ספר התולדות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סט ספר התולדות
דף השער של ספר התולדות על אדמו"ר הזקן

ספר התולדות היא סידרה הסוקרת את חייהם של הבעל שם טוב, המגיד ממזריטש ושל אדמו"רי חב"ד עד לאדמו"ר הריי"צ, כפי שתיעדו אדמו"רי חב"ד בעצמם בשיחותיהם ומכתביהם ובעיקר אדמו"ר הריי"צ. את הסדרה ערך הרב אברהם חנוך גליצנשטיין.

היוזמה התחילה בשנות היו"דים כבשאותה תקופה כתב הרב גליצנשטיין מאמרים בבטאונים שונים. בתוך כך הוא קיבל מכתב מהרבי ובו נשאל אם יוכל לסדר מחדש את הספר בית רבי. הרב גליצנשטיין נענה בחיוב והתחיל לכתוב על הבעש"ט. כשסיים העביר את כתב היד לרבי. עבודתו נשאה חן בעיני הרבי שכתב לו שיעשה כדוגמתו על כל ששת אדמו"רי חב"ד.

במהלך עבודתו, קיבל הרב גליצנשטיין הנחיות ברורות נוספות כשאחת מהם היא, שבסדרה ייכללו רק דברים שהאדמו"רים עצמם סיפרו ולא מסיפורי החסידים. לכן לא נכללו בסדרה הרבה דברים שידועים בין החסידים, מכיוון שלא הופיעו בכתביהם ובשיחותיהם של האדמו"רים. זו הסיבה גם שאין 'ספר התולדות' על הרבי, מכיוון שהוא עצמו כמעט לא סיפר על קורות-חייו[דרוש מקור].

במלאכת הכתיבה החל לפני יותר מחמישים שנה. הוא עבר על כל השיחות והאיגרות של האדמו"רים, תרגם וערך וסידר לפי פרקים. כל ספר הועבר אל הרבי לפני הדפסתו וקיבל את אישורו. הסדרה מופיעה בהוצאת קה"ת ומכילה ארבעה עשר כרכים.

ספר התולדות אדמו"ר מהר"ש[עריכה]

ספר התולדות שערך הרבי

בשנת תש"ז ערך הרבי בעצמו את ספר התולדות אדמו"ר מהר"ש, על פי רשימות ושיחות אדמו"ר הריי"צ. ר' שמואל קרקובסקי לקח על עצמו את הוצאת הדפסת הספר, והרבי כתב לו "גודל זכות פרסום הספר הנ"ל בוודאי אין צריך ביאור למר ולדכוותי'".

כמו כן בספר רשימת מאמרי אדמו"ר מהר"ש.

במשך השנים נתגלו עוד שיחות וזכרונות אודות הרבי מהר"ש, וכשר' חנוך גליצנשטיין ערך את ספר תולדותיו של אדמו"ר מהר"ש, הוא התבסס על חיבורו של הרבי בתוספת השיחות שהגיעו לידיו אז.

קישורים חיצונים[עריכה]