שמואל אלעזר הלפרין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב היילפרין נראה מימין בזמן לימודו בישיבת ישיבת תורת אמת בירושלים מעיין בחוברת עם התמים אלעזר ערנטרוי

הרב שמואל אלעזר היילפרין (ט"ו תשרי תרצ"ג - י"ג אדר, תענית אסתר תשס"ט), מגדולי רבני חב"ד בארץ הקודש, דור שביעי לרבנו הזקן, סופר ונואם בחסד. רבה של שכונת בית ישראל בירושלים, ראש ישיבת תורת אמת ויו"ר איגוד צאצאי רבנו הזקן.

תולדות חיים[עריכה]

הרב היילפרין נולד בירושלים לאביו הרב חנניה יוסף היילפרין, שהיה תלמיד חכם ואיש ספר, בן לשושלת דורות של רבנים, שמוצאה בעיר ברז'ן שבגליציה. ולאמו הרבנית בריינה לבית ווארטמן. רעייתו הרבנית חסא יוכבד (הייתה אשת ציבור פעילה, חברת וועד הפועל הארצי של נשי ובנות חב"ד בארה"ק, ויו"ר ארגון נשי ובנות חב"ד בירושלים, נפטרה ביום י"ט תמוז תשס"א), בתו של הרב יהודה זונדל הגר אב"ד סטנביץ סוואראן, חתנו של הרב שמואל אהרון שזורי (וובר), מזכירה הראשון של הרבנות הראשית לישראל, ויד ימינו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

למד בישיבת חיי עולם בירושלים, אצל רבי שלמה שרייבר, ראב"ד בד"ץ של אגודת ישראל בירושלים, בישיבת סלובודקה בבני ברק, אצל רבי יצחק אייזיק שר, בחודש אייר תשי"א החל ללמוד בישיבת תורת אמת בירושלים, שם נעשה למקורבו ותלמידו המובהק של ראש הישיבה, רבי משה אריה לייב שפירא, רבה של שכונת בית ישראל.

היה תלמידו ומנאמני ביתו של רבי שלמה יוסף זווין. למד ממנו תורה ומחשבה וביצע עבורו שליחויות חשובות. הרב זווין אף הסמיכו לרבנות ודיינות וצירפו כחבר מן המניין במערכת האנציקלופדיה התלמודית, שהוא היה עורכה הראשי.

הרב היילפרין, קיבל מהמשפיע החב"די, הרב נחום שמריהו ששונקין, מי שכיהן ברבנות העיר באטום ש[גרוזיה ובערוב ימיו שימש כרבם של חסידי חב"ד בירושלים, ומהמשפיע הרב חיים שאול ברוק, ראש ישיבת אחי תמימים בראשון לציון.

מתלמידיו[עריכה]

תפקידיו[עריכה]

נואם

הרב הלפרין נחשב מראשוני מפיצי תורת חב"ד בארץ ישראל, הוא נטל חלק במפעליו של הרבי למעלה מיובל שנים, מאז החל הרבי להנהיג את חסידות חב"ד ולהרחיב את מפעליה בארץ ישראל. בשנת תשי"ב, הרב הלפרין היה שותף לייסוד צעירי אגודת חב"ד בישראל ואף עמד בראש סניפה הירושלמי, ומאז פעל רבות, בגלוי ובחשאי, בענייני חב"ד בארץ. יוזם ומייסד את אירגון 'הנוער החב"די' בירושלים, ובמסגרתו 'ישיבת ערב' על סניפיה השונים בירושלים. אירגונים שהיו המעיין העיקרי, בהצטרפותם, של מאות בחורים ואברכים לליגיונו של מלך, רבנו נשיאנו, בשנות נשיאותו הראשונים.

פירסם מאמרי הגות ומחשבה בשבועון כפר חב"ד ולעתים ביומון 'המודיע' ובטאונים נוספים. מאמרים תורניים וסוגיות הלכתיות, פרסם בירחון "קול תורה" (שראה אור בעריכת סבו הרב שזורי) ובספרים תורניים, דוגמת אלו שהופיעו לכבוד מלאות יובלות שונים לרבי מליובאוויטש.

חיבוריו[עריכה]

שער הקונטרס

משפחתו[עריכה]

בניו:

  • הרב יצחק מאיר הלפרין - יו"ר איגוד צאצאי רבנו הזקן.
  • הרב משה צבי הלפרין - רב קהילות חב"ד ברמות ד' ובשכונת בית ישראל, ירושלים.

בנותיו:

  • מרת שרה מלכה וילהלם רעיית הרב ישראל נחום וילהלם - מחבר הספר "יסודות ושורשים בשער היחוד והאמונה".
  • מרת פשה הדסה יעקובוביץ' רעיית הרב יונה אלימלך יעקובוביץ' - ראש ישיבת תומכי תמימים קריית גת.
  • מרת רחל לאה אייזנבך רעיית הרב צבי עקיבא אייזנבך.

קישורים חיצוניים[עריכה]