נפש השכלית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נפש השכלית הינה הנפש המבינה בשכל אנושי, מפאת תפקידה משמשת היא כממוצע בין הנפש האלוקית לנפש הבהמית על ידי שהנפש האלקית מסבירה לה אלוקות בשכל אנושי והיא מעבירה את הבכן לנפש הבהמית.

תפקידה ומהותה[עריכה]

בעוד הנפש האלוקית היא נפש שמהותה העיקרית היא שכל אלוקי, כלומר, שכל בלתי מוגבל המבין ומשיג בענינים רוחניים בלבד. והנפש הבהמית היא כמשמע משמה - בהמה. כלומר, מידות בלי מוחין. ואפילו שגם לה יש שכל, אבל זהו שכל עבור השגת תאוותיה, נמצא שהשכל משועבד להבנת והשגת החומר ולא להבין עניני שכל.

התיווך ביניהם נעשה באמצעות הנפש השכלית, אשר מצד אחד היא גם כן מגיעה מקליפת נוגה (מקור הנפש הבהמית), ומצד שני היא יכולה להשיג עניני שכל, בשכל אנושי (כמו הנפש האלוקית).

תפקיד הנפש האלוקית הוא להחדיר עניני אלוקות לנפש השכלית, וכאשר היא מבינה, היא מעבירה את נקודת ה"בכן" לנפש הבהמית עד שפועלת בה להתעורר באהבה ויראה לקב"ה.

צלם[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צלם

מבואר [1] כי בחינת "צלם" הוא בחינת נפש השכלית המחבר הצורה והחומר, שהוא נפש האלקית עם נפש הבהמית לברר בירורים, ובפרטות - חלקי המ והל שבצלם[2].

תפילתה[עריכה]

קטעי התפילה המדברים על הנפש האלקית - "אלקי נשמה שנתתה בי", והברכה "הגומל חסדים טובים לעמו ישראל" (שאומרים בה "ודבקנו ביצר טוב") הם מתפילתה של הנפש השכלית.

הערות שוליים

  1. בע"ח שער כ"ה פ"א המתחיל ענין הצלם באמיתית נלע"ד כו'
  2. ליקוטי תורה פרשת בחוקותי