פרזידנט 1414

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף 1414)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חזית הבניין

פרזידנט 1414 (מכונה פורטין פורטין) הוא הבניין בו שוכנת הפנימייה וחדר האוכל של ישיבת תומכי תמימים המרכזית - ניו יורק. הבניין שוכן ברחוב פרזידנט פינת רחוב קינגסטון, מרחק שני רחובות משדרת איסטרען פארקווי, בשכונת קראון הייטס, רובע ברוקלין, שבעיר ניו יורק.

בבנין לנים ואוכלים כ-300 תמימים. את הבניין מנהל הרב שלום דובער ברוד.

היסטוריית המבנה[עריכה]

מבנה הבניין הוא למעשה חיבור של שני מבנים קיימים (כמו שאפשר לשים לב בצורת המבנה בקיום שתי דלתות ראשיות לכניסה). הבניינים המחוברים הם 1414 ו-1418, בבניין 1418 הייתה גרה הרבנית חנה בשבע עשרה שנותיה האחרונות עד פטירתה.

הבניינים נקנו בשנת תשל"ג על ידי ישיבת תומכי תמימים[1].

הבניין עבר שיפוץ מהיסוד בראשית שנות הסמ"כים.

קומת המרתף כוללת חדר אוכל גדול בו אוכלים במשך השנה תלמידי הישיבה. בחלק מהשנים גם האורחים שנוסעים לרבי בחודש תשרי אוכלים במקום, אז עוברת הנהלת המטבח למשך חודש לארגון אש"ל הכנסת אורחים. בימי הפסח מנהלים את המטבח (הנפרד) תמימים מהישיבה.

בקומת המרתף נמצא גם בית הכנסת "געצל שול" בו מתקיימות חלק מהתוועדויות עם צוות רבני הישיבה ושיעורים שונים.

בקומה הראשונה של המבנה בסמוך ללובי הכניסה ממוקמים משרדי הנהלת הבניין, בקומה זו נבנית הסוכה המשמשת את תלמידי הקבוצה בימי חג הסוכות. הבניין בנוי כמ"ם סתומה כשבאמצעו חצר בה נבנית הסוכה.

ביתר הקומות ממוקמים חדרי הפנימיה של תלמידי הישיבה. בבנין קיימים שני גרמי מדריגות וכן מעלית לשימוש הצוות.

מידי שנה ביום פטירת הרבנית חנה ובהזדמנויות נוספות, כיתות לימוד ממוסדות החינוך של קראון הייטס מבקרים במקום המשוער של ביתה של הרבנית בו הרבי היה מבקרה מידי יום.

פסקה זו לוקה בחסר. הינכם מוזמנים להרחיב אותה

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים