צ'רנוביץ'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעת מניח/ת תבנית זו. אתם מוזמנים להרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, או להסביר את חשיבותו בדף השיחה שלו.
מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך, הערך יימחק (ניתן לראות מתי הוצבה התבנית בהיסטוריית הדף).

צ'רנוביץ' הינה עיר במחוז אוקראינה, אחרי יציאת רוסיה השתכנו בעיר זו כמות גדולה של חסידי חב"ד ונוסדה שם קהילת חב"ד.

היציאה[עריכה]

25px ערך מורחב – היציאה מצ'רנוביץ'

"היציאה מצ'רנוביץ" הייתה יציאה שבה ניסו לצאת חסידי חב"ד שנשארו ברוסיה (שלא הצליחו לצאת ביציאה הגדולה), דרך העיר צרנוביץ', יציאה זאת כשלה ובסוף והובילה למעצרים לשאר חסידי חב"ד שנשארו.

קהילת חב"ד[עריכה]

אחרי שמת סטלין בשנת תשי"ג, השתחררו כמה מחסידי חב"ד שהיו בכלא, רובם שמשפחתם גרו בצ'רנוביץ' עברו לעיר זו וכך הוקם בה קהילת חב"ד, במשך השנים קיבלו חסידי חב"ד אשרת יציאה מרוסיה, וקהילת חב"ד בצ'רנוביץ' התפוגגה. הרבה מן חסידי ששהו בצ'רנוביץ' היו לראשי זקני חב"ד, להלן חלק מהם:

ר' צבי הירש רבינוביץ'[עריכה]

25px ערך מורחב – צבי הירש רבינוביץ

ר' הירש'ל רבינוביץ', היה מראשי הלוחמים למען חיזוק חומת היהדות בצ'רנוביץ' שבאוקראינה הקומוניסטית. למרות המרחק ומסך הברזל שחצץ בין רוסיה לשאר מדינות העולם, שמר על קשר עם הרבי מלך המשיח. שלוחי הרבי לרוסיה היו עוברים דרך צ'רנוביץ' ומעבירים לו מסרים שונים.

ר' הירש'ל היה מתייעץ עם הרבי בכל נושא, והיה מקבל ממזכירות הרבי סיוע כספי לפעולותיו השונות בצ'רנוביץ'. נוהג היה לומר תמיד: "נשלח מכתב אל ה'סבא' ואז נדע מה נעשה. הוא רקם תכנית איך לצאת מרוסיה הסגורה והמסוגרת, אך כששאל על כך את הרבי, הרבי ענה לו להישאר בצ'רנוביץ ולעמוד על משמר היהדות.

ר' משה וישצקי[עריכה]

25px ערך מורחב – משה וישצקי

במהלך שנות מגוריו בצ'רנוביץ' עסק בליבוי הגחלת היהודית, ופעל בין השאר להקמת המקווה בעיר יחד עם ר' מענדל פוטרפס ובסיועו של ר' משה לייב גולדיס.

בשנת תש"ט ניסה עם עוד כמה חסידים שנשארו ברוסיה לנסות לברוח דרך רומניה בהיציאה מצ'רנוביץ' אך ניסיון זה נכשל מה שהוביל למעצרו.

ר' אברהם שמואל לבנהרץ[עריכה]

25px ערך מורחב – אברהם שמואל לבנהרץ

בשנת תש"ז ניסה להצטרף למבצע הבריחה הגדול של החסידים, אך משהתברר כי הגבולות נסגרו עבר להתגורר בעיר צ'רנוביץ' הסמוכה לגבול הרוסי עם רומניה.

בתקופת מגוריו בצ'רנוביץ דאג להחייאת הקהילה היהודית ולשיפוצו של מקווה הטהרה העירוני כשלצורך כך שילם מהחסכונות אותם שמר על מנת לחתן את בתו.

צ'רנוביץ' כיום[עריכה]

בשנת תשס"ד הגיע לעיר השליח הרב מנחם מענדל גליצנשטיין ופתח בה בית חב"ד.


עיירות באוקראינה
אזור ווהלין: מחוז דנייפרופטרובסק - דנייפרופטרובסק · דנייפרדרז'ינסקמחוז ז'יטומיר - אוורוטש · ברדיצ'ב · ז'יטומיר · לוצק · קוריץ · רובנומחוז חמילנצקי - אניפולימחוז חרסוןמחוז לבובמחוז מיקולאייבמחוז סומי - רומנימחוז פולטובה - האדיטש · קרמנצ'וגמחוז צ'רניגוב - קרלביץ · נייז'יןמחוז רובנו - אוסטרוה · מזריץ'מחוז חרקוב · מחוז צ'רקאסי · אלכסנדריה · קריבוי רוגמחוז צ'רנוביץ' - צ'רנוביץ'
עיירות ברוסיהעיירות בבלארוסעיירות בליטאעיירות בלטביהעיירות בפולין
‏‏