שלמה גלעדי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גלעדי

הרב שלמה גלעדי (יליד שנת תש"ג, 1943) הינו חסיד חב"ד המכהן כראש כולל 'אור זרוע' ברחובות, ומעמודי התווך של הקהילה המקומית. בעבר, כיהן במשך שלושים שנה כמנהל בית הספר למלאכה בכפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בתימן בכ"ד טבת תש"ג להוריו כדיה ואברהם גלעדי, ובגיל שבע עלה לישראל יחד עם הוריו.

יחד עם חברו משה מזרחי נכנסו ללמוד בישיבת תומכי תמימים לוד ב'פרדס' אצל ר' שלמה חיים קסלמן ובנו שלום בער קסלמן.

בתקופת לימודיו בישיבה בלוד, נחשב לאחד הבחורים המצויינים, וכאשר רצו למשוך בחורים מישיבות לא חב"דיות שיעברו ללמוד בתומכי תמימים, הביאו אותם לדבר איתו בלימוד, ואחרי שיחה קצרה איתו כל הטענות שלהם על כך שכביכול 'לא לומדים מספיק טוב' בישיבות החב"דיות היו נעלמות. אחד מהפירות של השיחות איתו הוא הרב בנימין זאב סגל, ראש ישיבת תורת אמת בירושלים.

באותו זמן התנהל ויכוח בין הבחורים האם השיעורים וההתוועדויות בישיבה צריכים להתקיים באידיש או בעברית, כשהוא נושא את דגל המאבק ומפעיל את כל כושר השכנוע וההשפעה שלו על מנת לשכנע את האחראים בישיבה להעביר את שפת הדיבור לעברית, ומנצל לצורך כך את החיבה שרחש לו המשפיע ר' שלמה חיים קסלמן[1].

בשנת תשכ"ד נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 יחד עם קבוצת חברים שעשתה את דרכה בהפלגה באוניה דרך הים.

בשנת ה'קבוצה' קיבל יחס מיוחד מהרבי כאשר הרבי שם לב שהוא הולך ברחוב בלי מעיל, ושלח את ראש הישיבה הרב מרדכי מענטליק לדאוג שיעביר לו כסף מקופת בחורים כדי שיקנה לעצמו ביגוד מתאים.

בהזדמנות אחרת, כאשר מסר שיעור ביום שישי בזאל הקטן במסגרת 'שבעת הקנים', הרבי יצא מחדרו ונעמד בהול על יד דלת הכניסה, והקשיב למהלך השיעור במשך רוב זמן השיעור.

פעילות ציבורית[עריכה]

לאחר נישואיו עם רעייתו בתיה, הצטרף לצוות החינוכי של בית הספר למלאכה בכפר חב"ד, ובהמשך התמנה כמנהל בית הספר ועסק בתפקיד במשך שלושים שנה עד שפרש לפנסיה.

בשנת תשמ"ט כאשר הרב עובדיה יוסף יצא בקריאות שונות נגד תקנותיו הקדושות של הרבי, נבחר הרב גלעדי להיפגש עם הרב עובדיה ולנסות להרגיע אותו ולשכנע אותו לחדול ממעשיו. במהלך הפגישה בה הסביר לו את דעתו של הרבי, הרב עובדיה קיבל את דבריו ואמר לו שאמנם כעת הוא כועס ונתון בסערת רגשות, אבל הוא שמע וקיבל את דבריו, והביע את תקוותו שיעבור זמן מועט והוא יצליח להירגע והכל יחזור על מקומו בשלום.

לאחר פרישתו לפנסיה, התמנה כראש ישיבת כולל 'אור זרוע' ברחובות, והחל לעסוק בהדרכם והכשרת רבנים לקראת קבלת תעודת סמיכה לרבנות.

במקביל, מכהן הרב גלעדי כראש בית הכנסת 'הרמב"ם' בעיר, וכאחד מעמודי התווך של הקהילה.

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. ר' שלמה חיים גילה את חיבתו כלפיו מספר פעמים, והתבטא עליו ש"הוא הבחור היחיד בישיבה שאין לו עליות ומורדות בעבודת ה'", וכן טען באחת ההתוועדויות: "למה אומרים עלי שאני לא מחבב את הספרדים, הרי אני אוהב את שלמה", ונשק לו במצחו.