שבתי אלפרין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אלפרין

הרב שבתי אלפרין הוא שליח הרבי בברזיל מאז שנת תשכ"א, ומכהן כיום כמנהל בית חב"ד המרכזי בס. פאולו, ברזיל.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בפולין בשנת תרצ"ז לאביו הרב מנחם מענדל אלפרין ולאמו מרת מוסיא.

בעת לימודיו בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 בשנת תשי"ח, מצא בגניזה הגדה של פסח עם פירוש 'צוף אמרים' בה מופיעה הסכמה מאביו של הרבי, רבי לוי יצחק שניאורסון הווא העניק אותה לרבי. בליל הסדר של אותה שנה ציין הרבי הגדה זו, ואמר שהיות ויש עליה הסכמה מאביו, הוא יאמר עכשיו פירוש מתוך ההגדה.

לאחר סיום מסלול לימודיו נשא את רעיתו מיניא אסתר, בתו של הרב שניאור זלמן קייזן, שליח הרבי בקליבלנד אוהיו, תקופה קצרה לאחר מכן קיבל הוראה מהרבי לנסוע בשליחותו לברזיל על מנת להצטרף לשלוחי חב"ד במדינה.

קודם נסיעתו, זכה להיכנס יחד עם רעייתו פעמיים ל'יחידות' אצל הרבי, במהלכה קיבל הדרכות וברכות בקשר עם נסיעתו.

בעת ההתוועדות בשבת שקדמה לנסיעתו שחלה בתאריך ב' מנחם אב תשכ"א, אמר הרבי בסיום המאמר קטע נוסף שאף אחד מהחסידים לא הבין את הקשר שלו לתוכן הדבר שהרבי אמר קודם לכן. לפני שהרבי סיים את המאמר הוא הוסיף ואמר שעיקר תכלית הכוונה הוא לנסוע בשליחות למקומות רחוקים דווקא[1].

בשונה מהנהוג, כאשר עצר בדרכו לשדה התעופה ורקד בחצר 770 יחד עם חבריו, לא פתח הרבי את תריס החלון לצפות בחסידים הרוקדים, והדבר עורר תמיהה אצל כל הנוכחים. מאוחר יותר התברר שהמנוע של המטוס איתו היו אמורים לטוס נשרף, והם הוכרחו לחזור לקראון הייטס ולטוס עם טיסה אחרת שיצאה יומיים מאוחר יותר. כאשר עצרו ביום שלישי ורקדו בחצר 770 - פתח הרבי את התריסים בחלון חדרו.

השליחות בברזיל[עריכה]

עם הגעתם לברזיל, התמקמו בס. פאולו והחלו לפעול עם הקהילה היהודית במקום, פעילותם התפתחה בקצב מהיר והם הצליחו להקים רשת של מוסדות חב"דיים בעיר.

בשנים אלו, היה הרב אלפרין זה שליווה את הרב חיים בנימיני בצעדיו הראשונים בחסידות חב"ד.

עם הכרזתו של הרבי בשנת תשל"ח על מבצע הדפסת התניא לקח על עצמו את המשימה ברצינות רבה ודאג להדפסתם של מאות ספרי תניא במקומות שונים, רובם בתוך תחומי ברזיל, וחלקם במדינות שונות כגון צ'ילי ואנטרטיקה.

כאשר התברר להם שמבחינה רפואית לא יוכלו ללדת ילדים, טסו לרבי והכניסו את חוות דעתו של הרופא הבכיר עם הדיאגנוזה שבסופה המלצה שיתייאשו מהענין ויגשו לאימוץ ילד, ובמקום תשובה הרבי העניק לי ארבעה כתובות של נשים להעביר להם שיחות של הרבי, ותוך שנה נולד להם בנם הראשון, ובהמשך השנים נולדו להם בסך הכל ארבעה ילדים[2].

בעת מעמד החלוקת דולרים שהתקיימה בי"ג אדר ראשון תשמ"ד הביא לרבי יחד עם הרב אברהם דוד בנימיני 100 מהדורות חדשות של ספר התניא שהודפסו בערים שונות ברחבי ברזיל, בתוך קופסה מהדורת עליה הוטבע הכיתוב "ווי וואנט משיח נאו". בתוד הוקרת תודה על התשורה שהעניק לרבי, נתן הרבי לקבוצה 100 שטרות של דולר, ואף הודיע להם שלכבוד קבלת המהדורות של ספר התניא הוא יתוועד בשבת הקרובה[3].

באותה שנה בה הגישו לרבי את ספרי התניא אותו זמן הבית חב"ד שבראשותו הוציאו לאור עלון שבועי הגליון המאה לרגל המאורע הזאת, כתב להם הרבי בשנת תשמ"ד: "להנהלת בית חב"ד פאולא, ברזיל: עובדא זו גופא בשורה טובה היא, שהרי מעידה על השפעת העיתון על קהל קוראיו, ובפרט שהרי הובטחנו דברים היוצאים מן הלב נכנסים אל הלב ופועלים פעולתם, בפרט כשמלווים על ידי מעשה ודוגמא חיה של פעולות בית חב"ד"[4].

כאשר ביקש הרבי לפעול גם בין הגויים להפצת שבע מצוות בני נח היה מראשוני השלוחים שהחלו לפעול בתחום, ודאג שהדברים יפורסמו בקרב אלפים מתושבי ברזיל.

בשנת תשס"ט התמנה כחבר ועד מבצע הקהל של אגודת חסידי חב"ד העולמי במסגרתה דאג יחד עם חברי הועד לארגון התוועדויות שיאחדו את חסידי חב"ד ברחבי תבל[5].

בשנת תשע"א התקיים בברזיל דינר יוקרתי לציון יובל החמישים לשליחותו של הרב אלפרין, בהשתתפות אישי ציבור ומכובדים רבים[6].

משפחתו[עריכה]

בניו[עריכה]

חתניו[עריכה]

  • הרב אברהם שטיינמץ - שליח הרבי ס. פאולו, ברזיל.
  • הרב זלמן סלונים - שליח הרבי ס. פאולו, ברזיל.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. תוכן דבריו המדוייקים של הרבי כפי שמופיעים בספר המאמרים: "ומכל זה יובן גם בעבודת האדם בזמן הזה, שלא כדעת האומרים שאינם רוצים ללכת למקום רחוק, כי עבודה זו היא עבודה קשה, אלא שרוצים להסתגר בד' אמות שלהם, הרי אמת נכון הדבר שעבודה זו היא קלה יותר, אבל אין זו תכלית הכוונה, אלא הכוונה היא לנסוע בשליחות למקום רחוק, להפיץ המעיינות חוצה, ולעשות לו יתברך דירה בתחתונים".
  2. ברכות הרבי לילדים קישור אנש (אנגלית).
  3. בית משיח גליון 777 עמוד 55.
  4. לקוטי שיחות חלק כג עמוד 486.
  5. אלבום סיקור לסיכום מבצע הקהל - אתר אגודת חסידי חב"ד העולמי.
  6. יובל בברזיל: מצדיעים לשליח קישור שטורעם