שלום מרדכי רובשקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' מרדכי רובשקין
בדיון אודות מאסרו

ר' שלום מרדכי הלוי רובשקין (יליד שנת ה'תש"כ) הינו חסיד חב"ד, אשר ניהל את מפעל הבשר הכשר הגדול בעולם. נתבע על ידי הרשויות של ארצות הברית על עבירות פליליות ונענש בעשרים ושבע שנות מאסר וקנס של 31 מליון דולר ובזאת חנוכה ה'תשע"ח שוחרר ממאסרו המפורסם.

תולדות חיים[עריכה]

רובשקין נולד בכ"ח בתשרי תש"כ לר' אהרן ורבקה רובשקין. .בשנת תש"מ יצא שליחות לארגנטינה .בשנת תשמ"א נשא לאשה את מרת לאה גולדמן. לאחר שנת לימודים בכולל בקראון הייטס עבד יחד עם אביו באיטליז כשר בשכונת בורו פארק בניו יורק. לאחר מספר שנים יצא לשליחות לאטלנטה, ג'ורג'יה. שנה לאחר מכן עבר למיניסוטה בכדי לעזור לאביו, אשר רכש באותו זמן מפעל בשר באיווה שהיה על סף פשיטת רגל. אחר שלוש שנים עבר לפוסטוויל שבאיווה, שם מונה למנהל המפעל ובמשך השנים הפך המפעל להיות מפעל הבשר הכשר הגדול בעולם.

מפעל הבשר העסיק מאות רבות של יהודים, רובם חסידי חב"ד. הרב רובשקין התפרסם רבות בזכות מעשי הצדקה והחזקת מוסדות התורה באיזור מגוריו.

המעצר[עריכה]

עצרת בבורו פארק למען רובשקין

ביום ז' באייר תשס"ח פשטה משטרת ההגירה על המשחטה הגדולה שבבעלותו של רובשקין. הפשיטה נערכה בכוחות גדולים של שוטרים ורכבי משטרה שהגיעו על מנת לעצור את העובדים אשר שהייתם בארה"ב בלתי חוקית לטענתם. הכוחות נעזרו במסוק משטרתי בכדי לוודא שאף אחד לא בורח. באותו יום נעצרו שבע מאות עובדים שהיוו מחצית מעובדי המפעל.

במהלך המשפט נוספו לכתב האישום גם סעיפים רבים בדבר הלבנת הון והונאת בנקים אך ההגנה הפריכה את רוב סעיפי האישום.

לאחר שההגנה הפריכה את סעיפי האישום, התביעה התביישה לשחרר את רובשקין בלי להרשיע אותו בכלום (מכיון שעשו מהפשיטה הגדולה רעש וצלצולים). והתחילו לנבור בחשבונות המפעל, וגילו שכשרובשקין קנה בקר מהספקים הוא לא שילם להם מיד, אלא שילם להם לאחר זמן. וזה נוגד איזושהי פיסקה קטנה בחוק. וכשהתביעה גילו זאת, הם ישר קפצו על המציאה וניפחו זאת למימדים ענקיים והוסיפו גם את העובדה שרובשקין לווה כספים מהבנקים ועדיין לא החזיר (עקב המעצר ופשיטת הרגל של המפעל) וכך יכלו להאשימו בהונאת בנקים.

במהלך המשפט התלוננה הסנגוריה מספר פעמים על כך שחבר המושבעים ואף חלק מהשופטים הינם גויים אנטישמיים שמחפשים להצר את צעדיו של רובשקין, ושמחים על ההזדמנות לסגור את מפעלי הבשר הכשר.

יחד עם המשך הדיונים בבית המשפט, התגברו מיום ליום כנסי ההתעוררות והתפילות לזכותו של רובשקין בכל רחבי העולם. קהילות יהודיות רבות הצטרפו למאבק למען שחרורו. בין היתר היה ניתן לראות כנס תפילה בישיבת ליקווד[1] וכינוסי התעוררות גדולים בבורו פארק[2], לוס אנג'לס[3], סידני[4], מלבורן שבאוסטרליה[5], בפלורידה[6], במונסי[7], בקראון הייטס[8], במונרו[9], בשיקגו[10] ובמקומות נוספים. בחודשים האחרונים שלפני מתן פסק הדין קבעו מספר קהילות יהודיות תענית שעות לזכותו.

ביום ט' בתמוז תש"ע הודיעה השופטת על גזר הדין שינתן על ידה למחרת, ובו נפסקו לרובשקין 27 שנים בכלא וקנס של 31 מיליון דולרים שישולם באופן מיידי[11].

לפסק דין זה הגיבו עורכי הדין שוב, כי מדובר בפסק אנטישימי, והם הגישו על כך ערעור[12].

רבים יצאו נגד הפסיקה של השופטת, ביניהם חבר הוועדה המשפטית של הקונגרס האמריקני, ביל דלנט[13], וארבעה חברי קוננגרס נוספים[14].

לאחר שמסמכים חדשים גילו שהשופטת במשפט רובשקין, גב' לינדה רייד, הייתה צריכה לפסול את עצמה מבחינה משפטית מלשפוט את רובשקין, פרקליטי רובשקין הגישו בקשה בבית משפט המחוזי של המחוז הצפוני של איווה, בו הם מבקשים משפט חוזר[15]. לאחר כשלושה חודשים, השופטת לינדה רייד פסקה כי לאחר "שמיעת הצדדים" החליטה שלא לפסול את עצמה ולא לאפשר משפט חוזר[16]. לאחר חודשים ספורים, הגישו עורכי דינו של רובשקין ערעור ארוך ומנומק לבית משפט על פסיקתה של השופטת[17]. ביום שישי י"ז באלול דחה בית משפט פדרלי לערעורים את בקשתו של רובשקין לפסול את משפטו הקודם ולהתחיל במשפט חדש, בטענה כי עורכי דינו לא הצליחו להוכיח שעל השופטת היה לפסול את עצמה מלשפוט בתיק[18].

שחרורו[עריכה]

רובשקין ב-770 לאחר שחרורו
השמחה ב-770 לאחר השחרור

בצהרי זאת חנוכה תשע"ח חתם נשיא ארצות הברית מר דונאלד טראמפ על צו המורה על שחרורו המיידי, לאחר שריצה שמונה שנות מאסר מתוך ה-27 שנגזרו עליו.

ההודעה על שחרורו התקבלה אצל חסידי חב"ד ואצל כל יהודי ארה"ב בשמחה גלויה. ברחובות בורו-פארק ומונסי נפתחו מעגלי ריקודים ענקיים בהשתתפות עשרות אלפי אנשים עד אמצע הלילה, וכן בישיבות ובקהילות רבות ברחבי העולם. עיקר השמחה הייתה ב-770 לשם הגיע להודות לרבי על השחרור ולברך ברכת 'מתיר אסורים' בשם ומלכות. מעגלי הריקודים ב-770 נמשכו לאורך על הלילה, והזכירו לרבים את החגיגות שאירעו בסמיכות לאותו תאריך בשנת תשמ"ז, עם היוודע בשורת הניצחון במשפט הספרים.

לאחר כמה חדשים נסע ר' שלום לארץ הקודש והתוועד בהרבה קהילות אנ"ש, ישיבות[19], וברחבי הציבור החרדי והכללי, לכל מקום שהגיע התקבל באהדה רבה.

חיבוריו[עריכה]

כריכת הספר
  • inside out - התכתבויותיו עם תלמידי כיתה ו' בישיבת דרכי תורה בדטרויט, ועם מחנך הכיתה. ההתכתבויות מעוררות השראה, ועוסקות בנושא האמונה בבורא עולם, גם במצבים קשים ביותר.

משפחתו[עריכה]

פסקה זו לוקה בחסר. הינכם מוזמנים להרחיב אותה

לקריאה נוספת[עריכה]

  • מתכון האמונה, שבועון כפר חב"ד גליון 1896 עמוד 22

קישורים חיצוניים[עריכה]

בשורת השחרור[עריכה]

הערות שוליים