רחמים אנטיאן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף רמי אנטיאן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' רחמים אנטיאן בחלוקת הדולרים אצל הרבי

ר' רחמים אנטיאן (רמי) היה חסיד חב"ד, איש עסקים, איש חסד, עסקן ופעיל בהפצת בשורת הגאולה.

תולדות חיים[עריכה]

רחמים שירת בצה"ל בחיל הים הישראלי. פגישתו הראשונה עם הרבי, ארעה כשהגיע לארצות הברית עם משלחת שכללה מספר ספינות, כדי להשתתף בחגיגות 200 שנה לייסוד ארצות הברית. כמה מחברי המשלחת ורמי עמם הגיעו ל-770, ופגישה זו עם הרבי הותירה חותם עמוק בלבו.

לאחר שהשתחרר מצה"ל, שימש ככתב ספורט בעיתונות. במערכת העיתון עבד גם כתב "דתי לאומי", ורמי היה מפנה אליו שאלות בעניני תורה ואמונה. לאחר שהלה לא יכל יותר לענות על ריבוי השאלות הפנה אותו לידידו ר' משה דיקשטיין שהפך להיות ידיד נפש של רמי. בעצתו של ר' משה נסע רמי ללימודים בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש בצפת. לאחר נישואיו, ניהל את הצד הגשמי של הישיבה וערך מסעות גיוס כספים לטובת הישיבה בכל העולם. אחד מהישגים היה קניית מלון "רקפת" שהפך לפנימייה שכיום מאכסנת כ300 תמימים. כאשר עבר אחר כך, בברכת הרבי, לעולם העסקים, עשה מעשה חסד עילאי ונטל על צווארו את כל חובותיה של הישיבה שהסתכמו ב2.5 מליון דולר. (לאחר כעשר שנים שילם את כל החובות במילואם).

בהמשך חייו עבר לגור בקראון הייטס, ובברכת הרבי הצליח מאוד בעסקיו. בין עסקיו היו חברת מוצרי נקיון, וחברה למכירת מוצרים דרך הטלויזיה.

התפרסם כמכניס אורחים גדול ונגיד חסידי בקנה מידה גדול מידי שבת היו אוכלים על שולחנו עשרות אורחים ובחדשי החגים אף מאות, (כאשר כל שבת היה הת' חיים פוזן החוזר העיקרי על שיחה של הרבי). תרם בעיקר לצורכי הפצת בשורת הגאולה והגואל, ואף הקים את "קרן המיליון" לשם כך, באמצעותה חילק בפועל למעלה מחמש מיליון דולר.

יזם את קונגרס משיח העולמי לקבלת פני משיח המתקיים עד היום מדי שנה על ידי מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח.

ארגן את מעמד ההתאחדות העולמי (סאטלייט) ביו"ד שבט תשנ"ו בין חמש יבשות.

יחד עם פעולתו בפרסום בשורת הגאולה, וכחלק מאישיותו המיוחדת, היה בקי מופלג בתורת החסידות. בשיעור השבועי ב'המשך תרס"ו' שהתקיים בביתו, בו השתתפו אברכים ומשפיעים משכונת 'קראון הייטס', הדהים את הנוכחים בידיעותיו ובהבנתו. בקיאות זו הורגשה היטב גם בשיעורי ה'דבר מלכות' אותם מסר בטוב טעם ובהסברה בהירה בבית חב"ד ברמת גן בניהולו של הרב מרדכי גל.

במחצית השניה של שנות הנו"נים ירד מנכסיו ועבר להתגורר ביישוב שערי תקוה בארץ הקודש, ויסד שם בית חב"ד.

נפטר לאחר ההקפות מהתקף לב בליל שמחת תורה תשס"ב בשערי תקווה והוא בשיא ימיו.

ציפייה למשיח

בשנת תשמ"א, ארגן החסיד ר' רחמים אנטיאן קייטנה לילדים בצפת, תחת הסיסמה והכותרת: "אני מאמין באמונה שלימה בביאת המשיח".

כשהסתימה הקייטנה, והמשיח עדיין לא בא, אחד הילדים שהיה חדור כל כך בכמיהה לביאת המשיח, לא פסק מלדבר על כך, עד כדי כך שהיה עולה לגג בלילות כדי לחפש את משיח... הורי הילד, שלא שמרו תורה ומצוות חששו שהוא יצא מדעתו.

בשנת תנש"א, לאחר שיחת הרבי בכ"ח ניסן, נזכר רמי באותו אירוע - וכתב לרבי את הסיפור, וסיים בכאב: "ואני שואל, רבונו של עולם! ולו רק בגלל ילד יהודי אחד שאחרי אלפיים שנה ש"אותותינו לא ראינו" - שכלתה נפשו בציפייה למשיח האם אין זה מן הראוי שתבוא כבר הגאולה על ידי מלך המשיח?!..."

על כך ענה הרבי: "והרי זו טענתי בשיחה הידועה, אזכעה"צ".

שבועון בית משיח

פעולות לזכרו[עריכה]

בחודש סיוון תש"ע הודיעה משפחתו על התחלת כתיבת ספר תורה לעילוי נשמתו. בחודש אדר ב' תשע"א נערך מעמד הכנסת ספר התורה להיכל ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת[1] - שהרב אנטיאן זכה להיות ממקימיה ומייסדיה. בהכנסת ספר תורה יצא קובץ הנקרא 'קרייזי אבאוט משיח' המתאר את תולדות חייו, הקובץ נכתב על ידי משיח פרידמן.

בחודש טבת תשע"ט, יצא לאור ספר שמכיל את שיעוריו של ר' רמי שמסר בשנותיו האחרונות. את הוצאת הספר יזמה גב' דבורה לאה הרצוג[2].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים