נפתלי אסטולין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב נפתלי אסטולין הוא שליח הרבי הפועל עם יוצאי ברית המועצות בלוס אנג'לס, קליפורניה. איש הגות וסופר, העוסק רבות בעניני גאולה ומשיח.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תש"ו בטשקנט לאביו החסיד ר' זלמן לייב אסטולין ולאמו מרת רייזל.

בהיותו בגיל 13 נשלח על ידי אביו לסמרקנד המרוחקת, על מנת שלא יאלץ לשלוח אותו ללמוד במסגרת החינוכית הממשלתית המיוסדת על כפירה, והיה לבחור הראשון שהגיע למקום ונמנה על הגרעין הראשוני סביבו הוקמה הישיבה המחתרתית בעיר.

בהגיעו לסמרקנד השתכן בביתו של ר' פייביש גנקין בחלק העתיק של העיר, אשר הוא ואשתו חאסע לא זכו בפרי בטן וידעו לשמור סוד.

ימים ספורים לפני ראש השנה תשכ"ז הצליח לצאת עם משפחתו את גבולות ברית המועצות, ושימש כשליח לדווח לרבי על כל הפעילות של חמ"ה, והעביר כעבור זמן את התשובה שה"סבא" [הרבי] מתעניין "מה שלום הדודה נחמ"ה והאם יש לה מספיק עוזרים".

על אף שמשפחתו קבעה את מגוריה בארץ, הוא נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצרות קודשנו, שם גם הוסמך לרבנות ובא בקשרי הנישואין עם רעייתו מרת פייגא גורביץ', נכדתו של ר' איצ'ה דער מתמיד[1].

פעילות ציבורית[עריכה]

בשנת תשל"ב הצטרף לשלוחי הרבי בקליפורניה כחלק מעשרת מרכזי חב"ד החדשים שהרב שלמה קונין לקח על עצמו להקים כמתנה לרבי לרגל יובל ה-70 להולדת הרבי, והופקד על הפעילות עם יוצאי ברית המועצות.

במקביל לעיסוקו העיקרי כשליח הרבי בקליפורניה, יזם במשך השנים פרוייקטים רבים מסביב לעולם, דוגמת מבצע מצה המוני, חלוקת ספר המצוות לעידוד הלימוד בתקנת הרמב"ם, ועוד.

בכל הזדמנות בה מגיע לבקר בחצרות קודשנו, נוהג לחלק שטרות לצדקה, כפי שהנהיג הרבי[2].

מפרסם באופן תדיר מאמרי הגות בעניני השעה, וטורי דעה בשבועון בית משיח, העוסקים בקישור עניני הזמן ומאורעות התקופה עם הגאולה הקרובה.

חתם על פסק הדין שהרבי הוא מלך המשיח.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' חיים בנימין אסטולין
  • בתו מרת שטערנא שרה, רעיית ר' יוסך יצחק מינץ – מנהטן ביטש, קליפורניה
  • בתו מרת רחל, רעיית ר' שלום דובער ראדל – הוליווד לוס אנג'לס מאנטאלימפוס
  • בתו מרת שלימה דבורה, רעיית ר' יוסף יצחק ווגל – לוס אנגל'ס
  • בתו מרת אלישבע, רעיית ר' משה בלינוב – פלורידה
  • בתו מרת שיינא יהודית

הערות שוליים

  1. כאשר נודע דבר השידוך לסבא ר' חיים בנימין ברוד, התרגש מאוד ואמר שאולי זכה לזה בזכות ששירת אותו במסירות כאשר התארח בביתו במז'יבוז'.
  2. בדרך כלל נוהג לחלק שטרות מיוחדים בעלי ערך של 2 דולר.