נבואות הרבי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נבואת הרבי "הנה הנה משיח בא" בשלט פרסום בחזית בית הכנסת בית מנחם בכפר חב"ד
ערך זה עוסק בנבואות הרבי. הערך עוסק בנבואות בעלות השלכה על מספר גדול של אנשים ולא בנבואות פרטיות שנאמרו או השפיעו על אישים בודדים.

בשבת פרשת שופטים תנש"א דיבר הרבי מלך המשיח על חזרת הנבואה לישראל, וביאר כי בדורנו ישנה נבואה במלך המשיח עצמו - שאמר דברים העתידים להיות ונאמנו דבריו, והורה לפרסם לכל אנשי הדור כי עליהם לציית לכל דברי הנביא, כולל הנבואה העיקרית שלו - "הנה זה משיח בא".

בשנת תנש"א ניבא הרבי שיתקיים בה "נפלאות אראנו". באותה שנה השתנה העולם עם נפילת המשטר הקומוניסטי, תהליך שהתרחש כמעט ללא שפיכות דמים. על נפילה זו ניבא הרבי ברורות לפני עשרות שנים, כשהמעצמה הייתה עוד בשיא תוקפה.

נבואות הרבי במלחמות ארץ ישראל[עריכה]

מלחמת ההתשה[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת ההתשה

מלחמת ההתשה הייתה מלחמה עקובה מדם שנערכה בין צה"ל וצבא מצרים בסיוע הצבא הרוסי. המלחמה התנהלה בתקופה שבין מלחמת ששת הימים ומלחמת יום כיפור, והשלב העיקרי בה החל בהתקפה מצרית בי"ח אדר תשכ"ט, והיא נמשכה עד הפסקת האש בה' אב תש"ל.

לאורך המלחמה שמשכה כשנה וחצי, קרא הרבי לסגל הפיקוד העליון ולמתווי המדיניות בממשלה לנקוט בגישה תקיפה ולא להיכנע ללחץ האמריקאי להפסקת האש, היות והמצרים ינצלו אותו באופן ודאי לביצור המערך המלחמתי ויפתחו תוך זמן קצר במלחמה מחודשת שתגבה חיי חיילים רבים. קריאותיו של הרבי לא נענו, ותחזיתו התבררה כמדוייקת, כאשר יום אחד בלבד לאחר חתימת הסכם אש הפרו אותו המצרים, והחלו בהכנות מאסיביות למלחמת יום הכיפורים.

מלחמת המפרץ[עריכה]

טיל מיורט במהלך המלחמה, בשמי רמת גן

ביום שני ב' סיון תש"נ, הכריז הרבי כי ראשי התיבות של השנה הבאה הם "תהא שנת אראנו נפלאות". הרבי אף הסביר כי באופן מיוחד הוא מקדים לתת את ראשי התיבות של השנה הבאה, כדי שיוכלו להדפיס זאת בלוחות השנה.

ההתייחסות הראשונית של הרבי לקראת מלחמת המפרץ, היתה לשר המשטרה דאז מר רוני מילוא שהגיע לרבי בכ"ח מנחם אב בשנת תש"נ. "אנו נמצאים בימים קשים", אמר לרבי. הרבי באופן נדיר, קטע את דבריו: "אין אלו ימים קשים... כבר אמרתי שכתוב מפורש (ביחס לארץ ישראל - חומש דברים י"א, י) 'עיני ה' אלוקיך בה מראשית השנה ועד אחרית שנה'". זו היתה תחילה בסדרה של נבואות מדויקות שנביא הרבי בנוגע למלחמה, בנוגע לתחזיות של כל המומחים, ושהתבררו כמובן, כמדויקות להפליא.

הפעם הראשונה שהרבי הזכיר קבל עם ועולם את דברי המדרש ב'ילקוט שמעוני': "שנה שמלך המשיח בא... מלך פרס מתגרה במלך ערבי וישראל מתרעשים ומתבהלים ואומרים להיכן נבוא ונלך. ואומר להם הקב"ה כל מה שעשיתי לא עשיתי אלא בשבילכם...", היתה בהתוועדות שבת פרשת ראה תש"נ. היה זה בשעה שהעולם עמד ותהה, לא יודע אם תפתח המלחמה ואם כן איפה ומתי.

מאז אותה התוועדות היו דברי המדרש שגורים בפי הרבי כמעט בכל שיחה או התוועדות. כך גם בכינוס של נשי ובנות חב"ד שהתקיים ביום רביעי כ"ב באלול תש"נ.

הסכם השלום עם מצרים[עריכה]

בעת הסכם השלום עם מצרים, יצא הרבי בחריפות נגד ההסכם בהביעו את פליאתו כיצד ניתן להחזיר שטחים תמורת חתיכת נייר שאין לה כל תוקף, וכך אמר הרבי "מי יודע מי ישלוט במצרים עוד שנה ומי יכול לשער מה יהיה שם המצב עוד 30 שנה"[1].

חלקה הראשון של הנבואה התקיים במדוייק כעבור שנה כאשר נרצח נשיא מצרים אנואר סאדאת, וחלקה השני התקיים לאחר 30 שנה בשנת תשע"ב אז בוטלו הסכמי הגז ונודע מהי חשיבות מצרים לאותם הסכמים[2].

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

כללי
מלחמות ישראל

הערות שוליים

  1. ראה עוד.
  2. המועמד המוביל לנשיאות מצרים אמר "הסכמי קמפ דיוויד הם מסמך היסטורי שמקומו על המדף לזיכרון, משום שסעיפיו מדברים על כך שמטרת ההסכם להקים ממשל פלסטיני עצמאי, בעוד שהיום אנחנו מדברים על מדינה פלסטינית עצמאית" ובביקור במחוז המערבי במצרים, תיאר את ההסכם כ"דיו על נייר שתוקף סמכותו פג".