צבאות השם (ניו יורק)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הארגון העולמי

ארגון צבאות השם ניו יורק הינו הזרוע המרכזית של תנועת הנוער צבאות ה' שייסד הרבי בשנת תשמ"א, והיא פועלת בכל רחבי העולם בשיתוף פעולה עם השלוחים ובתי חב"ד.

משרדי הארגון ממוקמים בקראון הייטס בסמיכות ל770, ומנהל הארגון הוא הרב ירחמיאל בנימינסון.

כמו כן מחזיק הארגון בבעלותו בקומה הראשונה של בנין צא"ח ברחוב קינגסטון פינת פרזידנט.

הקמת הארגון[עריכה]

מנהל הארגון, הרב ירחמיאל בנימינסון (בהלווית הרב בנימין קליין, סיוון תשע"ה)

הארגון הוקם מייד לאחר הכרזתו של הרבי בחול המועד סוכות תשמ"א על הקמת צבאות ה'. הפעילים המרכזיים בארגון היו קבוצת בחורים, ובעקבות הוראתו של הרבי סונף הארגון לצעירי אגודת חב"ד ארצות הברית תחת הנהלתו של ר' דוד רסקין.

ששה חודשים לאחר מכן קיבל הארגון מעמד של ארגון עצמאי במסגרת צעירי אגודת חב"ד בניו יורק.

לקראת חודש שבט יצא לאור בעריכת הרב דוד שלום פייפ הבטאון החודשי הראשון של הארגון 'Moshiach Times' (בעברית: "משיח טיימס" - זמני המשיח), כאשר הרבי בעצמו אישר את שם העיתון ואף הגיה אותו והתווה מספר כללים בנוגע לציורים שהופיעו על שער הגליון[1]. בחודשים הראשונים הקפיד הרב רסקין לעבור על כל פרסום לפני שהוא נשלח לדפוס, והיה אחראי להכניס את הדו"חות מפעולות הארגון אל הרבי, ולאחר הופעתו לאור של הגליון השלישי העביר את האחריות לרב כתריאל קסטל.

תוך פחות משנה נרשמו לארגון למעלה מ-60,000 ילדים, ותוך שנתיים איגד תחתיו 250,000 ילדים מכל רחבי העולם שנטלו חלק בפעילות הארגון סביב מעגל השנה.

נכון לשנת תשע"ה רשומים בארגון כ-1,500,000 ילדים, והוא מפעיל תחתיו עשרות מחלקות וסניפים הפועלים עם קהלים ייעודיים ודואגים להגשמת מטרתו של הארגון לחיזוק ערכי היהדות ולזירוז ביאת המשיח.

פרוייקטים והוצאה לאור[עריכה]

Moshiach Times[עריכה]

עלון 'משיח טיימס'
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Moshiach Times (גליון)

העיתון שהחל לצאת לאור חודשיים לאחר הקמת הארגון, מתורגם לחמש שפות, ומופץ בעשרות אלפי עותקים. נערך על ידי ר' דוד שלום פייפ, והרבי עבר והגיה את כל השערים של הגליונות עד תשנ"ב.

בין ההוראות הידועות שהרבי הקפיד שיהיה על השער תמיד תמונה של ילד וילדה.

חידון הרמב"ם העולמי[עריכה]

בשנת תשנ"ד פתח הארגון במבצע לימוד עולמי של ספר המצוות לרמב"ם במסגרתו שיננו הילדים את עיקרי תרי"ג המצוות והשתתפו בתכנית תחרותית בסיומה נבחרו חתני המצוות העולמיים. תכנית זו המשיכה גם בשנים שלאחר מכן, ומשתתפים בה מידי שנה כ13,000 ילדים מכל רחבי העולם.

החייל[עריכה]

בשנת תשס"ב החל לצאת לאור עלון נוסף בשפה האנגלית בשם 'החייל', המיועד בעיקר לילדי חסידי חב"ד דוברי האנגלית, ומופץ בקהילות החב"דיות בארצות הברית. בעשור הראשון להדפסתו יצא העיתון לאור פעם בחודש, ולאחר מכן עם התבססותו והגדלת תפוצתו, הפך לגליון שבועי והוא מודפס בפורמט צבעוני מלא.

מוזיאון הילדים[עריכה]

בנין מוזיאון צבאות ה'
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מוזיאון צבאות השם

בשנת תשס"ד פתח הארגון את מוזיאון צבאות השם הממוקם מול 770. המוזיאון הייחודי מושך אליו מידי שנה אלפי מבקרים, ביניהם ילדים יהודים מכל הזרמים ואף גויים, אנשי ממשל ושררה. המוזיאון משתרע לגובה 6 קומות והושקעו בבנייתו מעל 40 מליון דולר.

במוזיאון ממוקמים משרדי הארגון, ובקומה הראשונה שלו פועלות מסעדה בשרית ומסעדה חלבית[2], והוא כולל אולם אירועים מפואר, ובית כנסת פעיל.

בג' באייר תשס"ו (2006) זכה המוזיאון בפרס לאומנות ותרבות[3]

JewishKids[עריכה]

ילדי האינטרנט JewishKids הינו אתר המיועד לילדים והוא מאגד בתוכו תכנים חינוכיים לילדים המעוצבים ומאויירים בהתאם לעולמם של הילדים. באתר ישנם סרטי וידאו לצפיה, משחקים לימודיים, סיפורים לקריאה ולשמיעה, מוזיקה יהודית ועוד.

האתר מפועל בשיתוף פעולה עם האתר חב"ד.אורג.

תוכנית ראלי[עריכה]

מדי חודש מפיק הארגון תוכנית ראלי, שהיא כינוס עולמי של חיילי צבאות ה'. שבמרכזה עומד התוכן החסידי של החודש.

התוכנית באיכות גבהה הן מצד התוכן והן מצד הביצוע.

את התוכנית עורך ומגיש ר' שמריהו וויינבאום.

כל התוכניות נגישות און ליין בחינם.

צוות הארגון[עריכה]

מחלקת חבר העמים[עריכה]

  • מנהל - הרב יוסף יצחק גליק
  • הוצאה לאור - הרב שמואל בראון
  • מנהל הפיתוח - הרב צבי הירש לרנר

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. כך לדוגמא בעיתון השלישי שיצא לאור לקראת חודש ניסן והוכנס לרבי להגהה, הופיע ציור של ילד מתבונן בספר בו הדביק את סימני ליל הסדר, והרבי הורה שצריך להופיע על השער גם ציור של ילדה.
  2. בעבר פעלה במקום חנות למוצרי "צבאות השם".
  3. מוזיאון צבאות השם זכה בפרס לאומנות ותרבות באתר חב"ד אינפו