ניסן מנגל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ניסן מנגל (י"ב שבט תשע"א, בעת מעמד ההכתרה של הרב יוסף ישעיה ברוין)

הרב ניסן מנגל הוא רב בית הכנסת "כתב סופר" בשכונת קראון הייטס

תולדות חיים[עריכה]

נולד בברטיסלבה בירת סלובקיה, ובהיותו בגיל 10 נלקחה משפחתו על ידי הנאצים למחנות המוות. על אף גילו הצעיר שאמר למנגלה שהוא בגיל 17 אמר לו שאתה בן 11 אבל תלך אם אבא שלך, ובשל כך הצליח להינצל ממוות, והיה מהנערים עליהם ערך הצורר ניסויים רפואיים ובשל כך שרד את כל אימות השואה.

כאשר התקרבו כוחות הברית, הצטרף עם שאר אסירי המחנה לצעדת המוות, ובנס הצליח לשרוד את כל הצעדה ולהישאר בחיים[1].

לאחר סיום המלחמה, למד בישיבת תומכי תמימים מונטריאול בתשי"ט קיבל סמיכה לרבנות.

מספר פעמים נשלח על ידי הרבי לליקווד הנחשבת למעוז הליטאי-אמריקאי של ההתנגדות לשיטת החסידות, וקירב שם מספר בחורים ואברכים לתורת החסידות.

לאחר נישואיו עם רעייתו רייזל, בתו של הרב לייב הארליג, התיישב בשכונת קראון הייטס, ובהמשך התמנה לדיין בבית דין צדק קראון הייטס ולרב בית הכנסת 'כתב סופר' בשכונה.

בתשל"ה חיבר ספר מראי מקומות וציונים על שולחן ערוך חושן משפט של אדמו"ר הזקן. בנוסף, ערך מספר ספרים תחת הוצאת הספרים קה"ת, ביניהם תרגומים לאנגלית של הסידור והמחזור החב"די, מבוא ומראי מקומות לתניא בתרגות ערבי שיצא לאור בקזבלנקה, וספרים נוספים בשפה האנגלית.

בשנת תשס"ו עמד לצידו של הרב אהרן יעקב שווי והוציא גילוי דעת משותף[2] יחד איתו עם הרב שמואל פסח בוגומילסקי נגד קיום בחירות מוטות שהתקיימו בצורה לא ישרה וללא פיקוח חיצוני.

בשנת תש"ע כאשר נפסק על ידי הרכב בית הדין של הזבל"א לקיים בחירות לאיוש משרת הרב השלישי בשכונת קראון הייטס, הציג את מועמדתו ונתמך על ידי הרב אהרן יעקב שווי, אך מאוחר יותר הסיר את מועמדותו לטובת הרב יוסף ישעיה ברוין.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב אליעזר אלימלך (ע"ה) מנגל משלוחי הרבי בניו ג'רזי[3].
  • בנו, הרב אברהם ישראל מנגל, שליח בשכונת בלו אש, סינסינאטי, אוהיו
  • חתנו, הרב הערסון, שליח בניו ג'רזי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים