שלמה סדובסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב שלמה סדובסקי (תר"מ - ו' בחשוון תש"ז) היה מראשוני תלמידי תומכי תמימים ליובאוויטש, ולאחר מכן רב ברוצ'סטר שבארצות הברית.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תר"מ לאביו ר' יהודה לייב יעקב מינוביטש שהיה בנו של ר' עזרא ממקושרי אדמו"ר הזקן ואדמו"ר האמצעי.

היה מראשוני התמימים בתומכי תמימים ליובאוויטש ובתומכי תמימים זעמבין, שם התחיל ללמוד בתרנ"ח. כשהגיע לליובאוויטש, היה שותף בויכוח עם אפיקורס בשם ווינשטין שהיה מורה בבית הספר בעיר, והוא נצחו, עד שהמורה לא מצא מילים לענות לו. כשסיפר על כך לאדמו"ר הריי"צ שהיה מנהל הישיבה, לא היה הרבי הריי"ץ מרוצה מכך.

היה חתנו של הרב שלמה חיים קוטאין שהיה השוחט בליובאוויטש. בתר"ס מונה למסור שיעור בנגלה בפני התלמידים, וכחלק מהנהלת הישיבה. בהמשך נסע לארצות הברית ושם מונה לרב בבית הכנסת "אגודת אחים - נוסח האר"י" ברוצ'סטר וחבר ועד הרבנים שבעיר.

היה חבר דירקטוריון אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית משנת תרפ"ו ואחר כך היה ב'ועד לערי השדה'. כן כיהן כסגן נשיא באגודת התמימים. היה תורם סכומים גדולים עבור ישיבות תומכי תמימים ותורת אמת. היה מראשי הפעילים ב"ועד ההצלה של אדמו"ר הריי"צ ממאסרו".

בתש"ג, היה מרבני אמריקה שחתמו על מכתב המחאה של אדמו"ר הריי"צ נגד העברת ילדים חרדים לחינוך חילוני על ידי הסוכנות. עמד בהתכתבויות הלכתיות עם הרוגצו'בר. כמה מהערותיו התורניות נדפסו בקובצי יגדיל תורה והפרדס.

הפתגם הידוע בלוח היום יום של י"א ניסן בנוגע לאופן ההנהגה ביום הולדת, לקוח מתוך מכתב שאדמו"ר הריי"צ שיגר אליו בי"ט תמוז ת"ש[1].

נפטר בו' בחשוון תש"ז.

חיבוריו[עריכה]

  • דרוש עשרת הדיברות.
  • פרפראות לחכמה - חידושים וביאורים על חומש ומדרשי חז"ל על ספר בראשית. נדפס בשנת תרע"ח.

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים