יפרח בימיו צדיק (ניגון)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף ניגון שי"א)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ניגונים שחוברו על פרק התהילים של הרבי
אורך ימים · הרנינו לאלקים עוזנו · מזמור שיר ליום השבת · רועה ישראל האזינה · שיר מזמור לדוד · בך ה' חסיתי · כמופת הייתי לרבים · אבוא בגבורות · תרננה שפתי · כמופת הייתי לרבים · יפרח בימיו צדיק · ואלוקים מלכי מקדם · וכל קרני רשעים אגדע · נודע ביהודה אלוקים · אתה הא-ל עושה פלא · וינחם לבטח · ויבחר בדוד · ואנחנו עמך וצאן מרעיתך · וידעו כי אתה · אני אמרתי אלוקים אתם

ישנם שני ניגונים המכונים בשם יפרח בימיו צדיק'.

הניגון המקובל כ'יפרח בימיו'[עריכה]

בי"א ניסן שנת תשל"ג, לכבוד יום הולדתו של הרבי, התאים ר' שלמה קונין ניגון למילים מתוך פרק התהילים החדש של הרבי: "יפרח בימיו צדיק ורוב שלום עד בלי ירח: וירד מים עד ים ומנהר עד אפסי ארץ לפניו יכרעו ציים ואויביו עפר ילחכו"[1]. הצעה זו, היא שהתקבלה לבסוף כפרקו של הרבי למזמור ע"ב.

בתשל"ד הוסיף הרב קונין לניגון מילים מהפרק החדש (פרק ע"ג פסוקים כ"ה - כ"ו): "מי לי בשמים ועמך לא חפצתי בארץ: כלה שארי ולבבי צור לבבי וחלקי אלוקים לעולם"

ניגון שי"א[עריכה]

ניגון שי"א בספר הניגונים, הוא ניגון שמח שנרשם מפי ר' שמואל זלמנוב.

הצעתו כניגון לפרק הרבי[עריכה]

ר' שמואל זלמנוב הציע לחבר את ניגון שי"א עם מילים מפרקו החדש של הרבי לי"א ניסן תשל"ג - ע"ב. אך לבסוף ניגון זה לא התקבל 'כניגון השנה על פרקו של הרבי'.

שאלת המקור[עריכה]

מקורו של ניגון שי"א לא ברור, בחסידות חב"ד מקובל שמקור הניגון הוא מר' שלמה דער געלער, שהיה מלמד בעיירה החסידית נעוול, אך בחסידות מודז'יץ מקובל שהניגון הוא של האדמו"ר הראשון לחסידות מודז'יץ, האדמו"ר בעל ה"דברי ישראל", זצ"ל. ובמודז'יץ קרוי הניגון בשם 'ריקוד הקאזאק'ל'.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. תהילים פרק ע"ב פסוקים ז'-ח'