ראובן ריבלין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראובן ריבלין עם שלוחי הרבי מליובאוויטש, הרב דוד נחשון והרב ראובן אסמן - רבה הראשי של אוקראינה

ראובן (רובי) ריבלין (יליד כ"ה אלול שנת תרצ"ט, 1939) הוא הפרזידנט העשירי של מדינת ישראל, החל משנת תשע"ד. קודם לבחירתו היה חבר הכנסת מטעם תנועת הליכוד, ובעבר שימש כיושב ראש הכנסת ושר התקשורת. עורך דין בהכשרתו. נמצא בקשר אישי קרוב עם שלוחי ועסקני חב"ד. במהלך תפקידיו הציבוריים ביקר פעמים רבות בבתי-חב"ד בעולם ונחשף לפעילות העצומה.

תולדות חיים[עריכה]

ראובן ריבלין נולד בכ"ה באלול תרצ"ט בירושלים להוריו יוסף יואל ורחל ("ריי") ריבלין, שניהם בני משפחת ריבלין, שעלתה לירושלים בעליית תלמידי הגר"א, אביו היה פרופסור למזרחנות, ועמד בקשר מכתבים עם הרבי.

ריבלין הוא צאצא של אדמו"ר הזקן, וכן של הגאון מוילנא. למד בצעירותו בגימנסיה העברית, שירת כקצין מודיעין והשתתף בכיבוש העיר העתיקה במלחמת ששת הימים אחרי שהשתחרר משירותו בצה"ל בדרגת רב סרן, הלך ללמוד משפטים.

בעבר כיהן בתפקידים: חבר מועצת העיר ירושלים, חבר מועצת המנהלים של אל-על, יו"ר המוסד לבטיחות ולגיהות, יו"ר סניף תנועת החירות בירושלים, יו"ר ארגון הליכוד.

לפני שנבחר לכנסת כיהן כסגן ראש עיריית ירושלים לצדו של ראש העיר טדי קולק.

בשנת תשס"ג נבחר לכהן כיושב ראש הכנסת בכנסת ה-16, ובתשס"ט נבחר לכהן בשנית כיו"ר הכנסת בכנסת ה-18 בה שימש גם יושב ראש ועדת הפירושים.

בשנת תשס"ז התמודד על תפקיד הפרזידנט של מדינת ישראל והפסיד בבחירות למועמד שמעון פרס ובבחירות שנערכו בשנת תשע"ד התמודד שוב מול ארבעה מועמדים ולאחר ניצחונו נבחר לכהן כפרזידנט העשירי של המדינה.

משפחה[עריכה]

ראובן ריבלין אב לארבעה ילדים. מאשתו הראשונה נולד לו בן בשם יואל על שם אביו, בזיווג שני הוא נשוי לנחמה לבית שולמן וממנה נולדו לו שלשה ילדים רן, ענת, ריבי, הם מתגוררים ביפה נוף - נוף הרים בירושלים.

קשריו עם חב"ד[עריכה]

ריבלין הינו צאצא למשפחת ריבלין החב"דית, שראשה הרב אליהו יוסף ריבלין מחסידי אדמו"ר הצמח צדק עלה לארץ והתיישב בירושלים. בהזדמנות סיפר על כך: "אני אישית צאצא למשפחת ריבלין החב"דית שהגיעה לחברון וקשורה לרבנית מנוחה-רחל, שכונתה 'אם היישוב היהודי' בעיר האבות. דם חב"די זורם בעורקיי"[1].

הוא נפגש עם הרבי כשהיה חבר כנסת לדבריו הרבי התעניין אצלו על הנעשה בארץ ישראל. הרבי אמר לו ש"צריך לחנך לזהות יהודית עמוקה ומסבירת פנים".

הוא משתתף בהרבה מסיבות וטקסים שעורכים חב"ד ובכל פעם מדגיש שהוא נרגש מהפעילות הברוכה של חב"ד ושיש לו הערכה מאוד גדולה לרבי, לחב"ד ולשלוחי חב"ד בעולם.

באזכרה של דב שילנסקי שהתקיימה בכנסת לצדם של ראש הממשלה שרים וחברי כנסת נשא נאום מרגש הוא סיפר סיפור על שילנסקי, בשמו של שליח באודסה הרב אברהם וולף.

ריבלין שמר על קשרי ידידות עם הרב שלמה מיידנצ'יק.

ביטויי הערכה על פועלם של שלוחי הרבי ותנועת חב"ד[עריכה]

  • "חסידי ושלוחי חב"ד היקרים, אני פוגש אתכם במסעותיי בחוץ לארץ, אבל יודע שיש גם מאות בתי חב"ד הפזורים ברחבי ארץ הקודש, ברצוני לחזק את ידיכם על העשייה הברוכה למען כל יהודי באשר הוא, ללא הבדל גזע, מין או השקפה. כל אדם אשר בשם ישראל יכונה רואה בכם כתובת נאמנה לכל דבר שבקדושה וכתובת לסיוע גשמי כשצריך. המשיכו להיות שגרירים נאמנים לציבור החרדי ולהוות גשר לכל חלקי העם".

לקראת חג הפסח תשע"ה העניק ראיון - חג למגזין עולמות, בו הוא מספר על קשריו עם חב"ד.

עמדותיו[עריכה]

בפגישה עם רבני פיקוח נפש הצהיר מר ריבלין ברורות כי לעולם לא ייתן יד ולא יסכים לפגיעה בארץ ישראל ובפרט בירושלים עיר הקודש[2].

בביקור במוזיאון גוש קטיף, התבטא על תוכנית הגירוש: "זו הייתה החלטה נוראה ואיומה, ועלינו ללמוד את הלקח" והבטיח שימשיך להילחם למען שלימות ארץ ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

פרזידנט מדינת ישראל
יצחק בן צבי | חיים הרצוג | חיים ויצמן | עזר ויצמן | יצחק נבון | שמעון פרס | משה קצב | אפרים קציר | ראובן (רובי) ריבלין (מכהן) | שניאור זלמן שזר
(לפי סדר האל"ף בי"ת)