שמשון חריטונוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שמשון חריטונוב

הרב שמשון חריטונוב (ו' חשון תרע"ט-ט' כסלו תש"ע) היה בעל מנגן חסיד חב"ד, תושב קראון הייטס.

תולדות חיים[עריכה]

נולד ביום ו' מר חשון תרע"ט בניקולייב לאביו הרב שלום חריטונוב. משפחת חריטונוב הייתה בידידות קרובה עם רב העיר הרה"ג ר' מאיר שלמה ינובסקי ובאופן מיוחד קירב את ר' שמשון בילדותו שם התחיל לקבל את חינוכו החסידי.

בשנות הרעב בתחילת שנות תר"צ הגרה המשפחה למוסקבה וכשהגיע לגיל 14 נפטר אביו בשנה ההיא אף הלך ללמוד לישיבת תומכי תמימים ברוסיא שנדדה בעיירות: סטאריא, מלחובקה, קרלביץ וזיטומיר ועוד שם למד עד שנת תרצ"ט.

כאשר הגיע לגיל גיוס שלח ר שמשון מכתב לאדמו"ר הריי"צ בברכה שיפטר מגיוסו לצבא הרבי הריי"צ ברכו ובאופן ניסי קיבל פטור מהצבא. כאשר פרצה המלחמה ברח ר' שמשון ביחד עם מאות אלפי אזרחי רוסיה לטשקנט בהיותו על הרכבת עברו קלגסי המשטרה על הרכבת לחפש את הצעירים העריקים שבורחים מהצבא כאשר הגיעו אליו רצו להורידו מהרכבת לגייסו לצבא, בנתיים אמרו לו לחכות בצד עד שיסיימו לבדוק את כל הקרונות, בהמשך הם פגשו בעוד חבורת צעירים גויים עריקים והתחילו לעוצרם, ובאופן ניסי הם שכחו על ר' שמשון, שהמשיך בנסיעתו עד שהגיע לטשקנט, במשך הזמן עבר לסמרקנד, גם בסמרקנד המשטרה עצרה אותו ורצתה לגייסו לצבא והוחזק במאסר במשך כל ימי חג הפסח בעזרת חבריו החסידים הצליח להנצל גם מזה.

בשנת תש"ז הצליח ר' שמשון לצאת מרוסיה דרך למברג במסגרת 'הבריחה הידועה' יחד עם מאות החסידים.

בשנת תש"ט בא בברית הנישואין עם זוגתו שצערע, בתו של ר' ישעיה מטלין, ובשנת תשט"ז זכה להגיע לארצות הברית וקבע את ביתו בסמיכות לבית חיינו - 770.

ר שמשון היה איש צנוע ונעים הליכות חסיד פנימי ועובד ה' ומקושר לרבי. ר' שמשון כצאצא למשפחת חריטונוב, הידועה בליובאוויטש גם בזכות הניגונים החסידיים שהלחינו היה ידוע גם בזכות קולו הערב, ובמשך השנים אף הפיק קלטות עם הניגונים החסידיים.

בהתוועדות דיום ב' דחג השבועות תשי"ח, הורה הרבי לנגן את ניגון הבינוני, כאשר גמרו לנגנו, ר' שמשון שעמד על ספסל בקצה השולחנות ממול הרבי, התחיל לנגן ניגון זה שוב בעצמו (יש לו איזה שינויים בנוסח ניגון זה ששמע מאביו ר' שלום) וכל הקהל החריש. הרבי הקשיב קשב רב לניגונו ובגמרו חייך הרבי ואמר: "אז חריטונוב זאל מסכים זיין צו זינגען, איז עס נאר בזמן מתן תורתנו, דער אויבערשטער זאל העלפן עס זיין א התחלה טובה על כל השנים כולם". [שחריטונוב יסכים לשיר זה רק בזמן מתן תורתנו השי"ת יעזור שתהי' התחלה טובה על כל השנים כולם].

בשנת תשכ"ג הפיקה חברת ניחוח תקליט, בין השירים היה גם השיר של הרבי סטאוו יא פיטו שהושר על ידי ר' שמשון, כאשר הכניסו את התקליט לרבי טרם פירסומו הרבי העביר את הערותיו לשאר הניגונים, וכאשר שמע את ר' שמשון שר את הניגון סטאוו יא פיטו, אמר הרבי שר' שמשון שר את הניגון בדיוק כפי שהרבי שמע את הניגון בשעתו. כמו כן הקליט הקלטה בשם "ניגוני שלום" שבו הוא שר ניגונים מהעיר ניקולייב.

נפטר בט' כסלו ה'תש"ע והוא בן 91.

משפחתו[עריכה]

בניו: