ניגון אני מאמין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ניגון אני מאמין, הינו ניגון שנתחבר על ידי רבי עזריאל דוד פסטג, חסיד מודזיץ', חזן ומלחין בולט בוורשה שלפני מלחמת העולם השנייה, שנרצח בשואה. חיבר את הניגון בדרכו על קרונות הרכבת המובילים לאושוויץ. רבי עזריאל הבטיח חצי מהעולם הבא שלו למי שיצליח להביא את הניגון לרבו, האדמו"ר ממודז'יץ שהתגורר אז בארצות הברית, מתוך שני יהודים שהתנדבו וקפצו מן הרכבת אחת התרסק והשני הצליח להביא לאדמו"ר את הניגון.

אמר אז האדמו"ר ממודז'יץ

עם ניגון זה צעדו יהודים אל משרפות הגזים, ועם הניגון הזה יצעדו היהודים לקבל את פני משיח צדקינו.

מילות הניגון:

15px אני מאמין באמונה שלימה בביאת המשיח, ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא. 15px
– עיקר הי"ב - מ"י"ג עיקרי האמונה

תוכן הניגון - מסירות נפש[עריכה]

על ניגון זה אמר הרבי:

בנוגע לניגונים, מחבבים את הניגונים של הרביים, דהיינו, ניגונים שהרביים חיברו בעצמם או שבחרו בהם וחבבום. ואף על פי כן, בודאי יש חביבות מיוחדת גם לניגון זה, - ניגון שניגנו יהודים בשעה שהלכו למסור נפשם בפועל ממש על קידוש השם, שכן, להיותם בני אברהם יצחק ויעקב יש בהם כח המסירת נפש שמצד נקודת היהדות, ועד כדי כך, שאף שידעו היטב להיכן מוליכים אותם, הלכו בתוקף ומתוך ניגון!

וכשם שמצינו שחיטה אחת פוטרת את הכרי, היינו, שהחיטה נעשית קודש והיא בבחינת שליח ציבור עבור כל הכרי, כן הוא גם בנדון דידן, שעל ידי זה שיהודים הלכו למסור נפשם על קידוש השם עם ניגון זה, נתקדש הניגון, ולא עוד, אלא שעל-ידי זה פעלו שכל אלו שינגנו ניגון זה, יתוסף אצלם כח וחוזק בענין המסירות נפש, ועל פי המבואר בתניא ש"קיום התורה ומצוותיה תלוי בזה שיזכור תמיד ענין מסירת נפשו לה' כו'" - הרי ניגון זה נותן כח וחיזוק בקיום התורה ומצוות.

תורת מנחם תשי"ד עמ' 242.

שירת הניגון[עריכה]

הניגון הושר פעמים רבות לפני הרבי בהתוועדיות. וכן שרים את הניגון בזמן כניסת הרבי לפאראד.[1]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. מעשה מלך במעגל השנה י, ו.