שלום דובער אליגולשוילי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שלום דובער אליגולשוילי (כ"ו כסלו תרח"צ-ו' אדר ראשון תשע"ו) היה חסיד חב"ד שמסר את נפשו בגרוזיה על חינוך ילדי ישראל, ולאחר עלייתו לארץ היה מאנשי החסד של נחלת הר חב"ד. התגורר במשך תקופה בקראון הייטס, וזכה לקירובים מהרבי.
חב"ד אינפו

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ"ו כסלו תרח"צ בכותאיס שבגרוזיה לאביו חכם יוסף אליגואשוילי ולאמו מרת רות.

בילדותו,הקפיד אביו על כך שהוא ואחיו לא יופיעו ללימודים בבית הספר הממשלתי בשבתות, על אף הסכנה הכרוכה בדבר והלחץ מצד אנשי הק.ג.ב.. משפחתו זכתה לארח את שליחיו של אדמו"ר הריי"צ לחיזוק הקהילות היהודיות בגרוזיה, בעקבות הוראת הרבי אליהם שיוכלו להתארח ולאכול בביתו של 'יוסף הקטן' מבלי חשש של בעיות בכשרות המאכלים.

כאשר נסע אביו לאדמו"ר הריי"צ במסירות נפש ורצה לתת לו כסף, השיב לו אדמו"ר הריי"צ: "יהודי שמגיע לפה בדמים, איך אפשר לקחת ממנו דמים", ובירך אותו שכל יוצאי חלציו ילכו בדרכו.

בבחרותו, למד במוסקבה בישיבתו של הרב שלייפר, וכאשר הגיע לגיל חתונה, נשא את מרת זלפה, והחל לעבוד כמחנך ברשת התלמודי תורה שהוקמו על ידי הרב יעקב דבראשווילי ברחבי כותאיס, ושימש כיד ימינו, תוך שהוא מוסר את נפשו עבור חינוך ילדי ישראל.

בשנת תשל"א קיבל היתר יציאה מברית המועצות, ועקב סירובם של אנשי משרד הקליטה לשכן אותו בנחלת הר חב"ד, התגורר תקופה קצרה בלוד ולאחר מכן עבר להתגורר בבית אחיו ר' אהרן אליגולשוילי בנחלת הר חב"ד, ורק כעבור שלושה חודשים קיבלה משפחתו דירה משלהם.

לקראת תשרי תשל"ד נסע לרבי יחד עם בנו ר' שמואל, וזכה לקירובים מיוחדים.

כשנכנס ליחידות בסוף חודש תשרי, ושאל בעצת הרבי להיכן לשלוח את בנו ללמוד, הרבי הורה לו שילמד בתומכי תמימים אושען פארקווי, בעקבות כך נותר תקופה נוספת של שלוש שנים בארצות הברית כדי לעזור לבנו בהתאקלמות,בתקופה זו עבד במוסדות סאטמאר בוויליאמסבורג.

בשנת תשל"ו חזר למשפחתו בארץ הקודש ולמסלול החיים הרגילים, כשבמקביל לעבודתו הקדיש את זמנו לסייע בפעילות עזרה וחסד, ולעסוק במבצעי הרבי ובהפצת המעיינות.

לאחר פרישתו לגמלאות בשנת תשנ"ט, הגביר את פעילותו בעסקנות הציבורית, במסגרתה סייע רבות לרב בומי פרידלנד.

לאחר פטירת רעייתו , נשא את מרת יונה. בחודשי החורף של שנת תשע"ו נפל למשכב, וכעבור חודשיים נפטר ביום שני ו' אדר ראשון תשע"ו, ונטמן בבית העלמין בקרית מלאכי.

משפחתו[עריכה]

  • אחיו, הרב אהרן אליגולשוילי
  • אחיו, הרב משה חיים אליגולשוילי
  • בנו, שמואל אליסון - נחלת הר חב"ד
  • בתו מרת חנה, רעיית ר' אליהו קטשוילי - נחלת הר חב"ד
  • בתו מרת שולה, רעיית ר' אברהם שמלה (שמלאשוילי)
  • אחיו, חכם אברהם אליגולשוילי (נתניה)

קישורים חיצוניים[עריכה]

  • שניאור ברגר, איש מסירות הנפש במחיצת הרבי, שבועון בית משיח גליון 1010 י"ז אדר א' תשע"ו