יש חיקוי לשער הניצחון.

הכביש נסלל בשנת תרכ"ו, והיה לכביש המהיר הראשון בעולם[1]. הכביש מהווה חיבור בין פרברי העיר למרכזה.


מבנים מפורסמים

770

25px ערך מורחב – מרכז חב"ד העולמי - 770

788

25px ערך מורחב – 788 איסטרן פארקווי

בצמוד ל-770 מצד שמאל, שוכן בניין המשרדים המרכזי של שכונת קראון הייטס, בו ממוקמים משרדים של כל הזרועות המרכזיות של תנועת חב"ד, וממנו מתופעלת הפעילות החב"דית בעולם כולו.

בעבר, שכן במקום משרד עריכה ובית דפוס של הועד להפצת שיחות, שהיה אחראי על הדפסה מהירה של דברי הרבי בסמיכות לזמן אמירתם ושליחתם לכל העולם.

הבניין משתרע לגובה של ארבע קומות, והוא שופץ באופן שיתאים לצרכים של אנשי המשרדים, ולהגיע לניצול מקסימלי של השטח.

במרתף של הבניין, שוכן בית המדרש המרכזי של תנועת חב"ד שקיבל את השם 'הזאל הגדול'. בבית מדרש זה התקיימו ההתוועדויות הגדולות של הרבי בחגים ובמועדי חב"ד, והוא משמש לתפילות עם הרבי, לכינוסים ויחידויות כלליות בהשתתפות הרבי.

?

25px ערך מורחב – ספריית אגודת חסידי חב"ד

749

25px ערך מורחב – 749 איסטרן פארקווי

בבניין 749 שוכנת אחת הפנימיות של התלמידים הלומדים בישיבה ב-770. הפנימיה מיועדת עבור התלמידים הבוגרים יותר, אלו שכבר למדו שנה אחת או יותר במסגרת 'שנת הקבוצה'.

הבניין ישן, ותחזוקתו לקויה. מכבי האש עורכים בבניין ביקורות תכופות, ומספר פעמים אף סגרו את הבניין לשימוש למשך תקופה. בפעם הראשונה נאסרה הכניסה לבניין במשך יותר משנה.

בבניין שוכנים המשרדים של ועד חיילי בית דוד, מערכת הערות התמימים ואנ"ש של 770, מערכת שבועון יחי המלך ומערכת שיחת הגאולה בארצות הברית.

במרתף הבניין שוכן מקווה ישראל, מהמקוואות הגדולים בשכונה.

מוזיאון הילדים

25px ערך מורחב – מוזיאון צבאות השם

מול 770, בצדו השני של רחוב קינגסטון בבית מספר 792 נמצא מוזיאון צבאות השם. המוזיאון ייחודי בעולם, ומושך אליו מידי שנה אלפי מבקרים. במוזיאון אולם אירועים מפואר, ובמקום נערכים טקסים בהשתתפות אנשי ממשל.

מתחת למוזיאון פעיל בית כנסת, מסעדה בשרית ומסעדה חלבית. בעבר הייתה פעילה חנות למוצרי "צבאות השם".

מוסדות ברחוב

מוסדות חינוך

25px ערך מורחב – אוהלי תורה, אוהלי מנחם, חובבי תורה, הדר התורה

באיסטרן פארקווי נמצאים יותר מוסדות חינוך מכל רחוב אחר בשכונה. המוסדות הגדולים והמרכזיים שבהם הם ישיבת אוהלי תורה והתלמוד תורה אוהלי מנחם, ישיבת חובבי תורה וישיבת הדר התורה. בשנים מסוימות שכן ברחוב גם מכון חנה.

אוהלי תורה ואוהלי מנחם ממוקמים בין רחובות ברוקלין וניו יורק, ויחד תופסים כמעט בלאק שלם. חובבי תורה ממוקם בפינת רחוב אולבני, והדר התורה בבלאק הסמוך ל-770.

ארגונים

25px ערך מורחב – מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח, את"ה העולמי, ועד הנחות בלה"ק

ברחוב שוכנים משרדי מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח, ובו משרדי ההוצאה לאור של השבועון 'בית משיח', המהווים את ליבת הפעילות החב"דית בעניני גאולה ומשיח ברחבי העולם.

בנוסף, ממוקמים ברחוב משרדים של ארגונים נוספים כגון משרד את"ה העולמי השוכן בקומת מרתף התחתון של בניין 770, וארגון ההוצאה לאור ועד הנחות בלה"ק שבבניין 788 הסמוך.

בתי כנסת

לאורך הרחוב פזורים ששה בתי כנסת מלבד 770. בבניין ישיבת חובבי תורה פועלים שני בתי כנסת מלבד זה של הישיבה. הגדול שבהם נמצא במרתף הבניין ונוסף נמצא באחת מכיתות הלימוד בקומת הכניסה. בתי כנסת נוספים נמצאים בבניין ישיבת אוהלי תורה (ר' מיכאל'ס מניין), במרכז דוברי עברית, ובמוזיאון צבאות השם. בית כנסת נוסף נמצא רחוק יותר, בסמיכות לרחוב טרוי.

מקוואות

המקווה המרכזי בשכונה, מקווה ישראל נמצא ברחוב מול 770 במרתף בניין 749. מקווה ישראל הוא המקווה הגדול ביותר בשכונה, וטובלים בו מרבית אנ"ש.

בעבר היה פעיל מקווה נוסף באוהלי תורה, ומקווה נשים בפינת רחוב ברוקלין.

אירועים ברחוב

אירועים עונתיים

לאורך הכביש מתקיימים מידי שנה אירועים מיוחדים

25px ערך מורחב – תהלוכת ל"ג בעומר
  • כינוס אחדות (תשס"ב - תשע"ג. הכביש נחסם לחלוטין, מלבד תשע"ג שירד גשם)
  • כינוס ילדים בי"א ניסן (נחסמים רק הכבישים הצדדיים)
  • כינוס ילדים בג' תמוז (נחסמים רק הכבישים הצדדיים)
  • שיירת הטנקים (נחסם לחלוטין מטרוי עד ניו יורק)

מידי שבת וחג נחסם הכביש הצדדי הסמוך ל-770. בתשרי חסום כביש זה במשך כל החודש.

תאונות מפורסמות

בגלל המהירות הגבוהה בה נוסעים הרכבים בכביש, והצפיפות בנתיבים, קרות תאונות קטלניות לעתים קרובות.

התאונה בתשנ"א

רכב הפוך כתוצאה מהמהומות
25px ערך מורחב – מהומות קראון הייטס

בשנת תשנ"א חזר הרבי מציון חותנו לשכונה, כשהוא מלווה בשיירת רכבים שכללה ניידת משטרה וחסידים שהצטרפו לנסיעה. בצומת רחוב יוטיקה עברה השיירה בהכוונת הניידת באור אדום, כשברכב האחרון התנגש רכב והעיף אותו על המדרכה. הרכב פגע בילד שנהרג ובילדה שנפצעה קשה.

אמבולנס של ארגון 'הצלה קראון הייטס' טיפל בפצועים, אך בהוראת המשטרה לקח רק את הנהג הפצוע והסתלק מהמקום מחשש להתפרעויות השחורים. בעקבות התאונה פרצו מהומות קראון הייטס בהם התפרעו השחורים בתושבים היהודיים בשכונה במשך שלושה ימים, בהם נהרג חסיד חב"ד, נפצעו עשרות ונזק רב נגרם לרכוש.

האירועים חשפו מערכת יחסים עכורה בין גורמי ממשל שונים לבנים מול שחורים, הובילו את ארצות הברית לכלול את היהדות בחוק זכויות האזרח הפדרלי והשפיעו על הדחתו של ראש העירייה מר דייוויד דינקינס.

התאונה בראש השנה תשע"ד

זירת התאונה בצומת מול 770 בראש השנה תשע"ד (צולם על ידי גוי)

ביום הראשון של ראש השנה בשנת תשע"ד אירעה תאונת דרכים קשה בצומת הרחובות איסטרן פארקווי וקינגסטון[2], בצומת שמול 770. בתאונה נפגעו שלושה חסידים מארץ ישראל שהגיעו לחודש תשרי לרבי, והמתינו ברמזור להולכי רגל במטרה להגיע להתפלל ב-770.

התאונה קרתה לאחר תפילת מנחה ביום הראשון של ראש השנה בזמן שמרבית החסידים עמדו לאמירת תשליך בסוכת 770. רכב שהגיע מכיוון מערב ניסה לפנות שמאלה אל תוך רחוב קינגסטון, בזמן שרכב אחר הגיע במהירות של 80 מייל מכיוון מזרח. הרכב שפנה שמאלה פגע בדופן הרכב, וזה עף על המדרכה שם פגע באנשים שעמדו במדרכה עד שנעצר בעמוד תאורהם.

כתוצאה מהפגיעה נפצעו קשה מאוד שתי אורחות מהארץ, כאשר אחת נמחצה תחת הגלגלים ונפגעה פגיעות פנימיות קשות, בעוד שהשניה נמחצה בין הרכב לעמוד תאורה ואיבדה את רגלה. אברך נוסף עף מספר מטרים ונפגע באורח קל. נהג הרכב הפוגע נהרג, בעוד שהנהג השני כמעט ולא נפגע. שני אנשים נוספים לקו בחרדה.

שניות לאחר שקרתה התאונה כבר היו במקום אנשי הצלה רבים שיצאו מ-770 והעניקו לפצועים טיפול ראשוני. המשטרה חששה שמדובר בפיגוע דריסה וסגרה את האזור כולו לתנועה. הכביש עצמו נותר חסום למשך שעות ארוכות, עד לאמצע הלילה.

הפצועים פונו לבתי רפואה שנמצאים בתחתית רחוב קינגסטון, שם עברו מספר ניתוחים להצלת חייהם. פצועה ראשונה הוטסה לארץ לשיקום והמשך טיפול בחול המועד סוכות, כשהפצועה האחרת נותרה עוד שבועות ארוכים בלי יכולת לזוז. כשהתייצב מעט מצבה הגיעה לביקור ב-770 בליווי צוות רפואי[3].

בעקבות התאונה הותקן רמזור חדש לרוצים לפנות שמאלה מרחוב איסטרן פארקווי[4].

גלריית תמונות מהתאונה

תאונות בסרוויס

מלבד התאונות שקורות על הכביש המהיר, גם בסרוויס קורות תאונות רבות, בגלל הרכבים שחונים בצידי הכביש והראיה המוגבלת של הנהגים. פעמים רבות נדרסו אנשים שחצו את הכביש לכיוון השדרה.

קטע הסרוויס ביציאה ממקווה ישראל הוא המסוכן ביותר, בו נדרסו אנשים רבים כאשר יצאו מהמקווה ורצו לחצות לכיוון השדרה במרכז[5].

פעולות המשטרה למניעת תאונות

בגלל מיקום הפנימיה של הבחורים הבוגרים ומקווה ישראל בבית 749 מול 770, אנשים רבים מעדיפים לחצות את הכביש באמצעו במקום ללכת למעבר חציה. בחציית הכביש יש סכנה רבה, וברוב הפעמים זה כרוך בסיכון חמור.

בשל כך, בחודשי תשרי וניסן כשמספר האורחים גודל, מציבה המשטרה גדרות לאורך הכביש כדי למנוע חצייה לא בטוחה. מידי פעם נמצאים במקום שוטרים סמויים, הנותנים קנסות בדמות המתנה של 10 דקות לאלו שחוצים בסיכון[6].

בב' אלול תשע"ג צומצם הכביש בנתיב אחד לטובת שוליים רחבות יותר. השוליים מקנות רווחים גדולים יותר בין הרכבים השועטים על הכביש, ואפשרות בריחה במקרה של כמעט תאונה[7].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים