שיחת קטגוריה:ידידי חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דמויות תורניות - ידידי חב"ד[עריכה]

יש כל מיני אנשים שהם לא היו ממש חסידים, אך היו ידידים ובהחלט מגיע להם ערך. השאלה היא האם מתאים להכניס אותם גם לקטגוריה של "חסידים מתקופת אדמו"ר מסוים" (לדגומא: שז"ר, שהוא בהחלט נכנס לקטגוריה של ידידי חב"ד, אך לא בטוח שהוא נכנס לקטגוריה של החסידים מתקופת אדמו"ר שליט"א.

באותו נושא: להכניס את רבי לוי יצחק מברדיטשוב לקטגוריה של חסידי אדמו"ר הזקן רק בגלל שהוא היה חי במתקופה זה לא בטוח הדבר הנכון. מצד שני, להכניס אותו ודומיו - כמו הרוגוצ'ובר באותה קטגוריה עם ידידי חב"ד גם לא נשמע הכי מתאים, הם היו מעבר ל"ידידי חב"ד". אולי נכון יהיה לפתוח עוד קטגוריה, אבל עם איזה שם? --chabadnik - שיחה 12:18, 23 אוקטובר 2008 (EDT)

הנה דעתי[עריכה]

א. בהחלט הם צריכים להיכנס לקטגוריה "ידידי חב"ד" - שז"ר ודומיו לא נקראים "חסידים".

ב. צריך לפתוח קטגוריה נפרדת - השם זה קצת בעיה: אולי רבנים ידידי חב"ד או משהו בסגנון (אולי כדאי שבקטגוריה זו יכנסו גם רבנים (כדוגמת הרב אליהו) שרק קשורים לרבי - כמו שעשה בעל ה"שמן ששון מחברך").

אגב: הרוגצ'ובר יכול להיכנס גם לקטגורית החסידים. חסיד חב"ד* אידישעפדיה.


לא יתכן שהבבא סאלי וצ'ארלי או רב אחר יחד עם צ'ייס באותה קטגוריה, כן יש כאלה מגדולי ישראל מדורות עברו שלא מתאים עליהם התוראר ידידי חב"ד, אולי כדאי להפריד בין רבנים לעמך ישראל. זה יהיה יותר מכובד. יפוצו מעיינותך חוצה.

בהחלט צודק. יש רעיון לשמות? --chabadnik - שיחה 12:20, 11 דצמבר 2008 (EST)
יתכן שאפשר ליצור קטגוריה בשם "גדולי ישראל" תחת "ידידי חב"ד". חסיד חב"ד* חב"דפדיה - באו נעשה את זה* אידישעפדיה* קדימה לכתוב ערכים!.
השם הזה בעייתי, למי אפשר לקרוא "גדול בישראל", ולמי לא. צריך למצוא שם בלי להסתבך עם משחקי כבוד (כך גם המדיניות בנוגע לתוארים - חוץ מרבותינו נשיאנו, כולם "הרב", או בלי הרב, אבל לא מעבר). --chabadnik - שיחה 14:58, 13 דצמבר 2008 (EST)
קטגוריה מזעזעת, אין מילים. גדולי ישראל עם דמויות מוזרות חברו להם יחדיו לקטגוריה אחת. ועוד - חשוב לשים לב מי היה פעם ביחידות ואפילו כתב פעם אחת לרבי, ומי נחשב לידיד חב"ד. חישבו הרי יש אישי ציבור ורבנים שביקרו אצל מאות רבנים ואישי ציבור בחייהם, והם גם באו פעם אחת לרבי, לכן יחשבו לידידי חב"ד. ומי שמעתיק מספר וחושב שבכך יצא ידי חובתו, שוגה. לכל ויקיפד יש דיעה, תבונה והחלטה, וצריך לשים לב מה ואיך להכניס פיני 02:26, 22 מאי 2009 (EDT)
צודק בהחלט, אבל כל ערך הדיון עליו בפני עצמו. לכן, ערכים שאתה חושב שאין להם מקום, או שצריך לפתוח בשבילם קטגוריה חדשה, ציין זאת בדף השיחה שלהם, ונדון בכל מקרה לגופו. --chabadnik - שיחה 10:27, 26 מאי 2009 (EDT)

מה קורה עם הקטגוריה כאן, צריך דחוף לערוך מספר קטגוריות שונות: א. גדולי ישראל בקשר עם אדמו"ר שליט"א/חסידות חב"ד. ב. אישי ציבור בקשר עם חב"ד ג. ידידי ותומכי חב"ד. בכלל השם 'אנשים הקשורים לחב"ד' לא מחוב"ד ולא מכובד. בנוגע לרמח"ל הוא צריך להופיע בקטגוריה ערכים במבט החסידות וכיו"ב. הצלחה רבה--Shalom 01:15, 1 בינואר 2010 (UTC)

העיקרון בו פועלים מיזמים כאלו, קודם מוסיפים ערכים, עד שמריבוי הערכים ניכרת הכרה ברורה בחלוקה לקטגוריה ואז פותחים קטגוריות. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 12:18, 1 בינואר 2010 (UTC)

הגיע הזמן וזה דחוף!!!, לסדר פה את הקטגורי' לא ייתכן שר' חיים ולאז'ין ומיכאל בן ארי ופישל שניאורסון יהיו באותה קטגוריה... פשוט מגוחך!

להצעתי לפתוח קטגוריה של: א. גדולי ישראל בקשר חבד"י. ב. ידידי חב"ד - מיכאל בן ארי וכיו"ב. ג. גדולי ישראל - בפן החבד"י. - פה ייכנסו האריז"ל וכיו"ב (וכן גם הרמח"ל שאכן נחשב לגדול בישראל, גם אם דמותו שנוי' במחלוקת או מוחלטת כשלילית). - לבנתיים גם באם לא רוצים לפתוח קטגורי' ג' אפשר להכניס את הרמח"ל בערכים במבט החסידות שמשום מה נכנס שם האר"י. אבל החלוקה בין א ו-ב', פשוט חובה. והדברים פשוטים. --Shalom 14:21, 6 בינואר 2010 (UTC)

דווקא לי, זה לא נראה מגוחך. כל מי שלא יכונה כחסיד חב"ד, אך אוהד אותה, הרי הוא "ידיד חב"ד". זה שבאותה קטגוריה ישנם אנשים מן הקצה אל הקצה מגוחך בדיוק כמו שבקטגוריה "חסידי חב"ד" ישנם גדולי החסידים (ר' הלל מפארטיש וכדו') יחד עם אחרון העם שהולך למקוה ואומר חת"ת ועדין ניכרים זיפי זקנו הטרי.. אנשים כהאר"י והרמח"ל מקומם בקטגוריה "אנשים הקשורים לחב"ד". זו דעתי. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 19:44, 6 בינואר 2010 (UTC)

עכ"ז איני מבין מה הקושי לעשות את זה בשתיים/או בשלוש קטגוריות נפרדות. בהצלחה--Shalom 21:08, 6 בינואר 2010 (UTC)

זה לא עניין של קושי, זה עניין של סדר וארגון הגיוניים. כאשר יהיו כמות גדולה מכל אחד מהקטגוריות שהזכרת, זה היה נכון לחלקם. כרגע, לא נראה לי. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 21:28, 6 בינואר 2010 (UTC)

ברור שהמצב הנוכחי צריך להשתנות. אני מציע משהו, אולי זה הפיתרון.

דעתי היא שצריך לשנות את שם הקטגוריה הראשית מ"חסידים ואנשי מעשה" ל"אישים" (כי הרי בקטגוריה זו לא כולם חסידים, ישנם גם ידידים וכו'). בקטגורית האישים יהיו התתי קטגוריה הבאים: חסידים, נשים, ידידים, רבנים. בתת ההקטגוריה "חסידים" יהיו התתי קטגוריה של החסידים לפי תקופות האדמו"רים, ותתי הקטגוריה של רבני חב"ד וכו'. בתת הקטגוריה "נשים" יוכנסו כל הנשים ובנות החסידים. בתת הקטגוריה "ידידים" יוכנסו חבר'ה כמו דוד צ'ייס, מאיר פרוש וכו'. בקטגורית הרבנים יוכנסו אלה מ"שמן ששון מחבריך". אשמח לשמוע הערות והארות. --chabadnik - שיחה 12:30, 8 בינואר 2010 (UTC)

אכן, הבעיה מתחילה בהגדרה "חסידים ואנשי מעשה". לדעתי שם הקטגוריה הראשית צריך להיות "אישים בחסידות חב"ד", ומכאן ההתפצלות תת-הקטגורית כהצעת חב"דניק. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 12:45, 8 בינואר 2010 (UTC)
דבר ראשון, לא כל האישים שייכים ל"חסידות חב"ד", ולכן השם "אישים בחסידות חב"ד" לוקה. דבר שני, למען הקל על החיפוש (לא דווקא בחב"דפדיה, אלא גם ברשת) כדאי להשתמש בהגדרות ברורות וקלות לחיפוש. זאת הסיבה שלדעתי גם שמות תתי הקטגוריות צריכים להיות מילה אחת ברורה - "רבנים", "חסידים", ידידים", ולא שמות ארוכים ולפעמים מסובכים - "רבנים שקשורים לחב"ד", "רבנים שלא קשורים, אבל ידידים"... מקווה שהצלחתי להבהיר את הנקודה. --chabadnik - שיחה 12:53, 8 בינואר 2010 (UTC)
א. אישים בחסידות חב"ד, אין הכוונה שהם חסידי חב"ד, אלא שאצל חסידי חב"ד הם נחשבים לאישים. ב. אכן זה מקל על החיפוש בתוך המיזם. לאידך, נִבַּלע ברשת (נו"ן חיריקית, בי"ת פתוחה), במיליוני ה'אישים' המצויים שם ואפילו גוגל לא יפנה ל"אישים בחסידות חב"ד" כיון שקראנו לקטגוריה "אישים". בנוגע למעשה, אכן איני יודע מה עדיף (למרות שאני נוטה להשאיר בכל קטגוריה את המילה חב"ד, למען החיפוש הרשתי) ובכל אופן, מה שיוחלט כדאי להחיל על כל הקטגוריות. "ספרות", "ערים וקהילות" וכיוצ"ב. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שוחח עימי) 13:05, 8 בינואר 2010 (UTC)
כפי שדובר להלן, השמות צריכים להתחלף. לא כדאי קודם כל להחליף ולעשות סדר בקיים לפני שממשיכים הלאה בקישור עוד ועוד לקטגוריות ששמותיהן זמניים? --chabadnik - שיחה 16:47, 7 בפברואר 2010 (UTC)
לא כדאי להחליט קודם ואז לשנות? --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 17:30, 7 בפברואר 2010 (UTC)
הקטגוריה הראשית "אישים בחסידות חב"ד", כל השאר כפי שסיכמנו לעיל. --chabadnik - שיחה 18:23, 7 בפברואר 2010 (UTC)
ייש"כ. בימים הקרובים אתחיל לטפל בזה. --בהצלחה! חיים נהר ¤ (שׂיג ושׂיח) 20:26, 7 בפברואר 2010 (UTC)

תתי הקטגוריה[עריכה]

לענ"ד צריך לסדר את הקטגוריה אחרת. כל ה'תת'ים, של רבנים וכו', לא צריך להיות תחת קטגוריית 'ידידי חב"ד', אולי מקסימום כקטגוריה נוספת. • שנוזעל - שיחה • כ"ז בסיוון ה'תשע"ג 13:51, 5 ביוני 2013 (UTC)

ישנם מלא אנשים שיש להם הרבה קשה לחב"ד ואינם נמצאים בקטגוריה זו, למי שיש כח לסדר זאת.. יחי.--די העכסטע צייט - שיחה 12:00, 1 בספטמבר 2016 (UTC)