ספרי חסידות והקהל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במסגרת הקהל בעולם, קרא הרבי בשנת תשכ"ז לערוך גם הקהל של כתבי וספרי חסידות לספריית חב"ד ולקה"ת[1]. במסגרת המבצע הגיעו לרבי מאות ספרים.

כמו כן, יצאו ספרים רבים המבארים ומסבירים את עניינה של מצות הקהל לאור תורת הרבי.

הוצאות לאור[עריכה]

עלון "התאחד בהקהל"[עריכה]

העלון התאחד בהקהל מלקט משיחותיו של הרבי בנושא הקהל. יצא לאור בשנת תשמ"ח על ידי מטה הקהל של צעירי אגודת חב"ד ארץ הקודש, בניהול הרב חיים לוי יצחק גינזבורג.

לקראת שנת הקהל תשס"ט הפיקה "האגודה למען הגאולה האמיתית והשלימה עלון הסברה בשם "להתאחד בהקהל של גאולה" ובו מוסבר בצורה השווה לכל נפש את מצוות הקהל בימינו, ומציע לקורא להצטרף ל"מבצע הקהל" לזירוז התגלותו של הרבי. העלון הופץ על ידי מרכז ההפצה של מ. מ. ש הוצאה לאור.

ילקוט הקהל[עריכה]

החוברת ילקוט הקהל

ילקוט הקהל היא חוברת שיצאה לאור לקראת שנת "הקהל" תשמ"א, על-ידי רשת אוהלי יוסף יצחק, ונכתבה על ידי הרב חיים מנחם טייכטל.

החוברת יצאה לאור בעקבות הוראתו של הרבי לרב טייכטל ב"יחידות" בשנת תשל"ה, לעסוק בהוצאת ספרי הלכה וחינוך, בהיותם "צו השעה".

לקראת שנת הקהל ההיא, שאל הרב טייכטל את הרבי האם כדאי להשקיע כוחות בעניני "הקהל", למרות שמצוותה ותוקפה מוגבלים בזמן ומקום (רק בבית המקדש וביום מסויים). תשובתו של הרבי היתה חיובית, ולאחר שהרב טייכטל החל לעסוק בדבר נוכח הוא לדעת כי לא זו בלבד שעניניה של מצות הקהל אינם מוגבלים לא בזמן ולא במקום, אלא - כדברי הרבי - "הקהל" היא מצוה המשכית, שתקופתה על פני כל השנים בכל מקום ומקום.

בחוברת מסודרים היטב המקורות העוסקים במצוה כפי שהיתה בזמן שבית המקדש היה קיים, ובפרטים של המצוה כפי שהם כיום, נכון לשנת תשמ"א על פי שיחות ומכתבי הרבי.

הרב טייכטל ערך את החוברת בלשון בהירה, והיא הופצה בין כל בתי הספר של ה"רשת" ואף מחוצה להם, ושימשה בסיס לדיון ער ולימוד ממצה של המקורות בענייני הקהל.

קהל גדול[עריכה]

שער הספר

הספר "קהל גדול" מכיל ליקוט וביאור מתורתו הרחבה הרבי אודות שנת הקהל. לרגל שנת הקהל תשס"ט, הוציא לאור "מכון ממ"ש", ספר חדש מרהיב עין, מחולק לשנים עשר פרקים מכל תורתו של הרבי, עם הוספות מגוונות על מצות הקהל. הספר נערך על ידי הרב שמעון וויצהנדלר והוא נותן מענה לשאלה מהי מצות הקהל בימינו, וכיצד מתקהלים בפועל בזמננו.

בשלהי שנת תשע"ה הוציא מכון ממש את הספר במהדורה מחודשת לקראת שנת הקהל תשע"ו, כשלמהדורה נוספו תרגומם של עשרות מכתבים באנגלית אודות מהותו של 'הקהל', לצד שיחות נוספות שהושמטו במהדורה הראשונה.

תוכן ומפתח בענייני הקהל[עריכה]

"תוכן ומפתח בענייני הקהל" הינו מפתח לשיחות, אגרות קודש ומאמרי הרבי בענייני הקהל. מטרתו להצביע על כל השיחות בתורתו של הרבי העוסקות בענייני הקהל, ולעורר את הלומד ללמוד את כל המשנה הרחבה בצורה מסודרת לפי שנות אמירת ופרסום השיחות, המאמרים והאגרות.

המפתח נערך על ידי ר' לוי סטאליק ויצא לאור בפעם הראשונה בשנת הקהל תשס"ב ובפעם השנייה על-ידי ועד חיילי בית דוד בשנת הקהל תשס"ט, במהדורה מורחבת עם הוספות.

קובץ "הקהל את העם"[עריכה]

קובץ הקהל את העם יצא לאור כקובץ הכנה לנסיעה לרבי בתשרי תשס"ט, שהייתה שנת הקהל, העוסק גם ובעיקר בעניני הקהל. נערך והודפס על ידי אש"ל הכנסת אורחים ומרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח.

סוגיות בהקהל[עריכה]

חוברת "סוגיות בענייני הקהל" יצאה לאור על ידי המחלקה הרוחנית של ארגון "הכנסת אורחים - אש"ל" לקראת סדרי הלימוד של תלמידי התמימים ברחבי תבל בחודש תשרי תשס"ט - שנת הקהל. החוברת נערכה במתכונת של חוברות הפרוייקט "סוגיות בגאולה" של את"ה המרכזי 770 שחודשה בשנה שקדמה - תשס"ח, ופתחה את שערי הלימוד בענייני "הקהל" בפני תלמידי התמימים בפתח שנת "הקהל" בהקיפה נושאים מיוחדים מתוך הסוגיא רחבת ההיקף על גדריה ותוכנה הפרושים בכל הספרים החל מתורה שבכתב, תורה שבעל-פה ועד לשיחות הרבי.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. היום יום, שלשלת היחס