ספר ההשתטחות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Merge-arrows-3.png מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך מענה לשון, הסיבה לכך היא: הספר הוא מהדורה מורחבת של מענה לשון.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים תוך שבוע מיום הצבת התבנית.
הספר (COL)

ספר ההשתטחות יצא לאור לראשונה בשנת תשנ"ו.

הספר כולל ליקוט מתוך כתבי רבותינו נשיאינו בעניני התקשרות לצדיק לאחר הסתלקותו, והשתטחות על קברי צדיקים בכלל ועל קברי רבותינו נשיאינו בפרט.

מתכונת הספר בנויה על פי הקדמת הרבי לספר מענה לשון שהוציא לאור בשנת תש"י, שבה כותב על תוכנית להו"ל בחוברת קובץ הכולל את אגרת הקודש - פרק כ"ז וביאורה, מספר מאמרים,[1], ותשובה ממהרי"ל אחי אדמו"ר הזקן אודות הציון של אחיו אדמו"ר הזקן. וראה בהערות של המהדיר של ספרי האדמור האמצעי על קונטרס ההשתטחות כי לא ברור כלל כי ספר זה. הינושל האדמו"ר האמצעי מכמה סיבות: ראשית ,שמו של המחבר לא נרשם במהדורות הראשונות.שנית,לא ברור מיהו מנחם מנדל שנפטר ובעקבותיו נכתב קונטרס זה. שלישית,סגנון קונטרס זה שונה לגמרי מסגנונו של האדמו"ר האמצעי. על כן לא צריך לאחד אותו עם שאר מאמרים של האדמור האמצעי. גם יכול להיות כי מי שחיברה קונטרס זה הינה הרבנית פריידל ,בת האדמור הזקן על פטירת בעלה מנחם מנדל ,לכן לא נזכר שם המחבר של קונטרס זה.

לפי תוכנית זו נערך ספר ההשתטחות ונוספו בו בשעתו גם מאמרי ההשתטחות להרב הלל מפאריטש שיצאו לאור על ידי הרבי,וכן עוד דברי תורה מכל אחד מרבותינו נשיאינו בנושאים אלה.

אגרת הקודש סימן כ"ז נדפסה בספר עם רשימות הרבי עליה שיצאו לאור בשעתם, וכן נדפסו הערות הרה"ק ר' לוי יצחק שניאורסון, על אגרת קודש זו.

במהדורא האחרונה נוספו עוד כמה פרטים חשובים, כגון: מהדורא שניה של רשימות הרבי על אגרת הקודש סימן ז"ך, וכן נוסף בסוף הספר סדר "מענה לשון", לתועלת הלומדים והמעיינים.

הערות שוליים

  1. ענין ההשתטחות לאדמו"ר האמצעי, מאמר ד"ה להבין מ"ש בזהר כו' גנתא לא עאל בה ההוא גננא לאדמו"ר הצמח צדק, ד"ה פיזר נתן לאביונים תרצ"ב לאדמו"ר הריי"צ.