עובדיה איסקוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב איסקוב

הרב עובדיה (ארתור) איסקוב, שליח הרבי, רב העיר דרבנט, ברפובליקה של דאגסטן בדרום רוסיה. חווה מספר פעמים אירועים אנטישמיים בגין היותו יהודי ופעילותו עם הקהילה היהודית בדאגסטן.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בדאגסטן בשנות שלטון הקומוניסטים, ובשל כך לא ידע מאום על יהדותו מלבד העובדה כי הוא יהודי. בנערותו התגלה אצלו כשרון הציור, וציוריו עוררו תשומת לב מיוחדת בעיר הבירה של דגסטן. בזכות כך קיבל מילגת לימודים מיוחדת מהאקדמיה הרוסית לאמנות שבמוסקבה.

התעוררותו הרוחנית התעוררה בעקבות מפגש עם אורחי כבוד במקום לימודיו, כאשר הפרופסור הציגו כ'אחד האמנים המוסלמים הטובים ביותר', דבר שקומם אותו וגרם להצהרתו כ'יהודי'. בתגובה השיב לו הפרופסור, "אם אתה יהודי, היכן החוטים שלך". כשהבין כי אינו יודע מאום על יהדותו פנה לבית חב"ד במוסקבה, והחל להשתתף בשיעורים, עד שבעידוד הרב לאזאר עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים מוסקבה, משם המשיך לישיבת תומכי תמימים בקריית מלאכי.

רעייתו חיה מרים, התקרבה ליהדות במכללת בית חנה בפטרבורג.

לאחר נישואיהם יצאו לשליחות בשנת תשס"ד בעיר הולדתו, דרבנט, שם החל לעורר את הקהילה היהודית.

הוא פתח בית כנסת, מקווה טהרה, גן ילדים, בית תמחוי ושירותים נוספים לטובת הקהילה, ומשמש בכל תפקידי הקהילה.

תקופה מסוימת שהתה משפחתו בצפת בשביל חינוך הילדים, כיוון שבדגסטן אין מקומות לימוד מסודרים, כשהוא שוהה במקום השליחות. וכעת הוא גר במוסקבה. אבל עדיין הוא עובד ומסייע ליהודים בדדרבנט.

אירועים אנטישמיים[עריכה]

בשנת תשס"ו הותקף על ידי מוסלמים אנטישמיים, כשאבן גדולה נזרקה לחדר השינה בביתו, בזמן ששהה שם עם אשתו ובנם הקטן. בנס לא נפגעו. יומיים קודם לכן נופצו חלונות בית הכנסת של הקהילה.

בשנת תשע"ג, ביום חמישי י"ח במנחם אב כשחזר משחיטה בשעת לילה מאוחרת עבור הקהילה היהודית במקום, נורה על ידי מתנקש מוסלמי בפתח ביתו, ונפצע אנושות[1]. הירייה כוונה לעבר הלב, אך רגע קודם הפגיעה הסתובב, והכדור פגע בכבד, מה שהציל את חייו.

לאחר הפגיעה ניסה המתנקש לפגוע בו שוב, אך זעקותיו לעזרה גרמה לשכנים רבים לצאת והמתנקש ברח. הוא הספיק לדבר עם השוטרים ולמסור תיאור פנים של היורה, עד שאיבד את הכרתו.

לאחר טיפול ראשוני בבית הרפואה המקומי, צוות רפואי מישראל הוטס להביאו ארצה, אז אושפז בבית הרפואה "בילינסון" בפתח תקווה, במימון "איגוד הקהילות היהודיות", שם התייצב מצבו.

דקות ספורות לפני שבת התעורר לראשונה מאז איבד את הכרתו, ומסר כי ברצונו לחזור למקום שליחותו והתראיין לתקשורת.

בימים הסמוכים לראש השנה תשע"ד התאשפז שוב בשל זיהום חמור שהתפתח באזור הירי[2].

בסוף חודש תשרי חיסלו כוחות מיוחדים של הסוכנות ללוחמה בטרור של צבא רוסיה חמישה טרוריסטים, ביניהם שריף אחמדוב שעמד מאחורי הירי[3].

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים