שיחת משתמש:סומכוס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ההודעה האחרונה בדף השיחה של סומכוס התקבלה מהמשתמש/ת חיים נהר בתאריך ג' בטבת ה'תש"ע.

ברוך בואך לחב"דפדיה!

שלום סומכוס, וברוך בואך לחב"דפדיה - האנציקלופדיה החב"דית ברשת האינטרנט

חב"דפדיה הינה אנציקלופדיה פתוחה, שכולם יכולים לקרוא ולהיעזר בה, ואף לשפר ולערוך אותה.

  • בראש ובראשונה, מטרת האנציקלופדיה הינה הפצת תורת חסידות חב"ד, כידוע מענה מלך המשיח להבעל שם טוב כי התגלותו תהיה על ידי הפצת מעיינות החסידות חוצה. בנוסף לזאת, באנציקלופדיה מידע על כל נושא ומושג הקשור לחסידות וחסידים.
  • לתשומת לבך: אין להכניס חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אין להעלות תמונות שמצאת סתם כך בגלישה באינטרנט, אלא יש לברר האם ניתן להשתמש בהן בהתאם לחוקי זכויות היוצרים.
  • תקוותנו כי החומר הרב בחב"דפדיה יהיה לך לתועלת, ומקווים כי תיקח חלק בזכות להגדיל ולהרחיב את האנציקלופדיה לנחת כ"ק אדמו"ר שליט"א מלך המשיח.
  • בחב"דפדיה נהוג לחתום בדפי השיחה בסיום כל תגובה. החתימה נעשית באמצעות הוספת ארבע טילדות (~~~~), או באופן אוטומטי בלחיצה על האייקון: 23px (מופיע מעל חלונית העריכה). את חתימתך תוכל לעצב בדף ההעדפות האישיות.
  • בכל שאלה אפשר לפנות כאן, או בכתובת הדואר האלקטרוני: chabadpedia.a@gmail.com
יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד
-- אשמח לסייע בכל ענין בחב"דפדיה. בהצלחה! יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת

ערכי החסידות[עריכה]

יישר כח! נתת תנופה חזקה לעניין ערכי החסידות! נשמח לראותך פעיל כאן. חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

אני רואה שאתה עושה עבודה נפאלה ביותר על העולמות. לכאורה כדאי מאוד לעשות מזה ממש פורטל, ובו את כל מה שקשור לספירות, עולמות, מלאכים וכו'. אפשר להעזר בזה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%91%D7%9C%D7%94--צופה מהצד 04:35, 26 אוגוסט 2009 (IDT)
יישר כח גדול! סוף סוף מישהו רציני שמבין שחב"דפדיה צריכה בעיקר ערכים כאלו. נשמח לעזור בכל מה שתצטרך! יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת
ליואל ולסומכוס, כדי להבין את החשיבות של הערכים האלו, כנסו לגוגל, תחפשו "עולם האצילות" ותראו מה התוצאה הראשונה. כן, זה חב"ד פדיה. דוקא לכן חשוב שהערכים האלו יהיו מלאים ככל האפשר בחומר, וכן בניווט בין עולם לעולם, לאישים הקשורים לכך (האריז"ל, רשב"י, הבעש"ט וכו') ספרים קשורים (ספר יצירה, הזהר וכו') כפי שהבאתי בלינק מויקיפדיה. אם מישהו יעשה פורטל לכל הענינים האלו - זה יהיה עצום.--66.171.122.190 05:16, 26 אוגוסט 2009 (IDT)

אתה "מכחיל ערכים" בחסידות וזה דבר מאד חשוב. יישר כח. חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

התכוונת שהוא ממלא ערכים אדומים? צודק. זה דבר מאוד חשוב, גם אני מצטרף לברכות. באמת יישר כח, עושה עבודה טובה, שקטה ואמיתית בלי רעש וצלצולים... יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת

פתיחת ר"ת של ו"ק[עריכה]

בערך מט"ט פתחתי את הראשי תיבות של 'ו"ק' ל"ו' קצוות". תוכל לראות שם האם זה נכון? תודה. יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת

כן, זו פתיחה נכונה. בברכה, סומכוס
יישר כח. יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת

הערות עריכה[עריכה]

שמתי לב לכמה דברים תוך כדי עבודתך. כדאי שכל "ד" יהפוך ל"ש" (מארמית לעברית). כמו כן כל "ה" יהפוך ל"ש" (מלשון הקודש לעברית). בכלל - ראשי תיבות של "הקב"ה", "אוא"ס" וכדומה כדאי לפתוח, לבד מהכלל הפשוט שאין להשאיר ראשי תיבות סתם כך. אם יהיו לי עוד הערות בונות - אכתוב לך אם ירצה ה'. יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת

קבלה...[עריכה]

מושגים קבליים הכנסת לנו כאן... יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת

האמת היא שאני מנסה להימנע ככל האפשר. הבעיה היא שברגע שמנסים לסדר את העולמות, ובפרט את העולמות שקודם האצילות, יש צורך להיזקק למושגים קבליים מובהקים. כאשר אני מכניס מושגים בקבלה, זה רק ממה שהוזכר בספרי רבותינו נשיאנו. בברכה, סומכוס 04:08, 1 ספטמבר 2009 (IDT)
קיבלתי. יישר כח על הכל! תמשיך כך! יואל * משנה חב"דפדית על רגל אחת
אגב, כיוון שהטרנד היום הוא קבלי, כדאי מאד שהעם שבשדות ינקו קבלה ממי הדעת הטהור ולא ממקורות זרים. קצת מושגים חצי קבליים (סוד שורש) לא יזיקו כלל, ולהיפך. חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

ה"שמות"[עריכה]

אני מתנצל אם אני מטריד, אבל נסיון העבר מלמד אותי שייתכן שמישהו יגיע לכאן, יעשה עבודה נפלאה (כמוך), ופתאום "יסתלק מכולהו עלמין" וישאיר כאן ערכים באמצע עבודה. ובנוסף לכך זה לא טוב להשאיר ערכים לא גמורים. אז אני מבקש שתמצא זמן פנוי לעבוד על השמות כשם ס"ג, שם ע"ב וכו'. בהצלחה! חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

אכן, נשמטו ערכים אלו מסדר העבודה, כשהם במצב בלתי נסבל. כעת תוקן. בברכה, סומכוס 21:04, 1 ספטמבר 2009 (IDT)
תבורך. בכלל אני לא יודע כיצד להודות לך, סומכוס...חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

שם הוי"ה[עריכה]

אשמח אם תמצא זמן פנוי לערוך את הוי"ה ודומיו. חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

יפה מאד[עריכה]

אתה עושה עבודה מדהימה. ישר כח! --chabadnik - שיחה 04:08, 3 ספטמבר 2009 (IDT)

פורטל:תורת החסידות[עריכה]

בהצלחה בבניית הפורטל. ואשמח לעזור בבנייתו ככל אשר תבקש. חסיד חב"ד* אידישעפדיה* המהפכה החדשה

ראש השנה[עריכה]

ראה מה שכתבתי בשיחה:ראש השנה (בחסידות). חסיד חב"ד - דברו איתי - וקדשתם את שנת החמישים...

כל הכבוד[עריכה]

כמשתמש קצת יותר ותיק ממך, אני עומד מלא התפעלות שאדם בעל ותק כ"כ קצר עושה פעילות שלא הייתה מביישת טובים, ישר כוח--אדג. עושים כבוד לליובאויטש. חבדפדיה. צו השעה 07:02, 22 ספטמבר 2009 (IDT)

מעשה שהיה[עריכה]

פגשתי מישהו בערב ראש השנה שיודע שיש לי קשר לחב"דפדיה. הוא שאל אותי אם אני יודע מי זה משתמש "סומכוס", אמרתי לו שלא. הוא התפעל מאד מכל הערכים שהכנסת, מהתוכן ומהכתיבה. הוא אדם רציני, שיצא לו כמה פעמים לספר לי על ערכים יפים שהוא ראה כאן, אבל על מהערכים שאתה מכניס הוא ממש התפעל. גם אני :)

הצלחה רבה רבה בהמשך! --chabadnik - שיחה 05:39, 24 ספטמבר 2009 (IDT)

עבודת ה'[עריכה]

אני מקווה שאתה ממשיך לעבוד על בינוני ועבודת ה'. כי להשאיר ערכים חשובים כאלו כך, זה ממש פשע (מנסיון, אתה וודאי לא תשאיר זאת כך :), אבל בכ"ז..). חסיד חב"ד - דברו איתי - וקדשתם את שנת החמישים...

תבניות[עריכה]

שלום סומכוס! ראיתי שהינך עוסק בתניות. שמא תאמר לי מדוע תבנית:נשיאים שיצרתי לא מגיב לערך שאני מזין בארגז החול שלי? תודה רבה! --חיים נהר (שיחה) 19:11, 1 אוקטובר 2009 (IST)

איני יודע. עשיתי כל מיני נסיונות עם הקוד, אבל זה לא שינה. בברכה, סומכוס 22:38, 1 אוקטובר 2009 (IST)

איה מקום כבודו?[עריכה]

"איה מקום כבודו"? (נוסח התפילה)

מדוע כבר חמישה ימים אינך כאן עימנו למטה מעשרה טפחים? מרגישים בזה. חסיד חב"ד - דברו איתי - וקדשתם את שנת החמישים...

לדעתי, "כבודו להעריצו" (המשך נוסח התפילה) - את רבו ב- 770.. --חיים נהר (שיחה) 03:04, 8 אוקטובר 2009 (IST)
נו נו, שיחזור מהר על עננים, בכ"מ אנחנו אותו "משבחים ואומרים"...חסיד חב"ד - דברו איתי - וקדשתם את שנת החמישים...
אמן ואמן! יחזור על עננים עם ה"והוא יגאלנו".. --חיים נהר (שיחה) 03:10, 8 אוקטובר 2009 (IST)
אמן ואמן, בביאת "משיח צדקנו" כאן ל"ארצנו", "הדבר הראשון" מיד לאחר הגאולה השלמה. חסיד חב"ד - דברו איתי - וקדשתם את שנת החמישים...
אני רואה שהטסתם אותי ל770... האמת היא שדווקא הייתי בארה"ק במשך החג. לקחתי הפסקה מחב"דפדיה למשך ימי חול המועד. בע"ה כעת, "אחרי החגים", אחזור לפעילות. שבוע טוב און געזונטע ווינטער. סומכוס 20:55, 10 אוקטובר 2009 (IST)
שיהי' חורף בריא ופעיל לכולנו. ונזכה לקבל פני משיח במהרה! חסיד חב"ד - דברו איתי - וקדשתם את שנת החמישים...
??? (פתאום רף הערכים אינו משתנה....). נקווה שנזכה לקבל פניף מהרה, ועוד לפני זה - תו"מ - לקבל פני משיח צדקנו, ונראה לפניו את 7,372 הערכים, ונכריז: ראו גידולים שגידלנו...חסיד חב"ד (שיחה)

היום יום[עריכה]

שובך לשלום, סומכוסינו!

הסרת, לדאבוני, את היום יום מהעמוד הראשי עד שימולאו היום-יומים. תודה רבה ואתכם הסליחה! --חיים נהר (שיחה) 13:27, 11 אוקטובר 2009 (IST)

כנ"ל יעשה ח"ו ממחר אם לא ימלאו ממחר ואילך. חסיד חב"ד (שיחה)
ח"ו וח"ו. אשתדל גם אני לעשות בנידון. מכיון שישנם אי דיוקים רבים בספרי ההיום יומים למיניהם והתרגומים נוראים, א"כ אצטרך להשיג את היום יום המקורי וממנו לתקתק ולתרגם. --חיים נהר (שיחה) 20:28, 26 אוקטובר 2009 (IST)
וגם אני. את ה"היום יום" המקורי (באידיש) תוכל למצוא אצל בער'ל לוין באתר. חסיד חב"ד (שיחה)
תודה שהיזכרתני. חשבתי לחפש שם ופרח מזכרוני. אני מקווה שזה המהדורה המחודשת יותר של קה"ת. --חיים נהר (שיחה) 20:40, 26 אוקטובר 2009 (IST)

תרומות[עריכה]

ראיתי שכנראה בטעות ביצעת שינויים מבלי להיכנס לשם המשתמש שלך. בהחלט תחושה חמצמצה ולפעמים את גם לא אשם, כי נפלטת מהחשבון שלך ללא הצדקה. לא נורא זה קורה לתורמים מכובדים ביותר. הצלחה רבה בעבודתך הקדושה! --חיים נהר (שיחה) 18:00, 12 אוקטובר 2009 (IST)

תבנית ניווט בניגוני רבו"נ[עריכה]

בהשראתך יצרתי תבנית:ניגוני רבו"נ. התבנית מאשפרת ניווט בכל ניגוני רבותינו נשיאינו. מוצא חן בעיניך? --חיים נהר (שיחה) 01:36, 16 אוקטובר 2009 (IST)

אני לא יודע עד כמה זה בהשראתי, התבניות שאני עשיתי היו אחרי שנכנסתי לויקיפדיה וראיתי איך הדפים נראים שם. משם העתקתי את הקוד, ושיניתי את הפרטים. ככה עשיתי גם לגבי הניווט ב'היום יום'. יש עוד הרבה דברים טובים שאפשר לקחת משם, וזה הרבה יותר קל מלהתחיל מאפס, כך שכדאי לנסות.
לעצם הענין- אני לא יודע איזה מסך יש לך (אני מעריך שהוא רחב במיוחד), אבל במסך שלי התפריט שיצרת הוא מאוד דק וארוך. הרוחב הסטנדרטי כפי שהוא בקוד בויקיפדיה הוא 25%, וכדאי אולי לשמור עליו. מלבד כך תפריט מאוד יפה ועניני. בברכה, סומכוס 09:54, 16 אוקטובר 2009 (IST)
ויקיפדיה מלאה בעשרות תבניות ניווט וקשה מאוד למצוא את התבנית שתתאים בדיוק לצריכים פה. ואגב, האם אתה יודע איך לקחת משם פקודות יסוד, כגון תיארוך עברי ועוד. לגבי המסך, אתה צודק. יש לי מסך רחב מאוד. שיניתי לפי המלצתך. אגב נוסף, האם בפורטל:ניגוני חב"ד, התיבות קופצות שורה ולא עומדות במקביל אחת לשניה? כך זה נהיה אצלי פתאום. --חיים נהר (שיחה) 15:33, 16 אוקטובר 2009 (IST)
התיבות אצלי מופיעות ישר. בברכה, סומכוס 20:18, 17 אוקטובר 2009 (IST)

המקורות[עריכה]

שלום ר' סומכוס. העבודה שאתה עושה היא נפלאה! אני לא הראשון שאומר לך זאת. אתה מניח את אבני היסוד לאינציקלופדיה המקיפה ביותר ברשת על מושגים בחסידות, "ספר הערכים" בזעיר אנפין. בד בבד היה מעניין לדעת מהו סדר העבודה שלך, מאין הינך שואב את המידע. בהצלחה בהמשך הדרך! --חיים נהר (שיחה) 21:22, 19 אוקטובר 2009 (IST)

וכאשר תאמר זאת, בוודאי נעשה גם אנו כך, ויהי' זה דחיפה רצינית עוד-יותר..חסיד חב"ד (שיחה)
רק אל תגיד לנו שזה מידע כללי בחסידות. מהלימוד בישיבה בשקידה והתמדה... --חיים נהר (שיחה) 21:34, 19 אוקטובר 2009 (IST)
אגב, אין לי שום כוונה שתענה לי, אבל אני מוכרח לשאול שאלה שמציקה לי מאד: מי אתה?? בחור ישיבה מוכשר? (בצורה מדהימה) משפיע בישיבה?? (בעל ידע די רב בטכניקה של ויקי), ???חסיד חב"ד (שיחה)
לי, אגב, אין שום מוכרחות לשאול, אבל בכוונתי שתענה (לשאלת חסיד).. --חיים נהר (שיחה) 21:52, 19 אוקטובר 2009 (IST)
אכן זה זמן רציתי לכתוב מן מדריך קצר לכתיבת ערכי חסידות שתהיה לתועלת הכלל.
אם לאמר זאת בקצרה: הייתי שמח מאוד אם הייתי יכול להגיד שאני עורך את הערכים שאני עוסק בהם מתוך ידיעה מסודרת וערוכה. האמת היא שהרבה מן הדברים אני לומד תוך כדי עבודה על ערכים. (ואכן אני ממליץ למי שרוצה להעמיק בחסידות לעסוק בעריכה של ערכים, משום שלי לפחות זה מאוד מועיל). במידה מסויימת אני חושש ממה שאני עושה כי זו לא עבודה לגמרי מקצועית, ובמידה רבה יש בעיה בכתיבה כזאת בנושאים רגישים של פנימיות התורה. אבל, אני חושב שיש בזה צד של היתר משום ש: א. ידוע שהכתיבה פה היא לא לגמרי מבוקרת, והדברים שנכתבים פה אינם עומדים באותה רמת ביקורת של ספר נדפס. וכן באופן מהותי יותר, עצם ענין לימוד החסידות הוא לימוד מאמרי רבותינו נשיאנו, וכל הסברים שחסידים עושים בדרך הלימוד הוא בגדר של עזר כמובן ולא דבר עצמאי, ולכן כל ספרי ליקוטים והסברים נלקחים בעירבון מוגבל. ב. אולי בכל זאת אנשים יוכלו ללמוד ולהרחיב מתוך אתר זה. אחרי כל זה, אני מקפיד לכתוב כל דבר מתוך מקור, גם אם אני לא מציין את המקור במפורש. אני מנסה ומדקדק מאוד לא להוסיף הרגשים ומחשבות אישיות, ואם אני מוסיף הייתי שמח שאחרים העוברים על הערך יתקנו אותי.
האופן שבו אני עובד הוא בזיקה צמודה לאתר ספרית חב"ד. כאשר אני רוצה לערוך ערך מסויים אני עושה חיפוש באתר ספרית חב"ד אודות הערך. אני עובר על המקורות ומחפש מקורות שקשורים מהותית לערך. משם אני מעתיק את המקורות האלו, אם כלשונם או בשינויי לשון או בקצרה, אל דף העריכה של הערך. לאחר מכן אני מנסה לסדר את המקורות האלו הנוגעים בערך באיזה סדר הגיוני. אני שואל לגבי כל משפט מה בדיוק המקום שלו ומה היחס שלו למשפטים אחרים. במקומות בהם אני יכול להרחיב אי מנסה להרחיב (פעמים רבות על ידי חיפוש נוסף בספרית חב"ד).
הייתי שמח לציין יותר מקורות בעבודה שאני עושה על ערכים, אבל יש שני בעיות מרכזיות: 1. ההפניה להערות שולים מפריעה לרצף של הקריאה. 2. להרבה דברים קל למצוא מקורות אבל קשה הרבה יותר למצוא את המקור הראשוני בו הוא מוזכר. משני סיבות אלו אני לא כותב מספיק מקורות, והייתי שמח אם מישהו היה נרתם בתחום זה.
האופן שבו אני עובד בדרך כלל הוא ב'מתקפה' על כמה ערכים בתחום מסויים, אותם אני עורך בשינויים קטנים במקביל. אם לאחר זמן ערך מסויים עבר 'התקפה' מכמה צדדים שלו אני מנסה לסדר אותו באופן עצמי.
אני מנסה לעשות את הערכים מסודרים ככל שניתן. האופן שבו אני עושה זאת הוא בחלוקה לכמה כותרות משנה (אפילו כשאין מספיק תוכן עצמאי לכל כותרת). וכן, אני מנסה שהפסקאות הראשונות יהיה הקדמה לערך ויכללו את התמצית שלו.
בקצרה, אני מקווה שתיאור של אופן העבודה שלי יהיה לעזר לאחרים שעובדים על ערכים בחבדפדי"ה, בין אם בתחום הספיציפי של תורת החסידות, ובין בשאר התחומים בחבדפדיה (החשובים מאוד בעיני והייתי שמח לעזור בהם לו הייתה לי את ההשכלה המתאימה והזמן הפנוי). אם יש שאלות בנושא זה אשמח לענות. בברכה, סומכוס 22:03, 19 אוקטובר 2009 (IST)
ר' סומכוס, שמך מעיד עליך כי גם בנגלה דתורה אינך קוטל קנים. ובכן ברשות התורה הקדושה אפתח ואתייחס לדבריך, ראשון ואחרון כסדרם:
א. כבר לימדנו רבינו שהדרך הטובה ביותר להבין ולקבל, זה באמצעות ההשפעה החוצה, "נעשים מוחו וליבו זכים אלף פעמים ככה".
ב. בנוגע לחששך על דיוק הדברים, בהוספה על מה שכבר כתבת. ידוע דעת רבינו שליט"א שאף בספרים הכתובים יש להדפיס אף ללא הגהה מדוקדקת ומצוחצת. זאת יש לעשות אחרי הדפסת הספר, למהדורות הבאות (מענה לגבי הספר של פנחס ממן). כש"כ וק"ו נכדו של ק"ו כשמדובר במיזם כחב"דפדיה שכל עניינו הוא שכל אחד בא ומוסיף מדיליה. יחד עם זאת, אני עובר על העבודה הכבירה שלך ובהחלט מבחין באי-אלו דיוקים וכיוצ"ב, דבר בעיתו מה טוב וכשיגע הזמן אפנה להרחיב ולהוסיף בתחום זה. בינתיים אני זהיר טפי בבניית התשתית הבסיסית לאיך שחב"דפדיה אמורה להיראות, לפענ"ד ומצד שני אני שמח לראות שבמקביל מתפתח המיזם באפיק ה"מעיינות" כפשוטם "חוצה" עד ל"קאתי מר".
ג. הוספת הערות לא מפריע לעצם הקריאה בגוף הערך ואדרבה, זה נותן תחושה של ערך מבוסס. רק בעריכה זה יוצר קצת חוסר נוחות ותו לא. בהחלט היה הרבה יותר יסודי, אם כבר אתה עובר על המקורות, שתביא לפחות לכל ערך מספר מקורות וזה לא חייב להיות המקור, זה יכול גם להיות "מקורות לעיון".
ריבוי הצלחות בהמשך. --חיים נהר (שיחה) 23:01, 19 אוקטובר 2009 (IST)

כרובים[עריכה]

בארגז החול השני שלי משתמש:חסיד/ארגז חול ב' ליקטתי קטעים שונים כהכנה לערך כרובים. אם יהיו עיתותיך בידך ותוכל לעזור לי בזה - תבורך. חסיד חב"ד (שיחה)

בטעות הקלדתי את הודעת הלבושים על הודעת הכרובים. בזכות ח"נ שמתי לב לזה, ועמך הסליחה. חסיד חב"ד (שיחה)

לבושים צואים[עריכה]

מאד נפלאתי על שעל מושג בסיסי זה - למיטב ראיתי - לא הי ערך. התחלתי בעבודה, ומלאכה ארוכה עוד לפנינו, כיוון שזהו מושג גדול ומלא. תוכל לסייע לי בכך? חסיד חב"ד (שיחה)

אני רואה שממש נכנסת לעבודה. כרגע אני עוסק בערכים אחרים אך אשמח כמובן במשך הזמן להשתתף ולעזור. בברכה, סומכוס 18:58, 20 אוקטובר 2009 (IST)

תבניות[עריכה]

כשאתה עורך תבניות חשוב להוסיף את הפקודה noinclude בצידי הגדרת הקטגוריה:תבנית. אחרת כל ערך שהתבנית תופיע בו, יופיע גם בקטגוריה:תבניות. (ראה לדוגמא כאן). --חיים נהר (שיחה) 10:16, 27 אוקטובר 2009 (IST)

עזרה בתבניות[עריכה]

באם תוכל, במטותא מנייכו, לעזור לי לערוך את התבנית הכללית - תבנית:בית רבי ותחתיה תבניות לכל אחד מרבותינו נשיאינו. תבנית:משפחת אדמו"ר הזקן, באופן כזה שזה יכנס לתוך אמצע התבנית בית רבי. תודה וייש"כ. --חיים נהר (שיחה) 21:29, 29 אוקטובר 2009 (IST)

תודה על העזרה. הבעיה הנוספת היא שאני רוצה שהמשפחה תופיעה אצל כל אדמו"ר, רק המשפחה שלו והשאר רק הפניה. ראה משתמש:חיים נהר/ארגז חול. --חיים נהר (שיחה) 22:55, 29 אוקטובר 2009 (IST)
איני מכיר דרך קצרה לעשות זאת. אני חושב שהכי נוח יהיה לפתוח שבעה תבניות שונות: תבנית:בית רבי\משפחת אדמו"ר הזקן, תבנית:בית רבי\משפחת אדמו"ר האמצעי וכן הלאה. בברכה, סומכוס 10:06, 30 אוקטובר 2009 (IST)
תודה רבה. --חיים נהר (שיחה) 09:13, 1 נובמבר 2009 (IST)
יגעתי ומצאתי - האמנתי. ב"ה הצלחתי לעשות זאת (ראה לדוגמא בערך אדמו"ר הזקן). תודה על העזרה! --חיים נהר (שיחה) 11:30, 1 נובמבר 2009 (IST)

מציאת משתנה[עריכה]

תודה סומכוס על מציאת המשתנה {NUMBEROFARTICLES}. חיפשתי אותו גם אני ולא מצאתיו, שמא תגלה לי היאך מצאתו? תודה. --חיים נהר (שיחה) 23:26, 1 נובמבר 2009 (IST)

עזרה:משתנים. בברכה, סומכוס 23:29, 1 נובמבר 2009 (IST)
ייש"ח. היה לעזר רב! --חיים נהר (שיחה) 00:05, 2 נובמבר 2009 (IST)

הפניות[עריכה]

צריך להבחין בין הפניה לבין פירושון. הפניה פירושו שם נוסף בו ניתן לקרוא לערך מסויים ורק אליו. שמות שמשותפים לכמה ערכים, עבורם יש תבנית:פירושונים. כדאי להתחיל להתמש בהם. לדוגמא, הערך עולם, יכול להיות הכוונה למושג הכללי של אבי"ע או למימד המקום - עש"ן. לכן צריך ליצור פירושון שיפנה לב' הערכים. --חיים נהר (שיחה) 00:11, 2 נובמבר 2009 (IST)

קטגוריות[עריכה]

למען הסדר הטוב, כדאי שכל ערך שנמצא בקטגוריית משנה, לא יפיע גם בקטגוריה הכללית. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 23:35, 8 נובמבר 2009 (IST)

הגדרות בערכים חב"דים[עריכה]

שלום, סומכוס. אשמח לשמוע חוות דעתך בקשר להגדרות בערכים חב"דים - כאן. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 14:53, 9 נובמבר 2009 (IST)

תבנית:היום יום[עריכה]

שלום ר' סומכוס. רציתי לשאול האם אפשר לעשות בקלות שהעדכון של "היום יום" יבוצע בתבנית היום יום באמצעות שינוי התאריך בלבד וכל השאר יתעדכנו אוטומטית ולא בעמוד הראשי כפי שהנני עושה היום. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 00:10, 15 נובמבר 2009 (IST)

בחבדפדיה כיום יש את הפרמטר {{CURRENTDAY} }, שנותן את התאריך הלועזי:6, באמצעות כמה משחקי תכנות אפשר אולי להעביר את זה לתאריך עברי. בויקיפדיה העברית יש אפשרות לתאריך עברי בלי סיבוכים ומורכבויות, וכדאי לברר אם יש דרך להעביר את האפשרות הזו לכאן. בברכה, סומכוס 17:51, 15 נובמבר 2009 (IST)
בויקיפדיה הכללית יש פרמטר בשם switch, שהיה מאפשר להעביר את התאריך הלועזי לעברי על ידי:|15=כ"א|16=כ"ב|17=כ"ג}} וכדומה. אבל בחבדפדיה הפרמטר הזה לא עובד. בברכה, סומכוס 18:00, 15 נובמבר 2009 (IST)
בימים אלו אני במגע עם האחראי על התוכנה של חב"דפדיה, שישדרג אותה. תודה. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 18:47, 15 נובמבר 2009 (IST)
אולי כדאי בהזדמנות זו לבדוק האם האתר מגובה באיזה מקום. משום שכל אתר יכול ליפול, להיפרץ, להימחק, וחבל שההשקעה המרובה כאן עלולה (ואפילו בסיכוי מזערי) לירד לטמיון. בברכה, סומכוס 19:10, 15 נובמבר 2009 (IST)
האתר מגובה. ובכ"ז אחזק גם זאת, בעז"ה. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 19:31, 15 נובמבר 2009 (IST)

בעקבות עדכון גירסת הממשק. חוזר הרלווניות של הנ"ל. באם תוכל לעשות כנ"ל. תודה. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 11:40, 22 בנובמבר 2009 (UTC)

ארכיון הידעת?[עריכה]

באם תוכל לעזור לי ליצור את תבנית:הידעת?/יום, כך שיווצר דף שיכיל טבלה של מאה קטעי 'הידעת?'. בינתיים אין צורך בתבנית ניווט. תודה רבה --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 00:29, 16 נובמבר 2009 (IST)

ראה תבנית:הידעת?/הכל. בברכה ולילה טוב, סומכוס 00:46, 16 נובמבר 2009 (IST)
יש"כ גדול ועצום! ההתמצאות שלך בשפת התוכנה ראויה לשבח. באם אפשר לשאול מהיכן רכשת זאת ואוכל גם אני להיעזר? --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 00:48, 16 נובמבר 2009 (IST)
בקשה נוספת. באם אפשר שבתבנית הנ"ל ירשם בטור הימני מספרים סידוריים (1,2,3...). תודה רבה. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 00:51, 16 נובמבר 2009 (IST)
לשאלתך, למדתי בעבר מעט תכנות. מה שאני עושה הוא בעיקר הוא לקחת את התבניות של ויקיפדיה, להבין איך הם עובדות, ולהעביר אותם לחבדפדיה. בברכה, סומכוס 19:42, 16 נובמבר 2009 (IST)
את התבניות של ויקיפדיה אני גם מכיר, אך הידע בתכנות אכן חסר לי. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 21:51, 16 נובמבר 2009 (IST)

בהמשך ל"הידעת?", רצינו שזה יופיע בתיבה מיוחדת בעמוד ראשי, תחת הקטגוריות הראשיות. ניסתי להוסיף תיבה שתעמוד בצד ימין ולא הצלחתי. באם תוכל לנסות אתה, אודה לך מאוד. --בהצלחה. חיים נהר (שיחה) 22:10, 16 נובמבר 2009 (IST)

לצערי אינני יודע איך עושים זאת. ניסיתי להעתיק ולהדביק שורות מן התיבות שבצד שמאל, אך ללא הצלחה. בברכה, סומכוס 22:20, 16 נובמבר 2009 (IST)

מיזם השבחת ערכים[עריכה]

ייש"ח על היוזמה. ברוכה היא עד מאוד. חשוב לשים לב לסגנון הכתיבה, בפרט בנושאים השייכים לעולם הרוחני, להשתדל לקרב את זה לשפה הפשוטה והמובנת לכל גולש 'גוגל'. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 14:56, 20 נובמבר 2009 (IST)

הערת שוליים[עריכה]

באם תוכל לעשות תבנית { {הערה}} ו{ {הערת שוליים}}, למען הקל על הכנסת ההערות בגוף הערכים (ראה לדוגמא בויקיפדיה העברית הערה, הערת שוליים). תודה רבה. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 12:50, 22 בנובמבר 2009 (UTC)

ניסיתי והבחנתי כי העתקה של התבנית מויקיפדיה לא מועילה כאן, כי יש שם שימוש בפרמטרים #if. לאחר מכן אני ניסיתי לעשות משהו פשוט יותר, וגם זה לא עובד, ואפילו במקומות שהיו בעבר הערות שוליים (כגון:עולמות אבי"ע), אין כרגע הערות שוליים. כך שאני מניח שצריך קודם כל לשדרג את המערכת, או לפחות לשחזר אותה לאופן שבו פעלה, על מנת להפעיל את תבניות אלה. (ואכן הם נראים לי נוחים בהרבה לשימוש מאשר התבניות הלועזיות. בברכה, סומכוס 18:14, 22 בנובמבר 2009 (UTC)
הגירסא של חב"דפדיה שודרגה (אמש) ונוספו בה פרמטרים רבים (ולכן ברצוני לבקשך שתוכל לסדר שה"היום יום" יתחלף אוטומטי, כנתבקש לעיל). בנוגע להערת שוליים צריך לחפש את הפרמטר בגירסא הזו. תודה. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 18:36, 22 בנובמבר 2009 (UTC)
האמת היא שאני לא בדיוק מבין איך משדרגים את החבדפדיה, ולאיזה גרסה היא משודרגת. כל מה שאני יכול לעשות הוא לנסות את הפרמטרים והמשתנים שאני מוצא בויקיפדיה ולראות אם הם עובדים בחבדפדיה. ממה שבדקתי עכשיו, הפרמטרים שב:ויקיפדיה:עזרה:משתנים עובדים גם בחבדפדיה, אבל הפרמטרים ב:ויקיפדיה:עזרה:הוראות תנאי לא עובדים כאן, וכן גם התבנית ref הלועזית לא עובדת כרגע. על מנת לאפשר את השינוי האוטומטי של היום יום, צריך את המשתנים של התאריך עברי שיש בויקיפדיה, או לפחות את הפרמטר #switch. ולגבי ההערות שולים, צריך שהפרמטר ref יעבוד, ואז אפשר לראות מה ניתן לעשות עם זה. בברכה, סומכוס 18:51, 22 בנובמבר 2009 (UTC)
הפרמטר #switch עובד כאן? --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 19:00, 22 בנובמבר 2009 (UTC)
לפי דעתי הוא לא פועל. בברכה, סומכוס 19:12, 22 בנובמבר 2009 (UTC)
שמא תנסה. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 19:14, 22 בנובמבר 2009 (UTC)
ניסיתי, (ראה ארגז החול). לא פועל. בברכה, סומכוס 19:25, 22 בנובמבר 2009 (UTC)

א"א מכה בז"א[עריכה]

האם תוכל להשכילנו דעה, מה קורה כשאריך אנפין מכה בזעיר אנפין מאחוריו. לא בארת זאת בערך אריך אנפין. תודה מראש.

איני בטוח אם שאלה זו רצינית. בכל אופן, מחיפוש מהיר בנושא זה באתר ספרית חב"ד (ראה הודעתי למעלה), אני חושב ששם הערך המבוקש יהיה "קוצי דשערי". המקור המובא בחסידות לענין זה הוא מעץ חיים, שם נאמר כי קוצי דשערי דאריך אנפין מכה בעורף זעיר אנפין ועל ידי זה מחלק הדעת דזעיר אנפין לב' מוחין חסד וגבורה. אם תחפש "קוצי דשערי" באתר ספרית חב"ד תוכל למצוא כמה מקורות העוסקים בכך. אם תלמד את מקורות אלו בעיון, אשמח אם תשתף אותנו בהשכלה זו בערך הרלוונטי. בברכה, סומכוס 17:48, 25 בנובמבר 2009 (UTC)

שלום סומכוס. לא הצלחתי להבין מה פרוש שקוצי דשערי דא"א מכה בעורף דז"א. ראיתי את הענין במצות גיד הנשה בדרך במצוותיך. משיטוט מהיר בחבדפדיה, נראה שאתה ה'משכיל' שבחבורה. אשמח אם תעיין בעניין ותאיר עיננו.

לצערי איני מכיר בעיון את נושא זה. אני מקווה שעם התקדמות החב"דפדיה, והרחבת הערכים בו, יהיה ניתן למצוא יתר רקע בנושא זה ואחרים. בברכה, סומכוס 19:17, 26 בנובמבר 2009 (UTC)

תבנית:הערות שוליים[עריכה]

התבנית לא תקינה. ראה שיחת משתמש:חיים נהר#ניסוי הערת שוליים. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 22:34, 2 בדצמבר 2009 (UTC)

הסרת קישורים[עריכה]

לא הבנתי מדוע אתה מסיר קישורים לערכים עתידיים (כגון כמות, יום וכיוצ"ב)? --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 18:14, 9 בדצמבר 2009 (UTC)

אני לא זוכר בדיוק באיזה עריכה מדובר, אך ככלל אני רואה שיש כיום בחבדפדיה נטיה לעודף סימון קישורים. על מנת לסמן דבר בתור קישור הענין צריך להיות: א. שם של ערך אמיתי, שיכול להיות מלא ומקיף ועוסק בנושא מוגדר. ב. שיהיה קשר בין ההקשר שבו מופיעה המילה במשפט לבין המשמעות שלו כערך.
הערך כמות אינו עונה לפי דעתי על הכלל הראשון, שכן איני חושב שזהו ערך אמיתי שעוסק בנושא מוגדר. הערך יום אמנם אולי עונה על הכלל הראשון, שכן הוא יכול להיות ערך בעל נושא מוגדר, אבל הוא אינו עונה על הכלל השני. שכן, אם זכורני נכון, ההקשר המקורי היה משפט מעין: בכל יום ויום אדם צריך וכו'. המשפט הזה הוא מובן לכל אדם, ואין סיבה שאדם שקורא משפט כזה ירצה להרחיב במשמעויות הרחבות של "יום". אמנם, אם המשפט היה: ענין הגלות הוא הלילה וענין הגאולה הוא היום, היה מקום לסמן את הערך, שכן יש קשר בין ההקשר שבו מופיעה המילה במשפט לבין המשמעות שלו כערך.
בכלל אני חושב שבמקרה של הפניה לערכים שאינם קיימים, ובפרט אם קישורים אלו מסומנים באדום ומופיעים בעמוד הראשי, כדאי לאחוז במידת הזהירות, ולא להפנות אלא אם כן ברור שזהו ערך אמיתי שדורש את כתיבתו. בברכה, סומכוס 07:26, 20 בדצמבר 2009 (UTC)
ראה למשל את עריכה זו שעשיתי ביום יום של היום, בו ניסיתי לסדר את ההתבנית לפני העלתה לעמוד הראשי. (אם כי ייתכן שהגזמתי בקיצוצים שעשיתי, והיה מקום להשאיר את ההפניה לערכים יום ולילה בתבנית זו בפסקה השניה). בברכה, סומכוס 07:39, 20 בדצמבר 2009 (UTC)
דבריך נכוחים ואכן לעריכה בסגנון הנ"ל נתכוונתי ואודות ההגזמה בקיצוצים באתי לעורר. --בהצלחה! חיים נהר (שיחה) 12:08, 20 בדצמבר 2009 (UTC)

דברים טובים יודעים להעריך רק כשהם כבר אינם....[עריכה]

פתאום אני קולט מה עשית כאן...

אנחנו מחכים לך [עיין למעלה: שיחת משתמש:סומכוס#איה מקום כבודו?.]

ונזכה במהרה בימינו לחזות פני מלך - הוא ניהו אד"ש זאל געזונט זיין. חסיד חב"ד (שיחה)