רבקה אמנו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איור המתאר את אליעזר ורבקה נפגשים ליד הבאר

רבקה אמנו היא השניה מבין ארבעת האמהות. אשתו של יצחק אבינו.

ענינה[עריכה]

מבואר כי ענין רבקה הוא כמו ענין רבקות של שלש שלש בקר או של ארבע ארבע[1], שחיבור וקישור של שלש או ארבע בהמות יחדיו הוא ענין רבקה. וזהו כענין של חיות המרכבה שבהיותם כלולים יחד להיות "והחיות נושאות" הן בחינת רבקה, שענין שלש שלש בקר הוא התכללות של מידות חג"ת, פני אריה אל הימין, פני שור אל השמאל ופני נשר. ולפעמים ארבע ארבע בקר שהוא גם התכללות של פני אדם שבחיות המרכבה, וזהו התכללות של חגת"מ, חסד גבורה תפארת ומלכות.

ולכן נאמר במרכבת יחזקאל, "חֹבְרֹת אִשָּׁה אֶל אֲחוֹתָהּ כַּנְפֵיהֶם"[2] שהן בבחינת חיבור והתכללות שעל זה דווקא נאמר "והחיות נושאות את הכסא"[דרוש מקור]. שעל ידי ההתכללות יחד דווקא ממשיכים מבחינה גבוהה מאוד ששם כל המידות כלולות יחדיו.

בעבודת ה'[עריכה]

כאשר יש באדם אהבה לה', ויראה מה', והתעוררות רחמים רבים על נפשו שירדה פלאים, זהו בחינת רבקה של שלש שלש בקר, שמדות נפש הבהמית מתבררים מקליפת נוגה ועולים לה'. ובהתכללות של מידת המלכות שהוא בחינת ביטול וקבלת עול ועבודת עבד, זהו רבקה של ארבע ארבע בקר.

וזהו ענין של "יצחק מצחק את רבקה אשתו", שבחינת יצחק שהוא התענוג שיתגלה לעתיד לבוא הוא נמשך את רבקה אשתו. שדווקא על ידי הבירור של הנפש הבהמית שהוא בבחינת שם ב"ן נעשה התענוג שלעתיד לבא.

להרחבה[עריכה]

הערות שוליים

  1. ראה משנה במסכת עירובין פרק ב' משנה א'.
  2. יחזקאל א ט