שערי אמונה (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף שערי אמונה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער הספר

הספר שערי אמונה הינו ליקוט משיחותיו של הרבי בעניני אמונה, ובעיקר מתשובות אותם כתב הרבי לשואלים, לוקט ויצא לאור על ידי מכון היכל מנחם ירושלים.

הספר כולל תשעים סימנים כמנין צדיק, וכ380 דפים.

הספר עוסק בשאלות רבות שהופנו אל הרבי בעניני אמונה, חלקם עוסקות במחלוקות ושאלות שונות, וכן בסתירות בין עובדות הכתובים בתורה ולעובדות הנאמרים על ידי המדענים. הרבי עונה עליהם בצורה גאונית, בחלק מהתשובות הוא מוכיח שהשאלה אינה קשה כלל, ואילו בחלקם הוא מוכיח שה"עובדה" כביכול של המדענים אין לה בסיס.

תוכן הספר[עריכה]

בספר הרבי מוכיח בין השאר את חוסר ההגיון בשיטת ההתפתחות, והסתירות הרבות שיש בשיטה זו. הרבי משיב בספר על קושיות בנושא גודל השמש, קירובה לארץ, גודל הכוכבים וקירובם לארץ והאופן בו הם מאירים על אף מרחקם העצום, וכן מסביר ענינים יסודיים בבריאה כמו זמן, בריאת החושך, ששת ימי המעשה.

הרבי סובר כי אין לחקור יותר מדי בענינים אלו, ומציע שלא להאריך יותר מדי במחשבות וחקירות בעניני אמונה. ובסיום מכתב לחוקר הוא כותב לו כי "בסיום מכתב זה הרבי כותב כי "כתבתי כל הנ"ל בכדי לפייס את דעתו, אבל כנ"ל לא זו הדרך ולא זו השיטה בקושיות כי אם ילמוד תורה ויקיים מצוות, ואזי יצליח בעניניו בכלל ובהבנת והשגת השקפת עולם בפרט". השקפה דומה כותב הרבי בהקדמת הספר דרך אמונה לאדמו"ר הצמח צדק.

כמו כן הרבי משיב לסתירות של שנות קיום העולם על פי תורתינו ל"חקירות" השונות של המדענים השונים, ומוכיח כי ההנחות עליהם מבוססות החקירות שגויות הם ואין להם כל בסיס. כמו גם הסתירות בין סוגי המחקרים השונים, "הרי איך אפשר שתוצאות החקירה דמשך קיום העולם על פי המדע דתכונה, על פי המדע של חקר עתיקות (ארכעלאגיע), על פי המדע דחקר מבנה כדור האח (געאלאגיע) ועל פי המדע דראדיא - סותרות אחת לרעותה ומן הקצה אל הקצה, היינו - ולדוגמא - מסקנא אחת שאי אפשר להיות יותר מחצי ביליון שנה ומסקנא שניה שאי אפשר - פחות משני ביליון שנה, וכיו"ב והרי סתירות אלו - הוכחה ברורה הן שאין כל חקירות אלו אלא השערות בנויות באויר..."

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

הספר באתר היברו בוקס

הערות שוליים