צעירי אגודת חב"ד (פאריז)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ארגון צעירי אגודת חב"ד - פריז המכונה גם בשם בית ליובאוויטש - פריז, נוסד על ידי הרב שמואל אזימוב בהוראת הרבי בשנת תשכ"ח, כסניף של ארגון צעירי אגודת חב"ד.

הארגון מאגד את בתי חב"ד ברובעי העיר פאריז.

התייסדות הארגון[עריכה]

כבר בשנות בחרותו החל הרב שמואל אזימוב לעסוק בהפצת יהדות בפריז, ועם בואו בקשרי השידוכין - בסמיכות זמן לחנוכת הבית של 'בית ליובאוויטש' בלונדון על ידי המיועד להיות חמיו, הרב בן ציון שם טוב, ובהוראת הרבי צירף הרב שם טוב את הרב אזימוב למעמד חנוכת הבית היות ו"בעתיד יהיה יושב ראש צא"ח בפריז".

לאחר החתונה, בטרם חזרתם לצרפת, מסר הרב חודוקוב לרב אזימוב שידע כי נסיעתו לצרפת היא על מנת לפעול שם מהפכה.

בהשגחה פרטית, זמן הגעתם לפריז היתה בדיוק בב' אייר, יום התייסדות צא"ח המרכזית[1].

התפתחות פעילות צא"ח[עריכה]

לקראת חודש החגים של שנת תשכ"ט התגברו הפעולות בהפצת המעיינות, והרב אזימוב הצליח לארגן קבוצה של עשרה מקורבים שיגיעו לשהות אצל הרבי במשך חודש החגים - רעיון שהיווה יוזמה חדשנית, וחברי הקבוצה זכו ליחס מיוחד מהרבי.

קבוצה זו הפכה לימים לנושאי הדגל של המהפכה הצרפתית והצטרפו בעצמם לאנשי המהפכה, ובעקבות הצלחתה של קבוצה זו חיקו שלוחים רבים נוספים את היוזמה והחלו לארגן קבוצות של מקורבים לנסיעה לרבי, וכן צא"ח פאריז עצמה ארגנה ומארגנת קבוצות רבות של נסיעה לרבי.

חמש שנים לאחר תחילת הפעילות הממוסדת, בשנת תשל"ג, נוסד בית ליובאוויטש, וחנוכת הבית נערכה בי"ט כסלו.

לכבוד חנוכת הבית שלח הרבי מכתב מיוחד בו בירך אשר "יהי' הבית הזה מגן ומחסה מהשפעות בלתי רצויות מבחוץ, הן אלו שבבחי' חורב ואש זרה והן אלו שבבחי' מטר ומים זידונים, חום וקור"[2].

לאחר ייסוד בית ליובאוויטש, התעניין הרבי באופן מיוחד בנעשה במקום, הורה ביחידויות לבוא ולהשתתף בשיעורים המתקיימים שם ביום ראשון, וכן עודד צעירים מאנ"ש לסייע בפעילות במקום: "אשר היות ועכשיו נפתח ה'בית ליובאוויטש' בפאריז הרי בטח יהי' לכם מה לעשות ולפעול שם...".

השיא בפעילות בבית ליובאוויטש הוא בימי ראשון, יום חופש בצרפת.

הנהלת בית ליובאוויטש[עריכה]

הוצאה לאור[עריכה]

במסגרת בית ליובאוויטש, פועלת 'קרן שמואל' העוסקת בהוצאה לאור של כותרים השייכים לפעילות החב"דית בצרפת.

בין הכותרים שיצאו לאור:

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. מספר ימים לפני נסיעתם נכנסו לבקר את הרבנית לקבל ברכת פרידה, ובמפתיע שאל אותם הרבנית מדוע הם כל כך ממהרים? והרי יכולים לנסוע בעוד כמה ימים? לפועל נסעו אז והיו להם כמה בעיות והוצרכו לחזור לניו יורק, כך שהגיעו לפאריז כמה ימים לאחרי זה בדיוק ביום ב' אייר (לכתחילה אריבער) – המהוה יום התייסדות צא"ח. בדיוק ביום זה חל באותה שנה גם ערב ה-1 במאי 1968 – אז החלה המהפיכה הצרפתית של הסטונדטים.
  2. בהערות במכתב זה מציין הרבי לכל אחד מרבותינו נשיאנו, וכן את אביו כ"ק הרה"ג המקובל ר' לוי יצחק.