שיחה:תנועת ההשכלה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אישים משכילים בולטים והתייחסויות רבותינו נשיאינו[עריכה]

משה מנדלסון - אגרת מרתקת בה יש התייחסות ישירה לפעולותיו, נדפסה בספר התולדות אדמו"ר הריי"צ חלק ג' עמוד 290 משנת תרפ"ג. מתוך האגרת: "כוכב רב הופיע בשמי אשכנז, הוא משה מדעסוי ימח-שמו-וזכרו, איש תורני המלך אשכולות מרירות למו, וילש בצק בלולה כפירה ותורה . . ובזמן קצר הנה מדינת אשכנז הורעלה כי הממה מנדלסון וחבריו, וכלפיד אש בעמיר כן אכלו ברבני אשכנז על ימין ועל שמאל . . וירץ גולגלת ישראל וירטש עוללי יעקב, ויבקע אלופי היהודים וישימם בכיור אש להב המדעים".

תיאורו מתוך ויקיפדיה: "פילוסוף יהודי-גרמני יליד דסאו, שחי רוב ימיו בברלין וכן בהמבורג. בעל השכלה תורנית וכללית רחבה. ניהל ויכוח על היהדות (1769) עם התאולוג הלותרני, הכומר לאוואטר, ולא חדל מאז לעסוק בענייני יהדות ויהודים, ראה בתרגום התנ"ך לגרמנית גורם שיניע את היהודים לאמץ את שפת התרבות (כלומר גרמנית) במקום יידיש, ויתרום להשתלבותם בחברה הכללית. שאף למצב שבו יהודים יעמיקו בנושאים נוספים פרט להשתקעות בפלפולי התלמוד, אולם חשש מהתבוללות, ולכן דגל בחינוך נפרד ליהודים". 173.3.199.145 03:29, 13 בינואר 2014 (UTC)

סדר לא יזיק...[עריכה]

שלום, כדאי למחוק את הדף תנועת ההשכלה לצורך העברת ערך זה לשם הנ"ל. אחר כך לכלול בו גם את הערך אדמו"ר הצמח צדק ותנועת ההשכלה. • קרייזי אבאוט משיחמביאים אותו ביחד - 06:15, ט"ו בחשוון ה'תשע"ז