פנחס לייבוש הרצל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב פנחס לייבוש הרצל, צילום: שמעון קאהן

הרב פנחס לייבוש הרצל (י"ט תשרי תרפ"ג-ד' תשרי תשע"ה) היה מזקני חסידי חב"ד בארץ שכיהן כמשפיע בבית הכנסת חב"ד 'בעל התניא' בירושלים.

תולדות חייו[עריכה]

נולד בירושלים בי"ט תשרי תרפ"ג להוריו הרב נפתלי צבי ומרת יוכבד חנה הרצל, כצאצא של רבי מרדכי אליעזר ובר ושל הרב אלימלך פרלמן.

בהיותו בגיל 16 נכנס ללמוד בישיבת תורת אמת החב"דית, שם למד לצידם של הרב ישראל צבי הבר, הרב משה אשכנזי, הרב אפרים וולף, ועוד.

ובהגיעו לגיל נישואין הציעו לו את השידוך עם רעייתו שטערנא פרידא (בתו של החסיד החב"די הרב מנחם נחום יצחק אייזיק חאנון מחברון, יליד העיירה ליובאוויטש). הזוג שאל את אדמו"ר הריי"צ, שענה על השאלה במברק ברכה מהיר באנגלית שתוכנו "הסכמה וברכה". לאחר קבלת הברכה קבע הזוג את מגוריו בשכונת בתי אונגרין הירושלמית, שם נותר להתגורר במשך כל ימי חייו.

כבר בצעירותו הצטרף לפעילות בהפצת מעיינות החסידות בקרב תושבי העיר.

בעת שלמד ב'כולל אברכים' שתחת הנהלת מוסדות 'תורת אמת', קיבל הוראה מהרבי להתחיל בכתיבת דו"ח תקופתי מפורט מהנעשה עם עדת חסידי חב"ד בירושלים, ומאז ואילך במשך קרוב לארבעים שנה היה כותב מידי שבועיים מכתב לרבי בו פירט את כל הפעילויות והשיעורים של הקהילה החב"דית בירושלים, ואת כל ההתרחשויות הקשורות עם הקהילה.

בגיל צעיר התמנה כמשפיע בית הכנסת החב"די 'בעל התניא', ובתפקיד זה כיהן עד לפטירתו, במשך עשרות שנים, לצד ידידו ר' שמעון יעקובוביץ.

הרב הרצל נמנה מאז ומתמיד על החסידים המאמינים בגלוי בזהותו של הרבי כמלך המשיח, ואף הצטרף וחתם על הפסק דין ההלכתי בענין זה, וגם בשנותיו המאוחרות הקפיד להשתתף בכנסים ובעצרות הקשורות עם פרסום בשורת הגאולה של הרבי, והיה מתכבד לשאת בהם דברים.

נפטר בשיבה טובה בד' תשרי תשע"ה בגיל 92, ונטמן לצד רעייתו בהר המנוחות בירושלים.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב ישעיהו הרצל - רב העיר נצרת עלית
  • בנו, הרב מרדכי הרצל - ביתר עילית
  • בנו, הרב אברהם הרצל - ירושלים
  • בנו, הרב דוד הרצל - קראון הייטס
  • בנו, הרב יוסף יצחק הרצל - כפר חב"ד
  • בנו, הרב שניאור זלמן הרצל - בני ברק
  • בנו, הרב אלימלך הרצל - קרית מלאכי
  • בתו מרת בריינדל רבינוביץ - ירושלים
נכדיו

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]