נתן אשכנזי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אשכנזי

ר' נתן (נות'קה) אשכנזי (תש"ו-ט"ו סיון תשס"ה) היה בעל תפילה ושוחט ובודק תושב כפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תש"ו בתל אביב, לרב משה אשכנזי רב קהילת חב"ד בתל אביב ולאמו הרבנית דבורה אשכנזי ונקרא על שם סבו מצד אמו הרב נתן גוראריה.

ילדותו היתה בשכונת 'נחלת בנימין' בתל אביב שם כיהנו בני משפחתו ברבנות, בעוד הוא סופג את הלחלוחית החסידית מזקני החסידים שהתפללו בבית הכנסת החב"די בשכונה, וכן רכש מהם את הבקיאות בנוסח התפילה החב"די השורשי, אותו שמע מפי קרוב משפחתו, ר' נחום גולדשמיד שהיה נוהג לעבור לפני העמוד.

בבחרותו למד בישיבת תומכי תמימים לוד וכבר בהיותו בחור לערך בשנת תשכ"ה החל לשמש כבעל תפילה, תפקיד בו כיהן עד לפטירתו בטרם עת, כשליח ציבור בימים הנוראים בבית כנסת 'המרכזי' בכפר חב"ד.

לאחר נישואיו עם רעייתו מרת חנה בת ר' זלמן סודקביץ' התיישב בכפר חב"ד והחל לעסוק לפרנסתו כשוחט ובודק, ובמקביל המשיך לעסוק בחזנות.

עיסוקו בחזנות לא הצטמצם רק לימים הנוראים, ולאורך כל השנה היה שומע קטעי חזנות, וקטעי תפילה שונים, וכן היה משתדל להקליט בעלי תפילה ובעלי מנגנים חב"דיים דוגמת ר' פיניע אלטהויז, ר' בערל לוין,

בחודש סיון תשס"ה שהה באורגוואי כחלק מעבודתו כשוחט ובודק, וכאשר הגיעה אליו במפתיע השמועה על פטירתה הפתאומית של אמו הרבנית דבורה אשכנזי שהייתה בדרכה לבר-המצווה של נינה בכפר-חב"ד, התמוטט ונפטר במקום, בט"ז בסיוון תשס"ה [1].

נטמן בבית העלמין בטבריה בסמיכות לבני משפחתו.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב אליעזר אשכנזי – משלוחי הרבי בתאילנד
  • בנו, ר' יוסף אשכנזי - כפר חב"ד
  • בנו, ר' מאיר אשכנזי - כפר חב"ד
  • בתו מרת לאה וישצקי - כפר חב"ד
  • בתו, מרת טויבע ליבא, אשת הרב זאב דב הלפרין - אלעד
  • בנו, ר' מנחם מענדל אשכנזי – כפר חב"ד

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. היארצייט מצוין ביום ט"ו סיוון מכיוון שבעת פטירתו שהה באורגווואי