שיכון חב"ד (ירושלים)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מברשת לפסח.png ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: כתוב בצורה נושנה ולא מעודכנת, חסרים הרבה פרטים, ועוד הרבה בעיות....
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בשיעור תורה

שיכון חב"ד ירושלים היא שכונה חב"דית בירושלים, הממוקמת מצפון לרחוב בר-אילן. השכונה הוקמה בהוראת הרבי בשנת תשי"ח.

התייסדות השיכון[עריכה]

בשנת תשי"ח נתן הרבי הוראה להרב עזריאל זליג סלונים להקים את שיכון חב"ד כשכונה של חסידות חב"ד בירושלים. בשנת תש"כ התקיימה הנחת אבן הפינה ועל פי הוראת הרבי את האבן הניחו שני ילדים, בהנחת אבן הפינה של השיכון השתתפו רבנים ואישי ציבור, וביניהם הרב עובדיה יוסף[1].

לקראת ראש השנה תשכ"ב נכנסו הדיירים הראשונים לדירות.

השיכון נמצא בין הרחובות; פנינה, חנה, אלקנה, עלי הכהן, בר-אילן ויעקובזון. בין הבתים מקשר מעלה מדריגות הקרוי "מעלה הרב ננס", על שמו של הרב אליעזר ננס. שיכון חב"ד גובל בשכונות תל ארזה, קריית צאנז, רוממה ועזרת תורה. בעבר השיכון גבל בגן החיות התנכ"י הישן.

השיכון כיום[עריכה]

במרכז השיכון נמצאים המוסדות העיקריים של החסידות בירושלים; ישיבת תורת אמת, תלמוד תורה תורת אמת, בית כנסת מרכזי בו ארבעה שיטבלאך, מקווה, וכולל אברכים. בעבר שכן במקום גם סניף מרכזי של צעירי אגודת חב"ד בירושלים, המכונה "מרכז חינוכי חסידותי".

השיכון הפך לבית כנסת המוני אליו מגיעים בכל יום עשרות מתושבי ירושלים חסידים וליטאים לתפילות יום החול. הבית-כנסת והמקווה מנוהלים על ידי הרב צבי משי זהב ובנו יוסף משי זהב בשיכון ממוקם בית מדרשו ומוסדותיו של רבי מנחם מנדל טאוב, האדמו"ר מקאליב, אשר עבר מבני ברק למקום משנת תשס"ב. הרב זלמן נחמיה גולדברג מהמתפללים הקבועים ורבים שואלים אותו הלכות במקום.

בשנת תשע"ה עבר המבנה שיפוץ יסודי ביוזמת הרב טוביה זילברשטרום.

בשיכון גרות כ-50 משפחות.

משפיעי בית הכנסת בעבר: הרב שלום דובער שור הרב נטע שלמה וילהלם הרב הלל רבינוביץ

מדמויות ההוד של בית הכנסת: הרב שמואל מנחם מענדל שניאורסון הרב שמעון גד אליטוב הרב אברהם חנוך גליצנשטיין הרב יצחק גליצנשטיין הרב לייבל ביסטריצקי הרב נחום רבינוביץ הרב חיים שלום דייטש הרב יקותיאל פרקש הרב זלמן נחמיה גולדברג הרב דוד אליעזרוב הרב שמואל רבינוביץ הרב גדליה אייזן הרב יהושע מונדשיין הרב וובר הרב משה ליפא רבינוביץ הרב נפתלי רוט הרב יהודא רבינוביץ הרב אברהם אלעזר סגל הרב ליפא קעניג הרב נחום גרינוולד

הערות שוליים