פורטל:מוסדות וארגונים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פורטל מוסדות וארגונים
אייקון מוסדות וארגונים.png

את המוסד החב"די הראשון הקים כמובן אדמו"ר הזקן, מוסד בשם "כולל חב"ד", שמטרתו היא עזרה גשמית לנזקקים בארץ הקודש.

במשך כל שנות מושבה של חסידות חב"ד בליובאוויטש וברוסיה בכלל לא ידוע על מוסדות מיוחדים שהוקמו עם זיהוי חב"די רשמי על-ידי רבותינו נשיאינו, אף שברור כי הפעילות החב"דית גם באותם שנים לא נעשתה מעצמה, ובכל דבר וענין התארגנו החסידים לפעול את המטרות ולהשיג את היעדים שעמדו על הפרק.

עוד בהיותו בפולין, ערב נסיעתו לארצות-הברית, הקים אדמו"ר הריי"צ את מוסד העל של חסידות חב"ד - "אגודת חסידי חב"ד", שמטרתו לפקח ולבקר את פעילות חב"ד בכל המקומות.

בהגיעו לאמריקה הקים את שלושת המוסדות המרכזיים שבהם נכללת הפעילות החב"דית כולה, והם ה"מרכז לעניני חינוך", "מחנה ישראל", והוצאת ספרים "קה"ת", בראשם העמיד את חתנו וממלא מקומו, הרבי שליט"א מלך המשיח.

לאחר עלותו על כס הנשיאות הקים הרבי שליט"א גם את המוסד "צעירי אגודת חב"ד" שהיא האחראית על החלק המעשי של הפעילות החב"דית. במשך השנים התרחבה הפעילות החב"דית בקפיצות. בי"א ניסן תשל"ב, שנת השבעים לרבי שליט"א מלך המשיח, קרא הרבי להקים במשך השנה שבעים מוסדות חב"דיים חדשים, ומאז ועד היום המספר הספיק לגדול.

כיום מכסים את הגלובוס אינספור מוסדות וארגונים חב"דיים מכל הסוגים ובכל התחומים, ארגון "צבאות ה'" לילדים ולנוער, ארגון "נשי ובנות חב"ד", מוסדות הו"לות, מסודות חינוך בכל הרמות, לכל הגילאים ובכל ריכוז חב"די, בתי חב"ד בכל מקום יהודי, ו"מטה משיח בארץ הקודש", מוסד שהרבי שליט"א מלך המשיח הקים בשנת תנש"א, ומטרתו – להביא את המשיח!