פורטל:ערים וקהילות חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פורטל ערים וקהילות חב"ד
אייקון ערים וקהילות חבד.png

עם התפשטות החסידות הכללית וחסידות חב"ד בפרט, נוצרו קהילות חב"ד רבות, מן הראשונות שבהם וילנא ושקלוב. כמו כן היו ערים חסידיות רבות בהם שכנו כמעט חסידים בלבד, מן הראשונות שבהם הרקי ודוברומיסל. במשך הדורות התפרסמו ונוצרו קהילות רבות ברחבי העולם, ברחבי אירופה נדדו חסידים שיצרו בעקבותיהם קהילות. בעיר יאסי שברומניה נוצרה קהילה בעקבות התיישבותו של החסיד רבי יצחק משה מיאסי, וכהנה רבות. בארץ ישראל נוצרה קהילה חסידית בטבריה ובחברון, ואף באמריקה החלו להיווצר קהילות רבות.

קהילות חב"דיות גררו בעקבותיהם בניית בתי כנסת חב"דיים ומינוי רבנים חב"דיים. ידועה הוראתו של האדמו"ר האמצעי שבמקרה שאי אפשר למנות רב חב"די יש לדאוג לפחות למינוי שוחט חב"די[דרוש מקור].

בעקבות תקנת אדמו"ר הזקן אודות בניית מקווה בור על גבי בור ושיכלול התקנה מאוחר יותר בידי נינו אדמו"ר הרש"ב, עם הקמת הקהילות החב"דיות הוקמו גם מקוואות חב"דיות.

הקמת תלמוד תורה חסידי היא תוצאה מתבקשת מקיומה של קהילה חסידית, ומוסדות חינוך לילדי החסידים אף הם נוצרו. הקהילות מושכות ויוצרות סביבם סביבה חסידית ההולכת וגדלה, וכמאמר אדמו"ר הריי"צ[1] "כשמעמידים פנס מתקבצים החפֵצים באור".

בדור השביעי, עם התחזקות והגדלת מפעל השליחות, הרי בוא השליח לעיר גורם במשך הזמן להיווצרות קהילה חב"דית סביבו. ע"פ הוראת הרבי[דרוש מקור], משתדלים שבכל קהילה חב"דית תהיה גם ישיבת תומכי תמימים.

הקהילות החב"דיות הגדולות היו תמיד במקום מושבו של האדמו"ר, כאשר יחד עמו נדדה הקהילה המרכזית, כיום, הקהילה החב"דית הגדולה בעולם היא בקראון הייטס ובה מונים כ- 2500 משפחות, כן ירבו.

בחודש אייר שנת תש"ט הקים אדמו"ר הריי"צ בארץ הקודש את כפר חב"ד בו נמצאת כיום קהילת חב"ד הגדולה בישראל. על פי הוראת הרבי הוקמו קהילות חב"ד בנחלת הר חב"ד בירושלים ובצפת.

הערות שוליים