קונטרס ומעין מבית ה'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף קונטרס ומעין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קונטרס ומעין

קונטרס ומעין מבית ה' יצא והשקה את נחל השיטים כולל סדרת מאמרי חסידות של אדמו"ר הרש"ב, העוסקים בביאור הפסוק הנ"ל על פי החסידות.

תוכן הקונטרס[עריכה]

בכל יהודי יש התוקף הנובע מהחכמה שבנפש והוא המעין המשקה גם את נחל השטים, שטות היצר הרע. הנלכד בפתויי היצר הרע צריך לעורר תוקף זה. בכך יוכל לעשות בפועל ההיפך מנטיותיו הטבעיות ובזה יברר חומרו הגס ויתנהג על פי הדעת דקדושה.

נסיבות חיבור הקונטרס[עריכה]

את הספר קונטרס ומעין חיבר הרבי הרש"ב לאור בקשתם של ארבעים ושמונה קהילות חסידיות לחומר לימודים בחסידות, שיהיה לפי ערכם ויביא לחיזוקם בעבודת ה' על פי דרכי החסידות. ואכן, כלשונו של הרבי הריי"צ, הספר קונטרס ומעין, למרות תכנו העמוק והעשיר, מבואר באופן כזה "שגם אנשים בינונים יוכלו להבינו".

הקדמה לקונטרס כוללת יומן אורך ומפורט של אדמו"ר הריי"צ הכולל את הרקע לכתיבת הקונטרס - הקמת תומכי תמימים, הקמת חברת מחזיקי הדת, אסיפות הרבנים, המלחמה בתנועת ההשכלה ובציונות.

הקונטרס כולל כ"ח מאמרים, שבכל אחד מהם יש בין אחד לשישה פרקים.

הרבי הריי"צ כתב לרבי[1], כי יהיה נכון לפרסם לפחות חלק מרשימותיו (של הרבי הריי"צ) מהשנים תר"ס-תרס"א, בכדי שיוודע אופן ייסוד ישיבת תומכי תמימים והשפעתה.

הקונטרס בספרדית[עריכה]

שער הקונטרס בספרדית

כאשר הגיע ר' דובער בוימגרטן כשליח הראשון של הרבי למדינת ארגנטינה, הוא קיבל שורה של הוראות מיוחדות, ביניהם להוציא לאור בשפת המדינה, ספרדית, את קונטרס ומעין של הרבי הרש"ב. בשנת תשס"ט הוראה מיוחדת זו התמששה על ידי הוצאות קה"ת דרום אמריקה בהנהלת הרב נתן גרינבאלט, מתרגם ספר זה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

  • עמוד 6.
  • אוחזר מתוך "http://chabadpedia.co.il/index.php?title=קונטרס_ומעין_מבית_ה%27&oldid=313065"